| κλάους a întrebat:

Cum se intra in starea Alfa? Eu ma pun pe pat si incep sa numar de la 100 la 0. Amortesc un pic si dupa aia incepe sa imi vibreze tot corup (cateodata doar capul ) happy. Credeti ca sunt pe "drumuri bune"?happy

2 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

@andreiutzu87 - Sistemul Silva Ultramind... n-am auzit de el, dar banuiesc ca e aceeasi marie cu alta palarie, referitoare la accesarea subconstientului, lumilor interne, etc.

@klaus - da, daca incepi sa simti vibratia esti ok. Sa vezi cum e cand te desprinzi de fizic constient si plutesti, atunci e chiar distractiv. Ciudat e cand incepi sa auci voci (ego-uri de-ale tale) care vorbesc intre ele si nu intelegi de unde vin. Cica avem cateva mii...
Da, esti pe o cale interesanta. Sfatul meu e sa o urmezi, dar sa nu pierzi interesul pentru lumea fizica (seamana putin cu filmul Avatar, transferul asta de constiinta, doar ca avatarul tau ar fi un 'corp' astral).

| TaKeNN a răspuns:

Daca esti pe drum bun. Starea alfa este definita de specialisti ca fiind starea in care creierul uman isi reduce frecventele de lucru in intervalul de 7 -14 cicli pe secunda, si in care in mod natural apare si starea de somn. In aceste nivele ale creierului sunt generate gandurile umane.
In nivelul alfa sunt astfel accesibile nivele ale constiintei interioare, iar prin inducerea ghidata a acestei stari, in cadrul unui curs al Sistemului Silva Ultramind, putem dezvolta starile intuitive de perceptie ESP, caracteristica a lumii spirituale.

Nivelul alfa genereaza o alta perceptie a spatiului si timpului, diferita de perceptia din starea obiectiva, denumita starea beta de functionare a creierului uman, o stare specifica de trezire, in care functionam in fiecare zi, in care activam constient si producem toate actiunile din lumea fizica.

Nivelul alfa a fost de fapt prima frecventa a creierului descoperita, motiv pentru care a fost denumita cu prima litera a alfabetului grecesc, ALFA, urmata fiind de nivelul BETA constient dupa care s-au identificat alte 2 stari profunde ale creierului, THETA si DELTA, despre care vom vorbi in alta sesiune.

Programul Silva Ultramind te ajuta sa accesezi constient si fara sa adormi, la inceput ghidat iar ulterior de unul singur, acest extraordinar nivel de functionare al creierului, fiind denumit CENTRU tau de relaxare, si care functioneaza la nivelul a 10 cicli pe secunda.
La curs, toti participantii invata o metoda simpla de a-si reduce frecventele creierului, numarund descrescator de la 3 la 1 si de la 10 la 1, producand astfel relaxarea fizica, mentala si accesarea centrului din nivelul alfa.

Aceasta relaxare este indusa de emisfera dreapta a creierului, care ne ajuta si in analizarea corecta, din subiectiv, a informatiei, astfel putem lua cele mai bune decizii, intrucat accesam nivelele spirituale prin dezvoltarea capacitailor de perceptie senzoriala eficienta (ESP).