| Archangells a întrebat:

CIne stie reiki sau sa isi controleze energia chi? Cum se poate pastra puterea personala si energia cand esti conectat la cineva care te descarca permanent si iti anuleaza vointa?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ce spui tu acolo aduce a delir mistic.

De ex. sa crezi ca exista demoni se numeste credinta religioasa, nu delir. Dar sa crezi ca Popescu a pus demonii sa te atace este delir. Asa si cu chi-ul: sa crezi ca exista chi este religie, nu delir. Sa crezi ca cineva din anturajul tau te vampirizeaza de chi este delir.

Demonii nu se pot vedea, auzi, pipai, masura, de aceea este delir sa crezi ca Popescu a pus demonii pe tine. Chi-ul nu se poate vedea, auzi, pipai, masura, e aceeasi idee.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru doctorandus):

Daca nu cunosti subiectul taci, ca este mai bine.
Prea crezi ca le stii pe toate.
Este si asta o credinta.
Ce aberezi tu acolo nu are nicio legatura cu energia chi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Energia se controleaza prin vizualizare si directionare.
Respectivul terapeut nu cred ca se foloseste de propria lui energie pentru a o directiona altei persoane, ci se foloseste de energia pamantului, care-i intra prin picioare si o directioneaza prin maini. Totul este legat de chakre.

| dragos38 a răspuns:

Hm, cine poate sa-si controleze energia? pai in general cei care practica arte martiale chi sau ki, in chineza se spune ''chi' iar in japoneza 'ki'' si in romaneste ''energie'' energia exista in jurul fiecaruia atat in jurul nostru cat si in interiorul nostru, ca sa reuseti sa o stapanesti iti trebuie multi ani de exersare, legendarul artelor martiale ''Bruce-lee'' daca nu ma insel la varsta de 12 sau 13 ani s-a apucat karate, reusind in decursul anilor sa isi stapaneasca energia,de acea a ajuns la nivelul la care a ajuns,deci a constientizat-o, a reusit sa-si stapaneasca/controleze energia si si-o canaliza exact cum vroia el, din cauza aceasta avea si viteza pe care o avea, sper ca te-am lamurit, oricum este o munca serioasa, Ce tot scrii tu acolo cu pastrarea energiei sau anularea vointei, nu inteleg, daca ai vointa te poti vindeca si de unul singur(vointa de fier) iar cei care nu reusesc sa treaca peste difreite obstacole in generala nu au vointa, adica sunt niste puturosi, au fost atatea exemple oameni cu vointa care si-au revenit din accidente grave, chiar si bruce-lee dupa ce a avut un acident la coloana vertebrala din cauza antrenamentelor epuizante, folosind gantere si haltere grele, doctorii i-au spus ca nu o sa mai aiba o viata sportiva, e, raspunsul lui a fost, va inselati dupa ce a iesit din spital a fost 9 luni internat, a inceput sa citeasca ce il interesa pe el despre diferite exercitii si dupa un an si-a revenit.

| dragos38 a răspuns:

Si apropo nu numai prin arte martiale poti sa-ti dezvolti energia interioara ci si prin ''yoga'' in fine si cei care practica ''acupunctura'' sau reflexoterapia ei cunosc punctele vitale ale organismului, putand sa repuna im circulatie energia din organul respectiv vatamat, dar aia sunt adevarati maestri,doar in china sau india gasesti asemenea persoane, pe aici prin tarisoara noastra,nu stiu zau, si apropo daca tot suntem la capitolul religiei in biblie daca nu ma insel exista o expresie, daca ai avea un sambure de credinta poti misca si muntii din loc, insa este gresit, si-o fi bagat coda vreun smecher prin biblie, normal ar trebuisa sune ceva de genul ''daca ai avea un sambure de vointa,eu as zice o vointa de fier, ai putea misca si muntii din loc, mai e o expresie tampita in biblie '' crede si nu cerceta'' de fapt e invers, cerceteaza si vei crede'' acum o saptamana un documentar pe national geografic vorbea despre calugarii shaolini, de mici ei incep sa mediteze sa practice artele martiale si sa-si dezvolte ki-ul(energia)e la un moment dat dupa ani si ani de exersare se duc in fata unei lumanari aprinse si cu pumnul tot da in directia lumanarii dar nu o ating, pumnul se opreste in fata flacarii si tot da, pana cand flacara se stinge, acum daca din curiozitate ai incercat vreodata sa dai cu palma pe deasupra flacarii de la lumanare ai vazut ca flacara se tot indoaie pana cand se stinge din cauza vantului pe care il produci tu, e chinezii aia dadeau cu pumnul ca si cand ar da intr-un perete dar ei de fapt nu ting flacara ci pumnul se opreste in fata ei, asta inseamna ca isi pot controla energia, sper ca ai inteles ceva.