| Ezyo a întrebat:

Se spune că iubesti odata in viată, o singură iubire... Atunci cum se face ca suferim la orice despărtire?

Răspuns Câştigător
| sandulachedragos a răspuns:

Trebuie facuta o diferenta:
1. INDRAGOSTIREA= HORMONALA-instinctuala
2. IUBIREA- MENTALA= ALEGERE
una e trecatoare, una e o hotarare, pe viata. Tpoate isi au timpul lor Daca alegi sa iubesti dupa ce trec hormonii si te maturizezi(dupa 25 de ani ne "coacem" anatomic si mental) si daca iubesti cu mintea, nu cu inima, adica daca alegi si cauti o persoana cu care ""risti"" sa iti "consumi"" toata viata cu ea, atunci vei fi pregatit sa iubesti!

7 răspunsuri:
| ZuZzA4eVeR a răspuns:

De iubit poti sa iubesti pe cine vrei. Imp nu e cat iubesti ci cum, pe mama ta si familia ta ii iubesti ca pe-o familie, pe amici tai ca pe amici tai, pe copii tai ca pe copii tai si tot asa. C ai vrut u sa sp e ca doar odata in viata te indragostesti cu adevarat. Relatiile care nu tin la nesfarsit sunt relati pasagere si suferi ori pentru c nu ti-ai dat seama c u ca si baiat(de ex) iubeai o fata ca pe o sora da totusi te-ai comb cu ea pentru c ai incurcat sentimente, pentru c poate erai prea imatur sa iti dai seama c simti, ori poti sa suferi pentru c ai realizat c ai oferit prea mult, prea multa iubire unei pers care ar fi trebuit poate sa nu-i dai nimic sau poate sa o iubesti altfel. De indragostit cu adevarat o faci o singura data in viata si atunci cand se va intampla vei sti c e dragostea adevarata, pentru c va fi o dragoste de care nu ai cum sa te saturi, o dragoste care e si nebuna si linistita in acelasi timp, o dragoste in care tot ce va conta vreodata va fi c voi doi va iubiti si nimeni si nimic nu va poate opri, cand fiecare sarut iti va provoca fluturi in stomac si te va storce de orice pic de suferinta, o dragoste care poate trece peste orice obstacol, fie la distanta fie aproape dragosetea e aceeasi. Sper c te-am ajutathappy

Răspuns utilizator avertizat
| summer12 a răspuns:

Pentru ca nu e adevarat ce se spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A iubi si a tine la cineva au aceleasi consecinte. Si nici-o suferinta nu se aseamana, unele trec dupa 2 zile altele dupa o luna iar unele niciodata.

| Elena_2923 a răspuns:

Eu cred ca iubirea e un sentiment ce il simti pentru o singura persoana(iubit/a)...de restul doar te atasezi...iar cand e vorba de despartite.ii duci lipsa deoarece te-ai obisnuit cu acea persoana

| Anabordianu a răspuns:

Asa este. Si eu cred ca exista o singura iubire. Numai ca suferim pentru ca nu stim exact care e aceea si consideram ca cea pierduta era : the one happy

| RuxiTurquoise a răspuns:

Sunt de acord cu summer12.De multe ori iubesti iar persoana de care te atasezi enorm ajunge sa te raneasca si de aceea suferi, pentru ca ai avut incredere in acea persoana si ai fi facut totul pentru ea:[.