| GulDan a întrebat:

Da esti bolnav,nebun si ai probleme cu capu, nu constientizezi ca ai probleme ti se pare totu normal?

Vreau sa stiu cum gandesc cei de genu asta.

Răspuns Câştigător
| Duhovnicul a răspuns:

E foarte dificil sa definesti "normalitatea". Cine stabileste ce e normal, si ce nu? Societatea? Doctorii?
Stiinta ( inclusiv psihologia ) nu poate fi aplicata decat intr-un mod discriptiv, nu si unul normativ. Cu alte cuvinte, poti doar observa si descrie anumite comportamente, stari emotionale etc., nu sa si spui cum ar trebui sa fie...
Un exemplu bun e ca atunci cand consideram o persoana care se comporta intr-un anumit fel, iar noi spunem despre ea ca e "anormala" / bolnava, doar pentru simplul motiv ca se comporta si reactioneaza diferit, fata de noi.
Daca e s-o luam asa, fiecare dintre noi ne consideram normali, si cu toate astea suntem foarte diferiti. Avem preferinte diferite, credinte diferite, interese diferite.
Cine spune ca e normal sa te uiti la televizor cum alearga niste indivizi dupa o minge s-o bage in poarta? E normal sa tii un animal impotriva vointei lui, ca si companion? E normal sa te duci intr-o cladire si sa te inchini la cer, crezand ca vorbesti cu zei?

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

De ce nu articulezi substantivele?

| RAY a răspuns:

Fiecare are nebunia lui

| Kriss96 a răspuns:

Cred ca exista mai multe stadii de tacaneala. La inceput cred ca totusi constientizezi ca ai probleme. Poate chiar vrei sa ti le rezolvi. Cu cat boala avanseaza cu atat ti se pare mai normal ce faci sau zici.
Deci da, cred ca oamenilor nebuni nu li se pare ca au probleme. Daca ar sti ca nu sunt normali ar incerca sa se controleze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kriss96):

Nu tocmai, un schizofrenic nu sesizeaza ca are haluginatii, dar in unele cazuri poate deveni constient de boala lui si o poate controla, vezi de exemplu John Forbies Nash, geniu matematic care a fost nominalizat la premiul nobel si suferea de schizofrenie, iti sugerez sa vizionezi filmul biografic "A beutiful mind", sau serialul "Perception" cam tot pe aceaiasi tema un profesor de neurologie bolnav de schizofrenie.

| AlexL28 a răspuns:

Cele mai multe raspunsuri cred ca le vei primi daca cauti pe net articole despre asta, dar eu am in sat sau ma rog, eu personal cunosc 2 oameni care au probleme psihice, iar unul stiu ca e constient de asta, in sensul ca spune cateodata ca "daca as avea si eu cap bun etc" si de gandit gandeste, dar e mai prost asa, vorbeste singur, rade fara motiv, vorbeste in continuu. Dar exista multe forme de nebunie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexL28):

Tu vorbesti de schizofrenie, aceasta boala desi e cronica poate fi tinuta sub control cu tratamentul adecvat. Daca in momente de luciditate ii spui ca are schizofrenie si mai ales daca ii merge capul, problema poate fi partial rezovata, secretul consta sa ii atragi atentia cand delireaza gen: "Cu cine vorbesti? Nu e nimeni aici!"

| Georgemy2 a răspuns:

Probabil crezi ca cei din jurul tau au o problema ca-s asa de diferiti de tine

| Encefal a răspuns:

Exact aceiasi intrebare ti-o adresez si eu tie!?