| Mihail911 a întrebat:

Daca lumina ar avea masa, ce s-ar intampla?

29 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Depinde la ce tip de masa te referi. Fotonii nu au masa de repaus, dar au masa de miscare.

Masa oricarui corp creste atunci cand se deplaseaza cu o anumita viteza.

Cu alte cuvinte orice corp poate avea orice masa atat timp cat se deplaseaza cu viteza potrivita.
Pentru o bila de biliard care se deplaseaza cu o anumita viteza "v" noua sa masa va fi masa initiala inmultit cu 1/[√( 1-v^2/c^2]
Unde "c" e viteza luminii.
Se observa ca daca viteza "v" a bilei de biliard tinde spre "c" raportul v^2/c^2 tinde spre 1, diferenta 1-v^2/c^2 va tinde catre zero, iar intregul raport catre infinit. Deci si masa bilei creste tinzand spre infinit.

Pentru un foton nu putem aplica formula asta. Am da peste o nedeterminare matematica :0/0
Insa stim ca energia unui foton e direct proportionala cu frecventa "f", factorul de proportionalitate intre cele doua fiind "h", constanta lui Planck.
E=h*f
Practic fiecare lungime de unda (sau culoare, in spectrul vizibil) transporta o cantitate diferita de energie.

Mai stim echivalenta masa-energie:
E=m*c^2
de unde putem deduce masa unui foton, si daca inlocuim si energia in relatiei obtinem masa de miscare a unui foton, care depinde de lungimea de unda.
m=h*f/c
De asta daca iluminezi o placuta de metal cu o anumita raza luminoasa nu se intampla nimic, dar daca gasesti culoarea potrivita incepe sa smulga electroni. E doar principiul conservarii impulsului. Dar daca masa unui foton variaza in functie de lungimea de unda atunci si impulsul transmis de un foton va varia functie de lungimea sa de unda.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Ce este aia masa? Nu ma refer la aia pe care mancam laughing Poate ar trebuie sa se lamureasca prima data ce este aia masa,apoi stiu si eu,zic poate ca unia nu stiu cei aia masa,poate nu stiu nici eu laughing dar nu definitie,nu formule, asa o explicatie mai babeasca.

| Inferno a răspuns (pentru relian):

Cam toata lumea stie, cel putin intuitiv, ce e masa, numai ca multi o confunda cu greutatea.
Daca ai fi in spatiu, unde nu e gravitatie, si ai impinge un balon dupa care o minge de bowling ai constata ca cele doua reactioneaza diferit desi au dimensiuni aproximativ egale.

Balonul ar reactiona imediat la cea mai mica atingere in timp ce bila de bowling nu. Ce difera este masa corpurilor.
Inertia ne permite sa experimentam zilnic conceptul de masa.

| RAY a răspuns:

Un foton nu poate avea masa, nu exista daca avea, pur simplu nu poate avea simplu

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Ti-a cam zis-o nea Vali.

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

***** Daca fotonii ar avea masa ochii s-ar umple cu fotoni si s-ar mari ochii pana explodeaza. rolling on the floor

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Daca fotonii ar avea masa omului i-ar creste masa corporala pentru ca lumina intra prin ochi si nu mai iese precum intr-o gaura neagra. I s-ar mari capul la om pana ar exploda. rolling on the floor

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Sa mi-l fotonizezi laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru raMLesS):

Nnu te agita; Electronii care circula liber prin atmosfera ne dezvaluie cati TRAZNITI sunt printre noi.winking laughing laughing laughing

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Https://www.tpu.ro/stiinta-si-filosofie/fotonul-are-masa/

. Fotonul nu are masa, energia lui, implicit impulsul depind de frecventa. Deci, el nu are nevoie de masa pentru a avea energie. Insa, din punct de vedere matematic, "masa fotonului" poate fi scrisa ca p/c. Cat despre cartea aia din UPB, are dreptate. Pentru ca profesorul ala intelege diferenta dintre masa invarianta si masa relativista. Una e masa inertiala, care cuantifica cantitatea de miscare, alta masa relativista care cuantifica energia. Daca fotonul ar avea masa de repaus(masa in sensul clasic), ecuatiile relativitatii nu ar mai avea solutii pentru particule care se deplaseaza cu viteza maxima acceptata(cea a luminii deocamdata). Insa inca odata, faceti diferenta dintre cele doua viziuni asupra masei.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Daca la varsta lui asa cultura are ce sa spui, vorba lui tutea o tara de indioti si prosti

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Depinde despre ce masa vorbim, daca ar avea masa in sensul clasic nu cred ca ar mai exista lumina, totusi, daca tot ar avea 300. 000km/s si ar avea masa, la o asemena viteza, cred ca daca te-ai fii aflat intr-o camera intrunecata, o simpla aprindere si o stingere a unui beculet, te-ar fi facut tandari laughing tongue

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Inainte cand aveai avatarul ala cu cainele erai mai logic la minte, omule masa nu are viteza aia, du-te si invata fizica http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......ia-si.html

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Am priceput ideea ma, tu vad ca nu.
Stiu ca nimic material nu poate depasii viteza luminii, in schimb astia cred ca fotonii de lumina au masa, acolo am dat doar un exemplu cand am spus ca la acea viteza daca ar avea masa n-ar mai exista nimic viu.
Chiar asa greu de cap esti?

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Si ieri faceai la fel cand ti-am scris despre atractie rolling on the floor N-ai citit ce am scris si ai sarit imediat la scandal laughing Imbatranesti si se vede, in curand o sa-ti platesc pensia din taxele mele laughing tongue mosule.

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Eu sunt greu de cap ))))))))))

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Ma duc in deutschland si nu ajungi sa i platesti pensia tinere

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Https://www.youtube.com/watch?v=0ZbFazvJQMk
am obosit sa explic tuturor ce nu vor sa stie

| minrest a răspuns:

Daca fotonul ar avea alta masa, ce s-ar intampla? Am presarat putin sens peste enuntul tau, si raspunsul a venit de la sine: ar fi alta particula.

| Sn4k3 a răspuns:

S-ar aseza la ea.

| Theo94 a răspuns (pentru Sn4k3):

Ar trebui niste scaune mai intai.

| relian a răspuns (pentru Sn4k3):

Daca ar avea si scaune laughing daca nu merge si pe laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Si fotonii si electronii au masa! vezi efectul concentrarii fotonilor, sau a electronilor intr-o sectiune redusa.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Atunci cand ai suficient de multi neuroni interconectati: reusesti sa gandesti cu mintea propriului cap, sau... chiar te pui in ipostaza elementului studiat/analizat si intelegi ce poti (poate) face. Dar asta nu-i pentru aceia plini de fumuri cu miros de copy-paste.winking laughing Stiu ei la cine fac referire. laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cat de... sa fii ca sa nu poti constientiza cantitatea de X, pe unitatea de suprafata? "acum 8 minute | Steregoi a răspuns:
Daca fotonii ar avea masa ochii s-ar umple cu fotoni si s-ar mari ochii pana explodeaza. happy". laughing laughing laughing Prostovane e eee: in mod natural fotonii nu sunt concentrati ca intr-un fascocol LASER; SICTIR MAJOR

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca fotonii nu ar avea masa: cum dracu ar apare fenomenul de recul, pe care fizicienii NASA vor sa il utilizeze pentru modulele spatiale? Ahaaaaaaa: avem specialisti mult ma buni pe TPU, care stiu sa bata campii cuantici ai fasciculelor laser pulsatorii.winking laughing laughing laughing

| Steregoi a răspuns:

Daca fotonii ar avea masa ochii s-ar umple cu fotoni si s-ar mari ochii pana explodeaza. happy

| Mihail911 explică:

Off Doamne, am creat un monstru...

| Mihail911 explică:

Asta nu este o intrebare serioasa, si nu trebuie luata in serios, asta e o intrebare la care am vrut un raspuns simplu.