| EfraimAshdothabediahKochBar a întrebat:

Cum v-ati imagina sfarsitul istoriei? Hegel o asocia cu aparitia burgheziei, care estompeaza contradictiiile, tensiunile, dintre stapani si sclavi, istoria dialectica nemaifind o realitate.Eu o asociez de aselenizarea din1969.Astept idei, argumente, opinii.

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Stiu exact la ce te referi pentru ca am citit o carte in acest sens. "Sfarsitul istoriei si ultimul om" este o carte publicata in 1992 de catre Francis Fukuyama. El zice ca democratia liberala de sorginte occidentala nu inseamna altceva decat sfarsitul unei evolutii socioculturale in care guvernarea isi atinge limitele si, prin aceasta, finalul. Pe scurt evenimentele care se intampla astazi nu pot fi considerate ca facand parte din istorie.

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Istoria mai are un capitol de scris, mondializarea, deocamdata este in faza embrionara, cum se va desfasura vom vedea.

| shadovv a răspuns:

Nu prea inteleg la ce te referi. Sfarsitul istoriei? Nu exista un sfarsit... istoria va continua odata cu lumea. Informatia, precum materia nu se distruge, doar preia alte fete.

| MidnightLady a răspuns:

Ma Kronstadt, faci ce faci si-o dai in bara. laughing M-ai chemat, am venit.batting eyelashes
Te-ai chinuit unpic sa-ti iasa aia cu trasu', da' cu Ghita ce-ai facut?
IA o tema pentru acasa, ca iar I-A venit rau gramaticii: zece propozitii cu "ia" si alte zece cu "i-a".
PS: te ajut, sa nu zici ca-s rea. Scrii "ia" numai cand e vorba despre verbul "a lua".
Scuze pentru off-topic, da' nu-mi puteam lasa amicu' la greu.

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns:

@ramona. Da, zice Fukuyama. Dar altceva, stii cumva daca la borsul de curcan se pune piper si dafin? Nu-mi pot imagina cum o fata culta ca tine manaca oua iesite din rectul gainii sau lichidul iesit din mamelonul unei vaci (si alte precipitate din astfel de lichide). Eu zic sa treci pe energie solara, e mai potrivita.

| phoenix_1016 a răspuns:

Prin repetarea ei...