| anonim_4396 a întrebat:

Cum scapi de dorinta de confort psihic?

Răspuns Câştigător
| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Prin multa socializare si implicare in problemele vietii, fara insa a le vedea ca pe cine stie ce calamitate. Totul tine de modul in care privesti lucrurile.

10 răspunsuri:
| ella2o a răspuns:

De dorinţă nu cred că poţi scăpa,decât dacă, precum spune RomCuMenta, atingi acea stare (ceea ce mi se pare foarte greu). E imposibil, odată ce îţi doreşti ceva, să scapi de acel lucru..mai ales de confortul psihic, care poate deveni ceva ce vine în mod inconştient, involuntar.

| anonim_4396 explică (pentru ella2o):

Chiar daca nu pot sa scap il pot suprima, deoarece nu pot fi religios si rational in acelasi timp, asta e o contradictie

| Wøodenpints a răspuns:

Bei juma de vodcă după care ți se rupe de confortul psihic. Funcționează mereu.

| Lizzu a răspuns:

Nu prea poti scapa.
Daca nu poti scapa sau diminua atunci o accepti. La momentul potrivit te vei adapta situatiilor anume de viata prin care vei trece.
Vrand -nevrand te adaptezi si renunti usor la confortul psihic.

Acum depinde din ce pct de vedere te referi.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Problema se pune, ca din punct de vedere intelectual, m-am adaptat, insa mai sunt stari, cand anumite lucruri ma face sa ma gandesc cu nostalgie la o anumita religie, si uneori e un chin deoarece o duc asa cam ore intregi, daca nu si o zi.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inteleg...
Si or sa continue toata viata.
Pentru ca e normal. Omul are nevoie sa se simta protejat si ca facand parte dintr-un grup.
Sa stie ca orice rau i se intampla e cu un scop si ca dupa orice rau mare vine un bine.
Speranta moare ultima.

Incearca sa te gandesti la religie dar detasat, la rece.
Gandeste-te ca cu sau fara religie totul e la fel, existenta e la fel numai ca trairea ta fata de existenta e diferita din cauza ca crezi in ceva sau in altceva.

Gaseste-ti alta preocupare si lasa-ti mintea calma si relaxata.

Parerea mea.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Eh,macar nu-s singur in aceasta strare, la un moment dat, credeam ca innebunesc

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

| Lizzu a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=ghzOYDZFIIE

Uite ceva frumos si ceva de invatat.
Eu una, il ascult si-l admir pe omul asta.
:)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il atingi si atunci, automat, nu ti-l mai doresti.