| Emilian601 a întrebat:

Daca Cineva are Vointa si Puterea de a distruge pe altul, ii este superior si stie ca il poate ucide in orice clipa, sa-l stearga de pe fata pamantului, sa faca toate astea fara nicio remuscare,

de ce n-o face? Ce il opreste?

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

De multe ori unii oameni ne sunt mai de folos in viata, decat morti.
Daca ai putere si vointa il poti lasa sa traiasca pentru ca doar asa vei obtine de la el ceea ce-ti doresti. Moartea va fi o pedeapsa usoara si va scapa repede. Ori prin putere poti manipula, il poti decade, il poti umili, ruina etc.
Nimeni nu-si arata superiotatea in fata unui cadavru. Nu te duci la mormantul lui sa-i spui ca-i esti superior si pe urma urinezi pe crucea lui. Ci il decazi in asa fel incat s-o spuna singur pana in ultima sa clipa de viata.
Dar... oricat ai fi de puternic, pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti. Asa ca il va ucide, dar in momentul cel mai potrivit. Momentul il va alege in functie de ceea ce are de castigat sau de pierdut.

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Rusinea, mama ei de frica

NOname
| NOname a răspuns:

Empatia, conștiința...

Îți dovedești superioritatea când poți să distrugi, ai poate toate motivele și puterea necesară, dar alegi să nu o faci.
Este o satisfacție poate mult mai mare și dovadă de înțelepciune și putere adevărată.

| harciog a răspuns:

Frica.Nu conteaza de cine,poate fi si frica de el insusi,de constiinta lui dupa fapta, poate fi si frica ca respectivul ar putea riposta, poate fi frica de neprevazut care, intr-o secunda, ar putea intoarce situatia impotriva lui.Deci nu exista decit o singura frina indeferent de cauza; FRICA.

| sabin89 a răspuns:

Poate ca are doar vointa si puterea, nu si dorinta.

| Zazu a răspuns:

Vointa si puterea, suna prea a mult. Exista momentul sau momentele.Cine a gasit momentul o face, nu-l opreste nimeni.

| Wehrmacht a răspuns:

Pai pe tine ce te-ar opri sa nu ucizi pe cineva daca nu ai avea remuscari si ai vrea sa faci asta? Te baga la racoare daca te prinde! Asta opreste pe cineva sa ucida daca poate vrea si nu are remuscari.Ai spus ca are vointa si poate sa faca asta deci nu prea merge "va avea remuscari" sau "crede ca e mai bine sa il lase in viata"

| 4b a răspuns:

N-o face pentru ca judeca de 2 ori problema...

| Miauti a răspuns:

Pai nimic nul poate opri.
Luam cazul cu fetita violata de un avocat. Ce a facut tatal? s-a dus si la impuscat.

E vorba unde aplici acest context.

Alt exemplu ar fi trupele americane din Irak

| Wøodenpints a răspuns:

Dă-mi tu puterea, că voinţă am. A, şi mai am nevoie şi de o asigurare că pe oricine aş distruge, nu fac puşcărie sau nu păţesc nimic.
În rest, ştiu şi singur ce am de făcut.

| victorandrei a răspuns:

Este mai placuta senzatia de superioritate decat senzatia ca toti sunt egali.
Daca il omoara nu mai are "termen"de comparatie si nu mai poate fi superior.