| SaveTheNature a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti o tara in care sa emigrati, ce tara ati alege?(din peste 200 la numar)
Ce detalii sunt importante in alegerea unei tari in care ai vrea sa locuiesti pentru toata viata? pe ce criterii?
Iata niste topuri. luand in calcul peste 200 de tari de pe planeta.

INDICELE DEZVOLTARII UMANE (Durata Vietii, Educatie PIB)
1)Norvegia
2 Australia
3 Islanda
4 Canada
5 Irlanda
6 Olanda
7 Suedia
8 Franta
9 Suedia
10 Japonia
11 Luxemburg
12 Finlanda
13 Usa.

CELE MAI PRIETENOASE TARI
1Irlanda
2Fiji
3Samoa
4Malawi
5Turkey

CELE MAI "SIGURE" TARI (siguranta,pace, armonie)
1 Norvegia
2 Noua Zeelanda
3 Danemarca
4 Irlanda
5 Japonia.

-De mentionat ca dupa atentatul din Norvegia aceasta tara a ma "cazut" cateva pozitii.
-De mentionat ca Romania se afla pe locul 50 in general. din peste 200 de tari.
-De mentionat ca orasul cu cea mai buna calitate a vietii la general din mii de orase din peste 200 de tari este cotata ca fiind Viena si orasul cu cea mai rea calitate a vietii este cotat Bagdadul.
-De mentionat ca aceste tari se impart in 4 categorii ca nivel de trai
foarte ridicat
ridicat
scazut
foarte scazut.
Romania este cotata ca fiind tara dintre granita traiului RIDICAT/ FOARTE RIDICAT.
Primele 47 de tari fiind cotate cu un nivel de trai"foarte ridicat"
De mentionat faptul ca Romania este cotata ca fiind penultima in Uniunea Europeana din 27 de majoritatea fiind cotate cu un nivel de trai -"foarte ridicat"

Cam la ce nivel vedeti voi Romania acum (luand in considerare cunostintele pe care le aveti despre tarile planetei in general)
Si in ce tara ati emigra daca ar fi sa emigrati.
Motivati raspunsul! Multumesc.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
48 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu plec din Romania, as face cea mai mare greseala tocmai acum cand suntem aproape de fericirea maxima. De cand PP Diaconescu OTV a treia formatiune politica a tarii care se apropie cu pasi mari sa castige 70-80 % din alegeri. Diaconescu va fi salvatorul romaniei ca el da cu c.a.c.a.t in capitalisti din elicopterul lui si de pe iahtul lui de milioane trage salve pline de promisiuni emotive, pace sufleteasca si iubire de popor promitandu-i ca da cu toti ministri, prlamentarii si toti ciorditorii de pamant, le confisca averile, le i-a si amantele si le da tineri infierbatati care nu a facut inca sex iar pe ei si familiile lor ii pune sa curete de c.a.c.a.t toate haznalele tarii ( a mea a dat deja peste rascoale si abia stept). Vom avea o tara puternica administrata de unitatea de granit a oteveului si oameni de aleasa omenie printre care remarcam, moastele Elodiei inca negasite, Magda Ciumac, Tolea &Tomberonul, Ogica Loto, si mosnegutul Condurateanu care ii invata pe otevisti cum sa-si dreaga negul din c.ur, si niste ziaristi ratati si retardati. Aceasta armata de imbecili in frunte cu voievodul Diaconescu vrea sa guverneze tara sa o duca pe noi culmi si sa o plaseze deasupra Chinei sa descarcam căcăstoriile umpulute de-a lungul anilor in capul chinezilor si sa le aratam cat de productivi am devenit peste noapte. Fiti patrioti si nu emigrati ramaneti la lupta cea mare caci toti trantorii va primi cate 50 000 de euroi numai pentru frecat manganu, si frecat menta inca 50 000 euroi, toata lumea isi va spala jegul milenar numai in jacuzzi plin cu lapte, a venit vremea fericitilor saraci cu duhul. Amin.

| SaveTheNature explică (pentru Hombre):

Cate detalii. Eu habar nu aveam lucrurile astea.Se vede ca cineva e OTV-ist inrait.

| SaveTheNature explică (pentru Hombre):

Tu chiar nu ai inteles ca eu pur si simplu sunt anti-sistem si nu fan Diaconescu?

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cunosc Marxim, asta nu inseamna ca sunt comunist, cunosc religie, asta nu inseamna ca sunt religios, cunosc teoria evolutionismului, asta nu inseamna ca sunt ateu. Ce faci ai dat iama in cacastoriile pe care le vom arunca in capul chinezilor? Nu te-am acuzat ca esti fan Diaconescu, de unde ai inteles asta, mi-am facut dracii cu o postare mai lunga si atat.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Irlanda? Bitch please... de ce n-ai pus și Polonia, Iran și Arabia Saudită dacă tot veni vorba? La fel de mult fanatism religios (proporțional vorbind) e și-n celelalte.
În fine, am răspuns în urmă cu peste un an la întrebarea asta, nu mai reiau:
http://vilo13.blogspot.ro/2011/06/unde-emigram.html#

| anonim_4396 a răspuns (pentru kongeriket):

Ce nu-ti convine? Nu vezi ca e si Frigideria mentionata? Lasa-ne, bre! Nu pe toti ne macina fanatismul religios. Vreau un loc unde sa ma simt acasa. Punct.

| SaveTheNature explică (pentru kongeriket):

Foarte interesant linkul tauwinking. Tarile scandinave nu sunt pentru toata claca romaneasca.
Multimea,alaiul,puhoiul o ard in Spania, Italia ca e limba usoara si politicile permisive pentru cersetori.
Insa tarile care se respecta, cer oameni educati, perspicace, seriosi si muncitori nu pleava.

| SaveTheNature explică (pentru kongeriket):

Irlandezii sunt muuuuuult mai prietenosi, educati, de treaba etc etc decat englejii ti-o spun din propriile experiente.

| harciog a răspuns:

Un cocos isi sfatuia puii de gaina prin curte;-Oriunde va duceti cu aceleasi funduri, aceleasi oua veti face".

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Bine ca exista tari precum Malawi, Indonezia, Mauritius sau Sri Lanka unde oamenii inca mai cred ca un copil cu patru maini e reincarnarea lui Vishnu si unde samanii au puteri decizionale imense.Romania e de fapt,o tara cu un nivel de trai dezastruos,in general. Exceptia unor corporatisti,brokerasi,baieti care au invartit terenuri pe mana si alti cativa ce se bucura de sume considerabile nu intareste regula.Du-te pe Valea Jiului si intreaba-i pe pustii din Petrila, Vulcan, Uricani, Petrosani, daca traiesc bine.Si dupa du-te la parintii lor, disponibilizati, avand curajul de a le spune ca traiesc intr-o tara aflata la granita nivelurilor de trai ridicat si foarte ridicat.Si in multe alte zone din Romania la fel, desi am preferat sa dau un exemplu dintr-o zona problematica, oricui cunoscuta.Eu as pleca in Germania,Finlanda,Canada,NZ,daca m-ar interesa strict banii si developarea unei cariere. Daca vreau sa ma bucur de micile boemitati ale vietii, rafinament, pace interioare si alte asemenea, m-as porni intr-un periplu infinit pe Loara, in Polonia sau in Amazon.

Hai sa scoatem din discutie tarile total sau in foarte mare masura bananiere.Si hai sa scoatem si inutilitatile, cum ar fi rata criminalitatii, pentru ca "you get jacked" ca-n Compton in tarile civilizate, cu RC mare, doar daca nu stii sa te aperi si esti idiot.Si hai sa scoatem din discutie si credintele oamenilor, principiile lor si cantitatea de zambet ce le vomita.Astfel,Romania cred c-ar fi pe 95 din ~ 105-110, ca mai sunt si alde Bulgaria, Macedonia, Vietnam sau Bolivia.

| kongeriket a răspuns (pentru Dumnezău):

Yo, Dumnezău, Wassup?
Vezi că „a developa" e un verb care se folosește în limbajul celor care fac poze cu aparat cu film și apoi le transpun pe hârtie fotografică la ei acasă.
E un procedeu complicat, riscat - implică multe chimicale și ceva lumină roșie.
Cred că tu căutai cuvântul „dezvoltarea".

„cu RC mare, doar daca nu stii sa te aperi si esti idiot." - Sigur, spune-i asta studentului ucis de o hoardă de țigani în fața unui cămin studențesc în urmă cu 2 săptămâni în București. Sigur, el era de vină, nu?

| SaveTheNature explică (pentru Dumnezău):

Daca ai vizita macar vreo 5 tari occidentale si ai citi mai multa istorie, geografie a mai multor tari nu ai mai pune Romania pe 50, pe cat este acum (la granita ununi nivel de trai ridicat/foarte ridicat), ci ai pune Romania undeva pe 40.
Bineinteles ca tarile cu un PIB mai crescut si-au permis sa isi mediatizeze tara. si sa o ridice si dpdv al calitatii vietii.
Dar tine minte un lucru! Calitatea vietii tine de fooooarte multi factori (banii fiind unul dintre acesti factori)
Stii tu ca si numarul zilelor cu soare dintr-un an, este un criteriu al calitatii viettii?
Sau nivelul de stress care are masuratoare, e si acesta un criteriu care se ia in calcul calitatea vietii?
Hai sa fiu mai direct! Marea Britanie are o economie super, PIB-ul lor este unul printre cele mai ridicate din Europa.
Cu toate astea ei se afla pe locul 29 la CALITATEA VIETII! Desi au multi bani. Intelegi cum sta treaba?

| Dumnezău a răspuns (pentru kongeriket):

Greseala cu "a developa" mi se trage cred din tendinta mea de a aduce verbe in engleza, in vorbirea mea curenta, in romana. Unde "to develop" inseamna a dezvolta.Valabil si la treaba cu personificare-impersonare,de la "impersonating".Vad ca e serioasa treaba,trebuie sa scap de virusul asta.

Recunosc ca exista si situatii, ce-i drept, destul de izolate, unde nu e vorba de incapacitatea unora, ci de dorinta expresa a unora de a face belele.Cum e prin periferiile Craiovei, unde se bat "interlopii" saptamanal cu sabii.

Totusi, il stii pe Reginald Danny? Camionagiu din LA.In LA au fost niste revolte serioase in '92-LA fiind singurul oras cu "pedestrian priority law", ceea ce le da drepturi totale pietonilor sa traverseze, oricand acesstia doresc, soferii fiind obligati sa opreasca. Legiferarea bunului simt, daca ma intrebi pe mine.Insaaa,la acele revolte, Reginald Denny si-a oprit camionul, chiar daca era stare de urgenta si era pe un camion, care avea intamplator si acceleratie.Normal,niggaz l-au scos frumusel din cabina si i-au aplicat un strasnic ass-whooping.Da' Reggy avea pedala de acceleratie.Dar a ales sa fie un bun samaritean, cand juma' din oras era pus pe dat foc si revolta.Un caz poate irelevant, insa se reverbeaza de foarte multe ori in Romania.As putea sa adaug la termenul de "idiot" si pe cel de "neputincios" ca mai sunt unii batrani ce devin tinte usoare pentru hoti sau criminali, tocmai din cauza statutului lor.

Eu stiu ca tu umbli mult prin tara.Hai sa lasam la o parte cazurile de 20-1, ca cel prezentat de tine.Ce este o femeie de 20 de ani,atunci cand se lasa hartuita de niste puradei pusi la cersit in fata unui magazin,care nu au nicio arma la ei, nema cutit, nema ranga, nici prastii sau pietricele? Aha! Cazuri asemanatoare nu sunt deloc putine in Romania.

Sunt multe asemenea si in tarile "civilizate" ce le evidentiasem. Daca nu gresesc, hartuirea sexuala intra si in ea in auspiciile criminalitatii.Lucru la care se poate usor riposta.(spray paralizant,pistol cu electrosocuri,de care se pot face rost usor) De fapt,ar trebui sa se inmaneze oricui, dupa un test psihologic, lucrusoarele astea doua, sa vezi ce repede scade rata criminalitatii.N-am statistici extrem de elocvente, dar in vreo 70% din cazurile din afara si 90-95% din cazurile din Romania,esti victima criminalitatii, daca refuzi intr-un mod aproape masochist sa te aperi, direct sau indirect.

Daca nu cer prea mult, un link cu acea stire despre care vorbesti, nu ai?

| Holocaust a răspuns:

Pentru Anglia şi Irlanda mereu am avut, daca se poate numi aşa, o obsesie.Anglia are neogoticul ăla fascinant şi atmosfera aia bolnavă, iar Irlanda e o ţară de legendă, la propriu.
...Sau Elveţia, că produce ciocolată bună.Oh, jeez...

| Downfall a răspuns:

Germania, Elveţia sau Finlanda. Motive? Iubesc civilizaţia, natura, bunul simţ, simplitatea...

| unknownn a răspuns:

Eu as alege Germania sau Suedia.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu uita ca daca nu ne apreciam noi tara, cum vrem ca altii s-o aprecieze?

Nu ai scris-o dar eu asi alege Etiopia, o tara in care pentru prima data a fost acordata libertatea ''persoanelor de culoare'' o tara a libertatii se mai spune...din care s-a inteles ca fiecare rasa de om este egala.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns (pentru PoneiuNostruPoneiuVostru):

Libertatea a fost acordata dupa o lupta sangeroasa in al 2lea razboi mondial, acestia fiind sclavi italiei comuniste.

''si acolo s-a oferit libertatea persoanelor de culoare pentru ca toti etiopienii sunt negrii copil prost'' Nu inteleg desteptaciunea ta... daca li s-a oferit libertate celor de culoare normal ca au fost negri ce ai vrut sa fie Japonezi?

Si poate nu are o rezerva financiara mare dar pentru multi are o valoare spirituala mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Irlanda, cu siguranta. love struck
Detaliile sunt intime.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Ai un iubit acolo?smugsmug

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da, sunt gay. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singapore. e un clasament de cacao ce-ai tu acolo. pentru ca-mi place, e curat si legea se aplica. nivelul de trai e destul de ridicat.

Răspuns utilizator avertizat
| iKronstadt a răspuns:

Daca as fi nevoit sa plec din tara, as alege Alaska!
De ce? Pentru ca acolo cred ca voi avea parte de linistea necesara odihnei, si de natura salbatica.

| SaveTheNature explică (pentru iKronstadt):

Apropo,ce ar insemna poza de la avatarul tau? Inteleg ca e o aluzie la ceva.Deci ce ar insemna?

| iKronstadt a răspuns (pentru SaveTheNature):

Simbolizeaza lupta impotriva aplicarii comunismului si a democratiei, ca regula de convietuire in randul oamenilor. Pe scurt, lupta impotriva minciunii, a ipocriziei, si a tolerantei prostiei.

| mihaitaLGP a răspuns:

In Australia la vanat de canguri probabil.

Răspuns utilizator avertizat
| Sports a răspuns:

Pai daca ar fi sa emigrez asi alege una din aceste 3 tari:
-Suedia
-Canada
-Australia sau Noua Zeelanda sa fiu cat mai departe de tara asta plina de golani si mizerie.

| SaveTheNature explică (pentru Sports):

Dupa cum vezi tara asta plina de golani si mizerie este cotata de catre UN ca avand un nivel de trai ridicat.
de la 1-la 47 "nivel de trai foarte ridicat"
de la de la 48 la 94 "nivel de trai ridica"
de la 95 la 141 nivel de trai "mediu"
de la 142 la 187 nivel de "trai foarte scazut"
Romania este cotata ca fiind o tara cu nivel ridicat catre foarte ridicat locul 50
Deci?

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Nu e o mandrie bineinteles. Mandria e sa fii in primii 10. Ce vreau eu sa evidentiez e ca nu o ducem chiar atat de rau pe cat se cred.
Ca o idee asa. Daca ai intreba toti cetatenii Romaniei, pe ce loc se afla Romania din 200 de tari ca si calitate a vietii, multi vor spune 199, 200.
Vreau sa evidentiez faptul ca multi sunt prost informati de catre media.
Si mai vreau sa evidentiez faptul ca promovam prea mult, si pupacim in fund tarile "colonizatoare", fostele imperii cu tot cu rzaboaiele lor de cucerire.
Nu o ducem atat de prost pe cat credem.
Ba as putea sa jur ca o dcume mai bine decat 80% din cele 7 miliarde de oameni.E o realitate.
Viata pe pamant e in general grea presarata de razboaie, foame, sete, boli.
Media asta.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

14,72% din populatia planetei. vreo 40 de tari.
Dar India si china(suprapopulate, aglomerate, poluate) deja sunt 2 miliarde va si amar de capul lor -muncesc pe orez. si putini isi imagineaza de ce le convine astora sa munceasca chiar si in Romania. + irak iran si pakistan,afganistan. (arme, teroare, sange moarte)
africa(foamete, sete, boala)
Trebuie sa ne bucuram ca nu ne-am nascut in multe locuri de pe glob.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru lolosaurus):

Da ..as pune toata america de sud. Dar se vor gasi unii sa dea exemplu braziliencele dansatoare din fund, ca se distreaza si o duc bine..tot media.e de vina.

| Sports a răspuns:

Cred ca Japonia este cea mai periculoasa tara nici decum cea mai sigura laughing
E plin de cutrenumre acolo ce dumnezeu.

| SaveTheNature explică (pentru Sports):

Dpdv uman. Oamanii sunt imprevizibili. Intemperiile naturii sunt peste totbig grin.
Ele vin cu sau fara voia noastraD:

| petro21 a răspuns:

Hmm.Fara sa iau in considerare tot ce ai scris tu mai sus asi alege USA-California..Am cativa prieteni acolo care in cativa ani au ajuns sa aiba o masina, un scuter, un loc de munca stabil, au vizitat multe locuri,, si alte chestii tari..asa ca aleg USA-CALIFORNIA

| alexicuu a răspuns:

Canada.Pt ca nu apartin de zona euro deci nu sunt in mare pericol.Pt ca ambasada te asteapta cu bratele deschise

| Görur_Anna-Marya_1976 a răspuns:

Eu as alege Norvegia

| Görur_Anna-Marya_1976 a răspuns:

Norvegia
e apa foarte buna cea de la robineti, an comparatie cu apa noastra de la noi exp SLOBOZIA