| StarMagda a întrebat:

Daca ati fi trait acum 2010 in urma, in Israel, voi ce ati fi crezut? Ati fi fost dintre cei care l-ar fi condamnat pe Iisus Hristos sau ati fi fost de partea Lui? Adica ati fi crezut atunci cand spunea ca este Fiul Lui Dumnezeu? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?

Răspuns Câştigător
| LenaCresida a răspuns:

Eu, sincer, poate ca as fi fost de artea lui. as fi acordat o sansa. acum 2010 ani oameni au crezut ca El era nebun. niciodata nu se stie cum si cine este un nebun. as fi fost cu el!

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde. Dacă aş fi trăit acum 2010 ani cu mintea de acum, probabil eu eram zeul şi Hristos un coate goale.
Dacă aş fi trăit acum 2010 ani cu mintea medie a celor de-atunci,... e altă poveste.
Însă, ignorând carenţele din întrebarea ta, nu aş fi crezut nici că este fiul vreunui zeu sau că e special. Pe de altă parte, nici n-aş fi susţinut uciderea lui din simplul motiv că nu susţin uciderea niciunui om pentru ideile lui.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu.zic sincer nu as fi crezut!
...dar nu L-AS fi condamnat la moarte!

Apache
| Apache a răspuns:

Pana la urma zii tu, daca apare un nebun pe strada si zice ca e Dumnezeu tu il crezi? dar nu il condamni la moarte...

| YourDailyApple a răspuns:

Oamenii care l-au rastignit, credeau ca a fost vreo persoana cu probleme psihice, dar nu trebuia sa se ajunga la moarte de om.
Nu neg existenta istorica a lui Iisus, dar ma cam indoiesc ca a fost fiul lui dumnezeu.

| bebetho a răspuns:

Nu l-as crede pentru ca nu cred ca Dumnezeu e egoist si ii da unuia puteri supranaturale sa vina sa faca minuni printre noi.
Presupunand ca l-as crede ca e fiul lui D-zeu, ce importanta ar avea asta?!

| Bastet a răspuns:

Heh,acum 2010 ani erau alte mentalităţi, oamenii erau mai creduli, deci probabil aş fi crezut.

| Enzo2011 a răspuns:

Daca as fi simtit o caldura sufleateasca(credinta ca desprea asta este tot timpul vorba) atunci cand povestea despre El si despre Dumnezeu si Imparatia Cerurilor si daca as fi vazut minunile as fi fost de partea lui dar daca El nu avea darul oratoric si daca abera atunci nu.Nu putem sti ca s-au intamplat acele minuni doar petru ca sunt scrise in Biblie, asa pot si eu si scriu o carte despre un Zeu si peste 2000 de ani sa fie considerata cartea fundametala a religiei care o voi crea eu de aceea credinta vine din suflet iar stiinta din gandire si rationament deoarece suntem oameni cu gandire proprie si avem dreptul de a gandi singuri fara sa ne spuna cineva in ce sa credem deci trebuie noi sa alegem. P.S. sunt in cautarea de adevarata "lumina" deci sa nu ma credeti nebun

| TheSpecialOne a răspuns:

Crede-ma ca toti cei din Israel l-au crezut ca e Fiul lui Dumnezeu iar fariseii si preoti s-au speriat de el fiindca ei ar fi ramas cam "someri" si asa ca l-au dus la Pilat. Acesta a vrut sa-L scape de acea la confruntat cu Baraba dar israelieni l-au ales pe criminal si Pilat nu si-a putut calca cuvantul desi Baraba omorase un soldat roman.

| syjey a răspuns:

Asta presupunand ca a existat Iisus, Nu nu l-as crede, dar nu l-as condamna

| KingJulien a răspuns:

Bineinteles ca DA.Pentru ca vazand minunile si credinta pe care o are el sigur ca las fi crezut, eu nu as putea sa fiu un pagan din ala care la chinuit straight face

| ღFrUmUsIkღ a răspuns:

Da as fi crezut deoarece iisus hristos a fost patimit din cauza pacatelor noastre. funditabatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NOI,cei care credm in EL acum, L-am fi crezut si atunci.Cum sa condamni DUHUL SFINT? Sa te condamni pe tine insuti? Sa condamni pe CEL care ti-a dat viata? TU ai sacrifica propriul fiu, pentru iertarea tuturor? Mie greu sa cred ca ai face asta.HRISTOS a inviat.Paste Fericit.

| kindness a răspuns:

As fii crezut.cum cred si acum, desi nu l-am vazut niciodata, cred ca exista si astept sa vina pe pamanthappy" Si iarasi va sa vie cu slava, sa judece vii si mortii a carui imparatie nu va avea sfarsit"