| Meme10Memu a întrebat:

Daca au existat infinit universuri in trecut, cum au aparut legile fizice sau ce a mentinut legile fizice ale unui univers daca universul anterior cu legi fizice cu tot s-a dispersat total?

https://www.descopera.ro/......e-big-bang

2 răspunsuri:
| TristanTzara a răspuns:

Pe scurt alte legi ale fizicii XD

Ca să fie clar, totul e speculativ, dar da există teorii fizice (încă ne confirmate sau infirmate experimental) care implică existența unei infinități de universe, guvernate de legi diferite, dar acest Multivers/Omnivers tot ar fi guvernat de niște legi a tot cuprizăroare. Într-un fel e ca și cu gravitația care pe Pământ se manisfestă observabil doar prin tendința lucrurilor de a cădea în "jos" dar în alte părți ale Universului se manifestă altfel.

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Daca materia din univers se disperseaza ce face sa continue legile fizice atotcuprinzatoare daca materia e imprastiata? Acele legi atotcuprinzatoare nu ar avea ca substrat materia ci imateria sau domeniul imaterial sau spiritual care guverneaza domeniul material.

Imagineaza-ti ca legile fizice trebuie sa fie scrise pe ceva. Daca acel ceva se modifica e ca si cum si legile fizice se modifica. Materia e in continua transformare insa aceasta continua transformare e incompatibila cu legi fizice neschimbatoare daca acestea ar fi scrise pe/in materie si am considera ca exista doar domeniul material. Daca suportul de memorie, unde e scris un software, se schimba software-ul se pierde sau se modifica sau mai degraba se altereaza.