| StrongHeart a întrebat:

Este ciudat daca am visat ca vorbeam cu o persoana surdo-muta?

24 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Avand in vedere ca este un vis, nu este nimic ciudat ^_^

| Celcestietot a răspuns:

Nu?

| Celcestietot a răspuns:

Wet dreams?

| StrongHeart explică (pentru Celcestietot):

Nu frate, ce ai?

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Aveam doar o intrebare, nu te agita atat! big grin

| StrongHeart explică (pentru Celcestietot):

O intrebare cam dubioasa, atat am sa zic happy

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Mie imi suna normal, au mai existat persoane cu acest tip de vise happy. Ok, daca mai voiai sa imi zici ceva, iti raspundeam cu cea mai mare placere big grin.

| SilentRain a răspuns:

Visele sunt ciudate in general
Eu tot viseaz că mă înec de aproape o lună constant

| Apokales a răspuns:

Mai ciudat ar fi fost sa-ti raspunda.

| StrongHeart explică (pentru Apokales):

Da,pai mi-a si raspuns, asta zic.

| Apokales a răspuns (pentru StrongHeart):

Asta admir la oamenii astia, chiar si muti tot gasesc puterea de a vorbi.

| StrongHeart explică (pentru Apokales):

E o persoana pe care o stiu de mult timp,dar uitasem de ea, un vecin de unde stateam in trecut, in alt oras.El scotea sunete, dar nu puteai sa intelegi, vorbea prin semne in general.Il cunosteam personal,dar nu foarte bine.
Iar in visul asta,puteam sa inteleg ce zice, mi s-a parut foarte ciudat, vorbeam ca si cum nu exista bariera care exista in lumea asta fizica care pentru unii e un blestem, adica sa te nasti mut sau orb sau cu malformatii e foarte greu de conceput, de ce asa si cum faci sa mergi mai departe si asa.Si stiu ca s-a mai intamplat ceva foarte rau acelei persoane(tatal s-a sinucis) si tot a mers mai departe.Cum pot unii sa traiasca asa?
Viata e un mister pe care niciodata nu o sa-l inteleg.

| Apokales a răspuns (pentru StrongHeart):

Inteleg cum. Gandeste-te la cei saraci. Unii isi pun intrebarea cum de ei pot. In ciuda tuturor dificultatilor materiale, ei reusesc in viata. Simplu, motivatia apare tocmai din cauza ca n-ai. Daca aveai tot, ce rost mai avea sa incerci sa obtii foloase materiale. La fel si in cazul celor batuti de soarta, se fortifica. Castiga puterea de a trai in ciuda obstacolelor ce incearca sa ii puna la pamant. Devii mai puternic, mai bogat sau te pune la pamant. Uita-te la filmul "Stronger" (2017), chiar m-a inspirat sa scriu aceste randuri si sa privesc din alta perspectiva lucrurile.

| StrongHeart explică (pentru Apokales):

Cand ascult unele povesti, imi vine sa-mi trag un glont in cap pentru lurcurile de care ma plang.Stiu ca orice durere, tot durere e si daca iei nota 8 in loc de 10 si aveai asteptari mari si daca iti moare cineva si daca iti pierzi jobul,tot durere se numeste,dar exista grade de cat de grava e situatia, iar cand ascult prin ce au trecut unii oameni si tot au mers mai departe, sunt pur si simplu blocat, socat, nu vad cum as fi facut eu in situatia aia.

| Apokales a răspuns (pentru StrongHeart):

laughing Mersi, mi-ai adus aminte ca mi-am pierdut jobul ieri. Stii cum am trecut peste?! Simplu, nu-mi pasa. Este foarte important in viata sa nu dai doi bani pe ceea ce se intampla. Stiu, exista si revers in situatia asta in care nu constientizezi pericolul si nu iei masuri, insa de multe ori te salveaza de la a te mai gandi inutil la probleme ce nici macar nu exista, sunt doar in capul tau.
In al doilea rand, ai fi trecut peste. In tine exista un monstru gata sa riposteze la conflict, criza, drama si orice rahat vine. Insa nu ai intalnit situatii care sa-l treazeasca. Tocmai mi-ai zis ca ai avut sentimentul profund de razbunare. Nu ai simtit si ca iese un monstru de neoprit gata sa distruga orice ii sta in cale? Aia este motivatia care te face sa supravietuiesti, sa treci peste. Este in noi de miliarde de ani gata sa rupa barierele rationale si sa te seteze pe modul de supravietuire.

| StrongHeart explică (pentru Apokales):

In toti exista cate un monstru gata sa distruga tot in jur,sa faca daune.
Eu mi-am dat seama ca si in mine exista unul si mi-am propus sa-l folosesc la ceva bun,sa pun demonii la munca,pana se satura sa ma mai deranjeze.
Mi s-a parut interesant ce a zis un psihiatru,Jordan Peterson, e destul de cunoscut, despre crucificarea lui IIsus, ca majoritatea din noi spunem ca nu am fi putut niciodata sa fim printre oamenii care l-au crucificat si nu ar trebui sa fim asa siguri de asta, de fapt 90% din noi am fi facut la fel.
Deci in toti exista multe defecte,multe vicii,frici,demoni,monstrii.
Eu cred ca trebuie sa ii punem sa faca ce nu vor,adica sa aratam dragoste,sa traim sanatos,sa ne bucuram de viata,exact ce nu vor aceste entitati de care nu suntem siguri ca exista sau nu,dar simtim ca ne afecteaza viata,exact ce nu se asteapta nimeni sa face,adica sa reusim in viata,aia trebuie sa facem, daca putem, sa alegem o cale cat mai buna, intotdeauna exista o cale mai buna, dar nu trebuie sa cedam niciodata.

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Ca tot ti-am vazut comentariul, astea cu demonii sunt scuze de cele mai multe ori.

| StrongHeart explică (pentru Celcestietot):

Eu prin demoni inteleg lucruri greu de controlat care ne afecteaza viata adica lacomia,invidia,gelozia, depresia, nemultumirea, vicii, etc.

| StrongHeart explică (pentru Celcestietot):

Dar pot fi si reali, depinde cata importanta le acorzi.
De obicei, noi oamenii le dam viata demonilor prin deciziile noastre.

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Unele dintre ele poate ca nu sunt atat de rele thinking

| Apokales a răspuns (pentru StrongHeart):

Biblia este precum o bucata de istorie. Multi o interpreteaza dupa bunul plac. Urasc cand o fac pentru a atinge un scop politic, pentru a construi o ideologie. Mesajul cred ca este simplu si cred ca am ajuns la un nivel in care putem sa decidem acest lucru. Mesajul este acela de a fi bun, deci pentru asta trebuie sa incercam sa distingem binele de rau, sa rationam, sa gandim, sa empatizam, sa intelegem suferinta celuilalt. Uneori chiar sa facem ceea ce este corect, chiar daca ne calcam pe suflet.

| StrongHeart explică (pentru Celcestietot):

Toate sunt rele, in esenta.Dar suntem liberi de ele daca nu le dam valoare.Noi le dam valoare prin ce facem.

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Da, sunt si reali.

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu as crede asta neaparat. Liberi la propriu.