ValiMocanu
| ValiMocanu a întrebat:

Vointa si puterea nu ajung. Omul trebuie sa stie ce vrea si ce poate. (Arthur Schopenhauer)
Comentati, va rog!

4 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Tot Schopenhauer a spus: "Vointa este eterna, elementul intelectual tine de timp."
Fara a sti exact ce vrem sa facem si fara vointa suntem (pre)destinati sa traim in (sub)mediocritate si saracie.
Consider ca cele doua (vointa si viziunea) sunt baza. Apoi si sa ajungem unde vrem le putem construi in timp prin incercari. Daca deja exista o solutie clara si eficienta cu atat mai bine ca se poate ajunge mai repede la destinatie.
Asa am ajuns sa zburam, sa aselenizam pe luna, sa avem civilizatie, medicina moderna, tehnologie, sa traim 100 de ani etc.

| Ea a răspuns:

Adica... oricat am lupta noi, daca nu avem o tinta, niciodata nu o vom atinge. Trebuie sa stii si pentru ce lupti, ca sa stii ca ai castigat. De exemplu: Daca pleci de acasa, si mergi pe strada, oricate obstacole ai tu, de cate masini trebuie sa te feresti, daca nu este un loc in care vrei sa ajungi, daca nu ti-ai propus o tinta... degeaba te stradui. Nu stiu cat de bine m-am exprimat. big grin Totusi... sper sa fiu inteleasawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religios vorbind, in orice lucru care-l incepem trebuie pus inceput bun, o temelie buna, si e de ajuns un Doamne ajuta.deci cuget ca mai trebuie si ajutor divin in tot ceia ce intreprindem.social vorbind daca vrei sa faci ceva, si presupui ca si poti, reusesti intr-adevar dar te lovesti de tarele societatii acesteia, coruptie, invidie, minti obtuze, birocratie, etc.filozofic vorbind e bine ca omul sa-si cunoasca limitele fizice si psihice, cand se implica in diferite proiectefiindca nu intotdeauna ce poti sa faci, si vrei. iar puterea are multe conotatii.santem inzestrati cu inteligenta.care este puternica daca te slujesti de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica nu poti face bici din orice!
Adica unde nema putirinta ce mai chichirez galceava!
Adica...nu suntem toti la fel!