| sabin89 a întrebat:

Cuvântul "evreu" are vreo legătură cu (provine de la) personajul Eber - Gen. 11:14?
(Nu e o problemă de religie, ci una de origine a unor cuvinte)

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Este strămoșul omonim al evreilor; nepotul lui Arphaxad și strănepotul lui Sem; tatăl lui Joktan, strămoșul arabilor și al lui Peleg, printre descendenții cărora, în a cincea generație, era Abram (Gen. x. 22, 25-30; xi. 18-26). Probabil ca vrei si sursa.
https://www.jewishencyclopedia.com/articles/5406-eber
Daca nici sursa asta nu e buna, nu-ti ramane decat sa te teleportezi pe vremea aia sa te convingi cu ochii tai.
Cheers

| sabin89 explică (pentru FreddieM):

Excelent! Chiar mi-a plăcut să citesc asta. Foarte documentaţi autorii articolului. Interesant cât sunt de scrupuloşi istoricii ăştia evrei şi cum găsesc ei chiar şi "acul din claia cu fân". Am observat totuşi că au spus la un moment dat că "if "Eber" had been originally the name of a person, it would be strange... ". Înţeleg de aici că ei pun la îndoială faptul că ar fi existat un om purtând acest nume. Nu ştiu ce să zic despre asta. Dacă Arpaxad şi ceilalţi au fost oameni reali, de ce nu ar fi şi ăsta? Oricum, articolul rămâne unul de nota zece, după părerea mea.

8 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Da, de acolo provine

| Werrich a răspuns:

Dap, bună deducție.
Cuvântul evreu (în limba română există și varianta arhaică „ovrei") provine din limba ebraică. Cuvântul ebraic עברי (ivrí) este înrudit cu verbul עבר „a trece". Mitologia evreiască leagă acest nume de Eber (ebr. 'Ever), un strămoș al lui Avraam (Abraham, ebr. Avraham), urmaș al lui Sem (ebr. Șem) sau de faptul că vechii evrei au venit în Canaan „de dincolo (ever) de râu" (Iordan sau poate Eufrat).

Denumirea veche israelit (în varianta de pronunțare slavă și germană -„izraelit") provine din etnonimul ebraic, בני ישראל, „fiii lui Israel", unde Israel are semnificația tradiționala biblică de „a luptat cu Dumnezeu" (aluzie la lupta lui Iacob cu îngerul) sau poate „Luptătorul lui Dumnezeu". Există ipoteza că numele Israel însemna de fapt El (Dumnezeul) este Stăpânitorul.

| sabin89 explică (pentru Werrich):

Sursa?

| sabin89 explică (pentru Werrich):

Mulţumesc. Sunt interesante sursele, deşi ne convingătoare. Probabil asta e tot ce pot să spună autorii respectivi în legătură cu acest subiect. Nici ei nu ştiu dacă termenul provine de la un personaj, un strămoş (chiar mitologic fiind) sau de la verbul "a trece". Sau de la faptul că au venit "de dincolo". Răspunsul poate va rămâne învăluit în ceaţă pentru mult timp de acum înainte.

| dinaprilie a răspuns:

Suna bine