| JustMe4ever a întrebat:

Dau fundita
Oare de ce daca te desparti de o persoana (iubitu/a) nu o poti uita si de multe ori iti raman poze din acea relatie intiparite in memorie? Daca in viata exista decat o singura iubire de ce suferim dupa orice despartire?

Răspuns Câştigător
| Diana_7761 a răspuns:

Nu oricine sufera dupa fiecare despartire. Depinde de persoana la persoana. Poate daca persoana se ataseaza mai usor de iubit/a risca sa sufere cand se despart. Nu e ceva neobisnuit si eu cand am inceput sa stau cu baieti ma atasam imediat de fiecare. Nu conta catstateam dar sufeream cand ne desparteam, dar dupa o vreme am vazut ca e mai bine sa mentin asa "un scut " si sa imi controlez sentimentele si incetul cu incetul nu ma mai interesa asa de tare ca ma desp de ei. Sper ca te-am lamurit.este doar o chestie de timp. :*

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cine-a zis că în viaţă există o singură iubire?
Aşa am crezut şi eu după terminarea fără voinţa mea a primei relaţii în care am investit sentimente. Vreun an nici nu m-am apropiat de sexul opus.
Apoi, pentru că nu eram deloc mulţumit de ce găseam, credeam că n-o să mai fie.
Şi totuşi, acum un an şi jumătate m-am îndrăgostit din nou. Se poate!
Ştiinţific vorbind, hormonul denumit eufemistic "hormonul Cupidon" poate fi eliberat de mai multe ori în timpul vieţii. În medie oamenii se pot îndrăgosti de 3-5 ori happy.

Numai bine.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu suferi decat dupa despartirile pe care nu le hotarasti tu, ci partenerul. Daca te gandesti la toate despartirile hotarate de tine, ai sa vezi ca nu ai niciun feeling neplacut.

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,suferi pentru ca esti om,te marcheaza acele momente traite cu persoana aceea,sau suferi pentru ca iubesti; ai sentimente, esti om! Te desparti pentru ca nu intotdeauna se intampla dupa cum ne dorim noi insine, ci mai depinde si de pers cu care ai fost; motivele intervin.Intelegere,respect cand nu e, degeaba...asta'i ca un exempluhappy

| mentalica a răspuns:

Nu suferi dupa orice despartire, doar te intristezi. Suferi doar dupa ce ai pierdut ceva ce simteai din fundul inimii (scuzati expresia!) ca era bun si ca merita si ca era frumos si etc. Adica suferi doar dupa ce ai pierdut o iubire. Pe cat de siropos si banal suna, pe atat de trista si dura e realitatea unei astfel de despartiri. Se intampla sa iubesti o persoana care la randul ei nu te iubeste. Si asta, e pedeapsa maxima. Nu o sa mai iubesti niciodata alta. O sa simpatizezi doar, o sa te atasezi de alta si nimic mai mult. Tocmai de asta nu poti uita o iubire, pentru ca este... iubire! E muuuult prea profund sensul cuvantului asta.Cred ca as putea sa scriu un roman vorbind despre asa ceva, sunt multe si nimic de zis...

| mentalica a răspuns:

@kongeriket
Sa dea Doamne-Doamne sa fie cum spui tu. happy

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Intrebarea asta mi-am pus-o si eu acum ceva timp si cred ca fiecare data cand iubim o facem diferit dat fiind ca nu iubim aceeasi persoana.iar de uitat,nu exista ca nu poti uita ci doar ca nu vrei tu sa uiti, pentru ca daca o persoana isi propune sa uite cu adevarat uita, oricat de mult a iubit acea persoana si oricat de multe amintiri ar avea care il leaga de acel om.eu sunt de parere ca cand o persoana iese din viata unuia, iese pentru ca persoana aia nu i-a fost destinata lui, si ca stiu ca se sufera mult si doare dar nu se merita.ti-o spun din experienta si din toata inima. fundita?

| Tania a răspuns:

Nu oricine sufera dupa o despartire,alti mai mult,altii mai putin,iar altii de loc.
Ne despartim pentru ca,chiar daca iubim o persoana,iar ea ne face numai probleme si astea,intervine ratiune gen:„Il iubesc, dar de ce sa stau cu unu care imi face atatea probleme, oare dragostea mea nu merita si ea mai mult?"Si asa partea sentimentala se reduce.

| brse a răspuns:

Probabil pentru ca iti pare rau de alegerea facuta.Nu toti sufera dupa orice despartire.De obicei baietii nu sufera atat de mult ca fetele. Fetele sunt mai sentimentale.Nu pentru toata lumea exista o singura iubire in viata. Daca ne-a pasat de acea relatie, atunci nu o uitam. Daca nu ne-a pasat, uitam.Cu siguranta cei care sufera dupa despartire isi doresc sa se fi inventat o masina de sters memoria.Si cei carora le pare rau dupa o alegere facuta gresit intr-o relatie isi doresc sa se fi inventat o masina a timpului.Suntem oameni, toti suferim dupa o despartire: unii mult, altii mai putin, iar unii deloc.