| supernaturalgirl04 a întrebat:

Daca se defecteaza radioul cu care comunica astronautii aflati pe Luna, cum crezi ca ar putea sa procedeze ei pentru a se auzi unul pe celalalt?
Repedee

10 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Sa tipe si ei ca toata lumea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iau un levier si se lovesc in casti pana se repara sistemul. laughing

| RAY a răspuns:

Prin semne

| Violleta2022 a răspuns:

Simplu, nu pot comunica unul cu celalalt pana nu repara radioul!

| T0T a răspuns:

își iau un IPhone.

| cristimihailov a răspuns:

Salut, in cazul sistemelor de tipul acesta, echipamentele sunt backup-uite. Practic exista 3 moduri de comunicare in cazul navelor spatiale. Astfel incat probabilitatea sa pice toate cele trei sa fie suficient de mica incar sa merite riscul economic de a le asigura.

In cazul aeronavelor, echipamentele sunt dublate. Exista doua moduri in care poti sa faci orice. Din acelasi motiv de risc economic (doua manse, doua metode de identificare - verbal si transponder, etc).

E adevarat ca sunt si lucruri pe care nu le poti dubla, precum invelisul navei, etc. Dar acestea sunt riscuri calculate si asumate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au rezerve. Daca nu pot comunica vizual, pot comunica prin limba morse de exemplu. Sau text, sau numai voce.

| August99 a răspuns:

Vrei sa pleci in spatiu? laughing

| Claudiu1905 a răspuns:

De auzit nu mai au cum pentru ca Luna nu are atmosfera, doar prin contact vizual

| jon987654321 a răspuns:

La un telefon public.