| yette a întrebat:

Dacă există viaţă inteligentă pe alte planete, de ce nu a încercat nimeni sa le viziteze?

Răspuns Câştigător
| Amidepsi a răspuns:

Poate ca au incercat dar energia lor nu e compatibila cu a noastra, practic nu le sesizam prezenta.Dar mai rezonabila este Teoria cum ca inteligenta lor nu e mai inteligenta ca inteligenta noastra.Serios,n-a demonstrat nimeni ca extraterestrii sunt omuletii aia mici si verzi, telechinetici care se teleporteaza sau mai stiu eu ce povesti cu zane si ciuperci.Cine zice ca nu sunt mai prosti ca noi? Cine zice ca stiu macar ca au o gloata de vecini teroristi prin galaxia aia. din locu ala de mai la stanga/dreapta/spate/sus? Universul e destul de maricel, PACE!

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Vai cita inteligenta in secolu asta.Mai multa pe Eminescu cind a explicat ca "Mii de ani i-au trebuit/Luminii sa ne-ajunga". Deci va dati seama ca chiar de stiu alte inteligente de noi dar le ia timp (nu stiu daca perceput numai de noi)sa ajunga.

| carpediem a răspuns:

Phai de capul meu. Cu ce fata, cu bicicleta si sa le dea un e-mail inainte sa le spuna ca-i viziteaza!?

| shadovv a răspuns:

Asta e o intrebare utila pusa inutil.

| noktambul a răspuns:

Este vorba mai intai de "viata pe alte planete" si dupa aia de "viata inteligenta". Ma rog... Dar "inteligentii" de pe alte planete de ce nu incearca ei sa ne viziteze?! Tu ai idee cam cate planete, in cate sisteme solare si in cate galaxii sunt in Univers si cam care sunt distantele de parcurs si cam ce tehnologie ar implica asta? Si misiunile spatiale pe Luna si Marte si telescoapele si sondele spatiale nu insemna incercari?

| Kaℓi a răspuns:

"Dacă există viaţă inteligentă pe alte planete, de ce nu a încercat nimeni sa LE viziteze? Funda."

Nici macar la nivelul ala, interplanetar, nu e frumos sa faci vizite fara invitatie!

| soupflood123 a răspuns:

"Dacă există viaţă inteligentă pe alte planete, de ce nu a încercat nimeni sa NE viziteze? Funda."
Cel mai probabil considera ca oamenii nu intra in categoria lor de "viata inteligenta".

| RazzyFUnik a răspuns:

Sunt prea inteligenti ca sa ne contacteze
si noi nu avem tehnologia si gandirea necesara

| Lysergide a răspuns:

Asta e doar o presupunere.In primul rand nu avem resursele necesare pentru a parcurce ani lumina intr-un timp scurt si doi inca nu am gasit viata inteligenta pe alte planete. Speram ca ne vor gasi ei.happy Au trmis un satelit(in 1977) numit Voyager 1 care o sa parasesca sistemul nostru solar cam prin 2015.Contine poze cu animale si oameni cat si ¨adresa¨ unde ne pot gasi. Unii au spus ca e prostie ca am divulgat pozitia planetei noastre si a sistemului nostru solar si ca nu e decat o notiune de timp pana cand vom fi vizitati.

| JuStKid a răspuns:

Daca pe tine nu te-a contactat pe TPU Extraterestrii asta nu inseamna ca nu exista. era un articol la un moment dat pe Stirile pRo tv in care spuneau ca exista peste 101 rase de extraterestrii diferite care nu numai ca ne-au contactat ci a fost si o intalnire de gradul 3 in cele mai secrete locuri.nu se fac publice prea multe pentru a nu speria populatia!