| anonim_4396 a întrebat:

De ce barbatii beau bauturi alcoolice mai mult decat femeile? De ce iubesc majoritatea barbatilor alcoolul?

17 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Sunt beat, dar nu indragostit. De ce unele femei baga barbatii sub masa la bautura?

| harciog a răspuns:

Mama cite motive timpite.De cite ori am baut pot spune cu mina pe inima ca pur si simplu mi-a placut dar nu asta ar trebui sa fie important sau cautarea motivelor ci mult mai importanta e descoperirea granitei la care trebuie sa te opresti. Femeile se pare ca sint totusi mai calculate in privinta asta dar au si ele alte "scapari".

| Flav a răspuns:

Hai sa-ti povestesc o faza de acum vreo 2 ani, din camin, de la un baieram, pe care n-o pot uita. Lume multa, distractie, etc, eu ma duc sa-mi fac full-ul la pahar. Imi torn vreo jumate de pahar de vodca. Langa mine, vine o tipa care, bineinteles, cauta sticla de vodca. Ma ofer sa-i torn in pahar. Iau frumos si incep.si da-i, si da-i. ajung la jumate.ma uit la ea.cica sa-i mai pun, sa-i mai pun.hmm...m-am oprit la 3 sferturi de pahar. Jignit ca eu aveam numa' jumate, imi pun rapid sa-mi completez paharul, ce pana lui Flav. Bun, totul ok pana acum. Intre timp, tipei ii suna mobilul si fuge un minut sa raspunda. Mi-am turnat mie 1 oara Pepsi. (i-as fi turnat ei prima, dar nu stiam ce fel de suc prefera) Cand revine, o intreb politicos. Cu ce suc il combin? Iar ea, pe-un ton calm, relaxant: ''A, nu, eu beu sec.'' Deci.in momentul ala, MAXIM am zis! Da, baga-mi-as piciorul, am luat sticla deodata si-am inceput sa beau, adica, ma faci tu pe mine?laughingrolling on the floor
Asta e una din intamplari. Nu mai zic de alte intamplari, unde la o expeditie 2 zile la munte, ne-am imprietenit cu niste tipe pe tren (personal), au stat in aceeasi vila cu noi, iar ele seara plangeau ca nu mai e bautura, am strans toti cheta si s-au dus ele sa ia.laughing
Now, ziceai ceva de bautura? Hai, traiasca berea in care m-am nascut.

| FucktheSystem a răspuns:

Dar de unde ai tras tu această concluzie? Te asigur că și femeile beau destul, nu știu dacă mai mult sau mai puțin ca brăbații dar de obicei nu o fac în public și nici nu se mândresc cu asta. Pentru un tip lucruriel stau altfel, la ei este considerat un semn de bărbăție să ieși cu prietenii la o bere.
Oricum nu-s de acord cu afirmația.

| MMihai a răspuns:

Sunt și femei bețive!

| Klepto a răspuns:

Sigur? Am fost intr-o localitate in care femeile bagau barbatii sub masa si ele continuau.Ele nu se arata ca trebuie sa fie "mai bune decat porcii si betivanii de barbati".
De ce-mi place sa ma matolesc? Ca scap de inhibitii, ma dau la orice biped feminin, sunt mai distractiv, uite 3 motive bine intemeiate.

| carminaburana43 a răspuns:

Apoi pentru ca barbatilor le e mai putin rusine sa se adune cu prietenii sa stea la o bere, pentru ca in conceptia lor asta tine de barbatie, poate chiar sunt si luati la misto de prieteni daca nu merg cica; te tine nevasta sub papuc? Deci la ei e o chestiune de barbatie dar unde vezi tu cluburi pentru femei si sa fie rusine la femei ca le tine barbatul sub papuc daca nu merg la o bere? La femei din contra e o rusine daca sunt vazute de una singura la un pagar de oarece iar majoritatea femeilor nu se aduna la o bere pentru ca of ce o sa zica cutare...si cutare.Desi eu stiu multe femei care prefera berea dar o bea acasa unde nu sunt vazute.Si mai bea si femeile dar nu in vazul lumii.Si in afara de asta s-ar mai putea zice multe dar nu sunt aicea sa tin un compediu pe aceasta tema desi as putea.

| unu a răspuns:

Rezistenta la alcool este considerata o metoda prin care se poate demonstra taria, barbatia cuiva. Asa barbatii ajung sa bea pentru a demonstra ca sunt puternici, chiar daca nu se gandesc la asta cand o fac.

| Laura a răspuns:

De unde trageți mă concluzii din astea? laughing

| AndreiGabi a răspuns:

Buna intrebare.Depinde...
1Uni bem de nervi.Ele merg unele la altele acasa, povestesc si isi varsa nervi.Noi? Barul, berea.Este mai simplu sa vorbesti cand esti ametit si sa iti versi nervi.Noi nu prea plangem asa ca am gasit alta solutie sa ne descarcam laughing.
2Mediul in care creste un baiat este diferit de cel al unei fete, sau asa ar trebui sa fie.Adica ce te atrage pe tine, ca baiat, la o varsta de 15 ani nu sunt saritul coardei, statul la barfa etc.Mergi sa joci un biliard, un tenis de masa pe care normal le gasesti intr-un bar etc.Si asa instinctul de turma isi face prezenta si te apuci sa bei pentru a impresiona sau pentru a fi ca toti ceilalti.
3Noi nu suntem in nici un pericol daca ne pierdem mintile.Adica nu te gandesti,, drc stie ce fac eu beat".
Si totusi in ziua de azi daca intri intr-un club vezi destule fete cu sticla in fata. Poate dominam momentan dar in generatia noua (care este si a mea) nu se stie niciodata.

| KenJi a răspuns:

Sunt in mari depresii ( cei care se fac turta), le este rusine de propria persoana, cred ca numai au rost si bautura este singurul lor colt de rai ce le-a mai ramas, la fel si cu fumatul. Sunt baiat si nu fumez sau beau, nu incercati va irositi banii, sanatatea si viata.Iar daca ti-e rusine de propria persoana, esti un mare jegoswinking

| User a răspuns:

Specialistii ne obliga, ca cica scade riscul bolilor de inima... logic, in cantitati moderate, adica nu mai mult ca pana la faza de "muci".

| hummer24 a răspuns:

Ne place sa bem ca altfel nu avem curajul sa intram cu vreo fata in vorba, ne rosim la fata, ne tremura mainile, ne curge nasucu, ne inhibam... de asta beau marea majoritate a baietiilor.
Eu nu am baut niciodata pentru ca am fost copil precoce, batran prea devreme, destept prea tarziuwinking

| starmaker a răspuns:

Pentru ca e un obicei invatat de la societate, asa cum inveti sa te speli pe maini la toaleta, asa vezi zilnic in jurul tau adulti care beau. Cred ca cultivarea si culegerea viei e o munca agricola inventata de barbati si poate de asta...

| XxY_5456 a răspuns:

WTF?! @ unu: Toleranta mare la= alcool = Barbatie? rolling on the floor
Zicea cineva de o anume "transa". Nu este chiar o transa, ci o stare. Ma intrebam acum ceva timp de ce lumea consuma alcool. Eram chiar revoltat de chestia asta! Adica.cum draq sa iti placa sa iti arzi "instalatia" cu nu stiu ce tarie sau sa iti placa sa bei nu stiu ce Neumarkt care e amara din cale-afara?! Nu ai nici o satisfactie. Papilele gustative, in primul rand, sufera al draq de rau! Am analizat un pic mai profund si concluzia a fost ca.DA, cauta o anume stare! Orice adolescent incepe sa consume alcool din teribilism. "Nu isi permite" sa fie exclus de anturaj pentru ca nu face acelasi lucru si el ...si nu e suficient de "smecher" incat sa fac bea cu ei. La fel si cu etnobotanicele ...care mai nou, din cat am observat eu, se considera a fi chiar un trend. Pana la urma ajungi de fapt sa cauti "starea". O spuneam si in alta parte.: Lasati draq alcoolul si etnorahaturile alea si ardeti-o clasic. natural DACA TINETI NEAPARAT sa ajungi in "stare"!winking

| keissy a răspuns:

In gen. alcoolul te trimite intr-o transa, un vis din care uiti tot.multi fac asta ca sa isi,,inece amarul. femeile nu fac asta pentru ca exista alte moduri prin care uita, cumparaturi, plimbari...alcool

| velhocinereum a răspuns:

Ram-colL.
Ma indoiesc de afirmatia ta. Cunosc barbati ce nu pun pret pe alcool, ci PUN PRET pe codul familiei. De aici, aprofundeaza si vei vedea cata vina pote avea Femeea x