| Deyyu_DeYu_1998 a întrebat:

Dacă o persoană e surdo-mută, pe ce limbă o sa gândească? Complicăm exemplul la o persoană oarbă care nu vede și nici nu aude.

Răspuns Câştigător
| AlxMro a răspuns:

O persoana surdo-muta va gandi in imagini. In general gandirea noastra depinde de perceptii. Exemplul tau complicat nu cred ca exista dar acea persoana va gandi kinestezic. Spuneam mai sus de perceptii si in mod aferent ne gandim la simturi. Deci, gandirea celui de-al doilea exemplu, va fi de o maniera sensitiva intrucat mintea lui va reproduce atingeri, mirosuri, gusturi...

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu trebuie sa gandeasca neaparat intr-o anumita limba.
Corpul se adapteaza, cei care s-au nascut orbi de obicei viseaza doar sunete, cei care s-au nascut surzi viseaza doar imagini...etc.

Daca persoana respectiva nici nu aude si nici nu vede atunci ii ramane simtul atingerii.
Daca invata cumva sistemul Braile si este constient de propria situatie..atunci probabil o sa viseze tocmai asta.
Cum am spus, corpul se adapteaza. Nu este neaparata nevoie de un limbaj pentru ca o creatura sa gandeasca si implicit sa viseze

suntserios
| suntserios a răspuns:

Gandeste in limba lui materna, chiar daca e surdomut tot stie sa scrie si sa citeasca intro limba...

| Robi1444 a răspuns:

Ce importanta are pe ce limba se gandesc? Poate se gandesc la speculatii cum noi ne gandim la cuvinte.
Persoana care nu vede, isi imagineaza.
Cine nu aude, simte.

| Deyyu_DeYu_1998 explică:

M-am gândit mult și am ajuns la concluzia ca neavând capacitatea de a vedea, auzii și vorbii, creierul lui nu se va dezvolta suficient pentru a percepe lumea exterioară, deci precum un nou născut care nu gândește pe o anumită limbă, v-a apela la plâns pentru nevoile fiziologice. Prin urmare exemplul de față rezultă un retard mintal cu incapacitatea de dezvoltare