Întrebare recomandată | chiftelutacrocanta a întrebat:

O persoana care e surdo-muta din nastere stie ce inseamna vorbire si auz? Isi da seama oare ca ea are un defect cand ii vede pe ceilalti oameni care vorbesc si aud sau ii vede tot ca pe niste surdo-muti? Cand aplauda in casa acea persoana si ii vede pe ceilalti ca se uita la ea, ce crede? Daca isi da seama ca ceilalti vorbesc si aud, cum isi da seama?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E la fel cum tu ca barbat te uiti la femeile care cara sanii dupa ea, stii ca ii are, stii la ce folosesc dar nu stii cum e sa ii ai. Cam asa si cu surdomutii. Stiu ce e auzul, stiu care e rolul lui dar daca s au nascut asa nu stium cum e sa auzi.

| Felys a răspuns:

Eu am avut colegi de servici mai multi surdo-muti,nu toti erau la fel,unii auzeau vag ceva,altii deloc,unul din ei chiar ne-a uimit cand canta la radio o melodie populara si el ne-a zis sa este populara,deci el auzea foarte putin si chiar distingea sunetele,deasemeni el era cel cu care ne puteam intelege cel mai bine pentru ca si vorbea destul de clar,ceilalti in functie de cat puteau ei sa auda asa reproduceau sunetele,iar cei care nu auzeau nimic erau foarte greu de inteles spre deloc,desigur ca isi dau seama ca sunt diferiti, nu insemna ca daca au aceasta deficienta sunt si tampiti, clar ca sunt constienti ca lor le lipseste ceva dar compensau prin alte simturi mai dezvoltate si erau extrem de muncitori, foarte harnici, eu m-am inteles bine cu ei desi la inceput am fost sceptica dar cand reuseai sa te imprietenesti era o legatura placuta

| Skizzi a răspuns:

Ai foarte multa imaginatie, bravo! Am mai vazut multe intrebari de la tine si imi par foarte interesate si in acelasi timp foarte educative big grin