| inna a întrebat:

Ce parerea aveti de tinerii din ziua de azi care au o gandire comunista?( am intalnit, mai sunt). Nu ca as avea ceva impotriva comunismului, dar cel mai adesea o astfel de gandire mai au bunii nostri poate unii parinti... dar cand vezi tineri de 20 si un pic mi se pare ciudat. Oare de ce sunt ei influentati sa gandeasca asa?

Răspuns Câştigător
| alexdop21 a răspuns:

Iti spun eu ce se intampla, sunt niste copii care cred tot ce le spun parintil lor, si care nu au o gandire a lor. Pur si simplu iau totul de bun. Mami cu tati erau comunisti inraiti, aveau pile la alimentara, erau membri de partid, poate chiar securisti, si lor le mergea bine, dar cei care mureau de foame in case? Cei care mureau din cauza comunismului? In 89 s-a tras in copii, in tineri, in batrani, in oameni pe strada, cine a tras? Armata? Da armata, dar condusa de comunisti? Daca unul dintre parintii aia care spun ca regimul comunist era bun isi pierdea copilul acolo cum reactionau?

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Sunt victimele amintirilor parintilor, ale nemultumirii lor.Totusi o gandire de stanga va exista totdeuna, fiindca nu traim intr-o lume perfecta si echitabila.

| PauLa.M a răspuns:

Daca au crescut intr un mediu comunist mi se pare logic sa gandeasca si ei la fel.
oricum eu n am intalnit nici unul.si chiar daca as intalni m as bucura.pentru ca ar fi diferite.in comparatie cu alte pitzi care sunt indigo.
ma bucur pentru persoanele alea big grin

| Betty18 a răspuns:

Am si eu o prietena de 17 ani care gandeste ca mamaworriedsi mi se pare foarte ciudat si ma gandesc cum naiba poate ca o fata de varsta ei sa gandeask k mama. mie nu mi se pare asta fiind ceva bun. ea este asa pentru ca mereu a stat mereu cu mama, tatal si bunikii ei si i-au influentat gandirea. mi separe un lucru super nasol. pai atunci la 60 de ani cum mai gandesti?worried

succes

| dy a răspuns:

Ba, eu am impotriva comunismului caci am trait cu... Ceausescu si stiu ce viata aveam! Cei care n-au trait in comunism si vorbesc de bine comunismul, au o scuza, dar sigur au parinti cu nostalgii comuniste!

| paul0013 a răspuns:

Ei probabil sunt asa din cauza parintilor... oricum nu am intalnit prea multi... dar e mai bine decat sa aiba in cap doar sex si droguri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce inseamna, de asta.