| anonim_4396 a întrebat:

Daca tai o sfoara in doua, rezultatul va fi aceeasi sfoara dar de lungime injumatatita, de doua ori, sau vor fi 2 sfori noi?

7 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Daca spargi un geam... vei avea acelasi geam intr-o suta de bucati sau o suta de geamuri mici?

| Catrice a răspuns:

Se ia una bucata sfoara de 2 metri.
Se taie în doua.
Se obțin doua sfori noi.
Prima sfoara are 1 metru, iar cea de-a doua un metru.

| IIIshaneIII a răspuns:

Ai 2 variante.
sa presupunem ca ai o sfoara lunga de 2 metri cu grosimea de, 04cm.
1 o tai in 2 pe orizontal si vei avea 2 sfori cu lungimea de 1 metru si grosimea de 0, 4cm.
2 o tai pe lungime/verticala/in lung etc. si iti rezulta 2 sfori cu lungimea de 2 metri si grosimea de 0, 2cm
3 sforile for fi noi in ambele situatii pentru ca nu mai au carcateristicile initiale.

| TheCrusader a răspuns:

Injumatatita de doua ori e pleonasm.
Rezultatul sunt doua sfori ce vor avea lungimile egale cu jumatate din sfoara initiala (daca ai taiat sfoara in jumatate). Daca intrebarea e filosofica, atunci raspunsul meu pica.

| anonim_4396 explică (pentru TheCrusader):

Ma refer doua jumatati.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru TheCrusader):

Daca-i filosofica, nu prea are sens.

| anonymus4106 a răspuns:

Exista vreun context pentru intrebarea asta?

Cred ca depinde cum definesti sfoara.
Nu stiu daca e aceeasi problema, dar cred ca e ca intrebarea: daca faci o copie identica a lui "George", atunci spunem ca acea copie este George, sau este altcineva?