| anonim_4396 a întrebat:

Cum se armonizeaza teoria evolutionista cu faptul ca nu toti cei ce alearga sau nu toti cei puternici sau nu toti inteleptii sau nu toti cei mai adaptabili sau nu toti cei mai usori adaptabili castiga ci totul depinde de timp si imprejurari neprevazute?

8 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Eu te-aş întreba altfel!
Care e mai puternică -apa sau piatra? (Nu întâmplător te-am întrebat!)
Ştiu că întrebarea e retorică... Dar fămi plăcerea şi spune-mi.

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

"Eu te-aş întreba altfel!
Care e mai puternică -apa sau piatra? (Nu întâmplător te-am întrebat!)
Ştiu că întrebarea e retorică... Dar fămi plăcerea şi spune-mi." - daca ne-am referi la aceeasi masa de apa si de piatra am putea spune ca ambele contin aceeasi cantitate de energie dar nu este asa pentru ca piatra mai contine niste forte de coeziune ( frecare ) in plus sau mai mari in comparatie cu apa. Daca ne-am referi la mase diferite: de exemplu o piatra si o cantitate ( masa ) mult mai mare de apa care curge pe langa acea piatra fortele de frecare indelungate intre apa si piatra corodeaza piatra. Sau daca densitatea apei depaseste densitatea pietrei prin producerea unui jet de apa la presiune foarte mare, piatra poate fi chiar taiata cu apa.

Revenind la intrebare, fizica cuantica contrazice teoria evolutionista pentru ca legile fizicii cuantice in sine cuprind o serie de incertitudini APARENTE in ceea ce priveste dinamica lor. Legile fizicii cuantice sunt foarte precise iar evenimentele nu sunt deloc intamplatoare. Daca legile fizicii cuantice ar fi fost intamplatoare eu nu as fi putut scrie acest text in mod coerent si usor de inteles. Insa ceea ce cauzeaza imprejurarile neprevazute NU este fizica cuantica ( pentru ca ea este guvernata de legi riguroase ) CI libertatea de alegere pe care o au oamenii. Aparent, libertatea de alegere a omului este in contradictie cu legile precise ale fizicii cuantice. Iata un exemplu de fizica cuantica ce poate admite libertatea de alegere: un om decide sa arunce cu putere o minge intr-o incapere inchisa. Oricat de tare si oricum ar arunca acea minge, ea nu va iesi niciodata din incapere. Am dat un exemplu in care desi exista libertate de alegere dinamica respecta legile riguroase ale fizicii cuantice. Am putea restrange "zidurile incaperii" la insusi legile fizicii cuantice si astfel omul poate sa-si directioneze gandurile in orice directie vrea pentru ca acele ganduri nu vor iesi niciodata din anumite tipare conceptuale pe care sa le si inteleaga. De exemplu omul nu-si poate imagina un domeniu alcatuit din mai mult de cinci dimensiuni ( lungimea, inaltimea, latimea, timpul, propria existenta si memorie doar la nivel informational ) in orice fel ar gandi pentru ca creierul este limitat de niste legi fizice cuantice care il impiedica sa conceapa domenii cu mai mult de cinci dimensiuni fara alte mijloace materiale necesare. Oare fiind creati dupa chipul lui Dumnezeu, SI Dumnezeu gandeste doar in maxim cinci dimensiuni? Dumnezeu ar putea gandi si opera si in a sasea dimensiune: si-ar putea vedea propria memorie in mod fizic si ar putea opera asupra ei in mod fizic, pe cand omul nu poate opera asupra propriei memorii la nivel fizic ( hardware sau carne ) si nu poate sa-si vada propria memorie la nivel fizic ( propriul creier ) fara sa recurga la alte mijloace materiale ( oglinda, camera de luat vederi, brat robotizat sau automatizat ). Ceea ce mai cauzeaza imprejurarile neprevazute este imperfectiunea mostenita din om. Ceea ce mai cauzeaza imprejurarile neprevazute este intentia a ceea ce a cauzat aparitia acestor legi fizice si care guverneaza aceste legi fizice. Calamitatile naturale sunt cauzate de libertatea de alegere a omului DAR si de ceea ce guverneaza sau poate guverna sau NU mai guverneaza legile fizice. Dumnezeu are si El libertate de alegere. Insa libertatea de alegere atat la om cat si la Dumnezeu este guvernata de niste principii morale. Morala la Dumnezeu e la fel dintotdeauna. Am putea spune ca Dumnezeu se guverneaza pe sine insusi. Prin faptul ca Dumnezeu a decis sa nu mai guverneze legile fizice pe Pamant in totalitatea lor evident ca apar cutremure. Dumnezeu da vina pe om. Daca omul ar fi ascultat Dumnezeu ar fi guvernat tot si nu ar fi existat cutremure. Teoria evolutionista incearca sa explice transformarile biologice in raport cu mediul ( natura ) insa nu poate explica sau nu explica ce modifica mediul ( natura ). Spune ca mediul ( natura ) este modificat de "natura" ( mediu ) sau de mediul insusi. Dar acest raspuns nu este satisfacator pentru ca natura ( mediul ) nu are constiinta de sine si nu-si decide conditiile proprii de mediu, CI conditiile de mediu sunt decise de legile fizice existente in natura sau in mediu. In intrebare am scos in evidenta ca conditiile de mediu ( legile fizice ) uneori sunt contra a tot ce poate insemna evolutie chiar si in prezent. In astfel de conditii NU se mai poate vorbi de adaptabilitate si nici de supravietuire ci de ceva adica de legile fizice ce decid ce ramane sau nu ramane. Un organism oricat ar fi de adaptat si oricat de repede s-ar adapta fata de mediu, mediul il poate determina sa moara intr-o clipa. Teoria evolutionista pleaca de la cazuri izolate de evolutie si NU colective intrucat specii intregi de animale au disparut cu toata viteza lor de adaptare. Deci "mediul decide" ( legile fizice decid ) si NU gradul sau viteza de adaptabilitate.
Din aceste explicatii, tinand cont ca exista legi fizice riguroase, am putea spune si ca "mediul este decis" ( legile fizice sunt decise ) sau supervizat ( sau supervizate ) sau guvernat ( guvernate ) de ceva ce il guverneaza ( le guverneaza ) pe el sau legile fizice din mediu. Niste legi fizice ale materiei ( sau din materie ) nu aveau cum sa apara din intamplare sau necauzate de nimic. Asta spune ratiunea omului. Tinand cont ca omul este limitat conceptual, omul NU-si poate inchipui sau imagina ceva sa se creeze singur in domeniul material fara o cauza decat daca o ignora.

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi şi teoria stringurilor? Asta cum explică legăturile?

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

"Păi şi teoria stringurilor? Asta cum explică legăturile?" - pai teoria stringurilor sau Teoria M spune ca "in loc de particule punctuale sa privim materia ca pe niste corzi subatomice care oscileaza in acelasi timp in mai multe planuri." Aceasta ar putea explica de ce exista dualitatea evenimentelor. De exemplu: omul are o existenta duala: una prin care corpul traieste ( ca orice animal ) si a doua prin care creierul este constient de propria existenta si de propriile ganduri ( constiinta ). Am explicat asta si prin principiul superpozitiei fotonilor. Gravitatia la gaurile negre nu este in acelasi sens pe toata suprafata singularitatii: in majoritatea punctelor de pe suprafata sensul este spre centru, iar in doua puncte diametral opuse gravitatia are sens invers spre exterior. Martinus Veltman le comentează în cuvintele: „... ideile teoretice trebuie să fie susținute de fapte experimentale. Nici supersimetria nici teoria coardelor nu satisfac acest criteriu. Ele sunt invenții ale gândirii teoretice" Din ce am observat in imagini modelul standard al particulelor elementare este mai potrivit cu realitatea si cu fenomenele observate decat cu Teoria M.

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eşti tobă de carte! Sau eşti nebun!
Dar îmi placi. Te pricepi la electronică?

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

"Eşti tobă de carte! Sau eşti nebun!
Dar îmi placi. Te pricepi la electronică?" - "nebunia" asta e nebunie pentru lume. Stiinta lumii e nebunie pentru Dumnezeu. Cat de sus e cerul de pamant atat de departe sunt gandurile lui Dumnezeu de gandurile omului. Pentru lume, un om care are stiinta de la Dumnezeu, pare un nebun. Ma pricep la electronica, nu extra dar destul de bine pentru ce vreau sa fac daca sunt dispus sa mai fac cate ceva ce tine de electronica. Nu pot sa zic ca "sunt toba de carte" dar atat cat imi trebuie sa stiu stiu sau daca nu stiu caut si aflu. Omul cand se naste nu stie nimic DAR are ratiune prin care asociaza informatiile acumulate intre ele si face comparatii. Nu o sa stiu niciodata tot. Nici un om nu va sti niciodata tot. Informatiile se modifica de pe o zi pe alta insa ceea ce este constant sau nemodificat este ratiunea ( constiinta ) omului. happy

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce părere ai de oamenii de ştiinţă care au inceput să folosească ADN-ul uman ca spaţiu de stocare, exact ca un hard drive?
Am văzut un clip pe Youtube, cum o formaţie de muzică uşoară, a stocat în ADN-ul lor toată muzica compusă de ei!
Şi mai am o întrebare! -oare există OZN-uri sau extratereştri?
Domnul General Emil Streinu este de părere că ei chiar sunt prin-trebuie noi, şi chiar mai mult!, dânsul sugerează că o rasă de reptilieni, trăiesc în subteran cumva...
Eu am avut ocazia de două ori să văd obiecte, seara pe cer care lumina ca un neon, fără zgomot, şi se vedea clar că avea mişcare inteligentă! (Singurul lucru de care îmi pare ca rău, este că nu am avut un brelock din acela cu laser, fiindcă în America, un bărbat a îndreptat laserul spre o navă şi aceasta a reacţionat, întorcându-se din direcţia în care se deplasa, spre el. Acesta tremura de frică, crezând că va păţi ceva sau aşa ceva.)
Şi crezi că fenomenele poltergeist, are legătură cu reminescenţe energetice ale celor care au murit?
Ştiai că există o hartă a fenomenelor de natură poltergeist a Bucureştiului?
Şi după ce murim am înţeles că acea energie se contopeşte cu energia liberă din eter. O fi adevărat?
Mulţumesc că îmi răspunzi la întrebări!

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

"Ce părere ai de oamenii de ştiinţă care au inceput să folosească ADN-ul uman ca spaţiu de stocare, exact ca un hard drive?
Am văzut un clip pe Youtube, cum o formaţie de muzică uşoară, a stocat în ADN-ul lor toată muzica compusă de ei!
Şi mai am o întrebare! -oare există OZN-uri sau extratereştri?
Domnul General Emil Streinu este de părere că ei chiar sunt prin-trebuie noi, şi chiar mai mult!, dânsul sugerează că o rasă de reptilieni, trăiesc în subteran cumva...
Eu am avut ocazia de două ori să văd obiecte, seara pe cer care lumina ca un neon, fără zgomot, şi se vedea clar că avea mişcare inteligentă! (Singurul lucru de care îmi pare ca rău, este că nu am avut un brelock din acela cu laser, fiindcă în America, un bărbat a îndreptat laserul spre o navă şi aceasta a reacţionat, întorcându-se din direcţia în care se deplasa, spre el. Acesta tremura de frică, crezând că va păţi ceva sau aşa ceva.)
Şi crezi că fenomenele poltergeist, are legătură cu reminescenţe energetice ale celor care au murit?
Ştiai că există o hartă a fenomenelor de natură poltergeist a Bucureştiului?
Şi după ce murim am înţeles că acea energie se contopeşte cu energia liberă din eter. O fi adevărat?
Mulţumesc că îmi răspunzi la întrebări!" - momentan pot sa zic ca am incheiat de scris cartea. In carte am scris idei existentiale de baza. Ce au mai descoperit oamenii sau ce vor mai descoperii oamenii ramane de vazut. Insa ce am scris e clar si adevarat. Deocamdata ma opresc aici. Cat despre raspunsuri sunt sigur ca daca te folosesti la maxim de ratiunea pe care o ai poti gasi raspunsuri la intrebarile ce le-ai pus in acest ultim comentariu al tau. Si eu o sa fac cercetari in continuare. Insa fiindca momentan pot spune ca am terminat de scris cartea am cam terminat si cu scrisul. Dupa cum poate ti-ai dat seama am cautat sa scriu cat mai ordonat si mai coerent posibil pentru ca ce am scris am copiat in cartea scrisa in MS Word. Am citit si eu despre memorii cu ADN insa ce pot spune in mod sigur este ca nu posed un stick de memorie de acest fel. happy Ramane sa ma documentez si eu mai bine. Succes iti doresc in cautarea adevarului. happy