| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca exista oamenii, sunteti de parere ca sunt doar niste creaturi care s-au dovedit superioare celorlalte si astfel au ajuns sa prospere, sau exista vreun scop ca specia umana sa existe? Din cate se pare oamenii nu fac altceva decat sa distruga celelalte creaturi de pe planeta intr-un mod foarte rapid si agresiv pentru a-si face viata mai usoara, daca ar exista un zeu care ne-a creat, ce avantaj ar avea ca existam noi?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

happy Sunt o gramada... acum depinde de noi ce sa credem si ce nu. parerea mea. Nu stim, din pacate, care e minciuna si care e adevar...

8 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Nimeni nu stie adevaratul motiv care se afla in spatele existentei omului si speciei umane.

Ultima teorie cu privire la asta sustine ca rasa umana ar fi fost scornita in laborator, in urma unui experiment de laborator, acum mii de ani de niste civilizatii mult evoluate noua din Univers. Specia s-ar fi nascut direct Homo sapiens sapiens si n-ar fi existat vreodata omul de Neanderthal, ori civilizatii primitive. Cei care ne-ar fi creat ar fi fost "zeii" veniti din cer pe timpul faraonilor egipteni sa construiasca piramidele si alte temple.

Pe de alta parte, vine religia cu Dumnezeu si povestea cu Gradina Raiului, Adam si Eva, primii oameni din care a plecat mai apoi specia umana.

Nimeni nu poate stii, ne ramane doar sa alegem in ce sa credem si in ce nu.

Iar partea cu agresivitatea omului fata de natura si celelalte vietuitoare vine din noi, de la natura suntem agresivi si nepasatori, doar ca avem gandirea de a indrepta asta si de a diminua.

Totul tine de noi

| NuMaContrazice a răspuns (pentru Lizzu):

Am vazut si eu un documentar foarte interesant pe discovery mai demult in legatura cu extraterestri...

| Lizzu a răspuns (pentru NuMaContrazice):

happy Sunt o gramada... acum depinde de noi ce sa credem si ce nu. parerea mea. Nu stim, din pacate, care e minciuna si care e adevar...

| suffarstar a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe om si l-a asezat in gradina Eden. Dumnezeu a vrut sa-i puna omului in fata Viata si moartea.El a ales moartea mancand fructul oprit.De atunci lucrurile rele au intrat in lume.Omul a fost izgonit din Eden si a trait bun sau rau. Dumnezeu l-a creat pe om pentru a-l face fericit,dar nu putea(sau nu voia)sa-l manipuleze, el l-a lasat sa aleaga si de aceea i-a dat ratiune, asta e un important factor care ne diferentiaza de animale.
Omul distruge natura pentru ca are esenta rea, a ales raul, si automat este egoist.Omul este rau, violent, plin de patimi, egoist si lacom.

| sabin89 a răspuns (pentru suffarstar):

Bietul om! Chiar asa in culori negre il vezi (rau, violent...)?

| suffarstar a răspuns (pentru sabin89):

In esenta suntem rai, violenta este promovata si in desenele animate, bineinteles putem fi buni, dar la origini suntem rai.

| Andeuta a răspuns:

Fiecare lucru este facu cu un scop. Daca noi oferim avantaje vreunui zeu? ma indoiesc.Ne oferim intre noi avantaje si animalelor de companie pe care le iubim. Conform Bibiliei am fost creati sa il slujim pe Dumnezeu, dar noi nu o prea facem deci ce avantaj sa aiba?

| MrEvil89 a răspuns:

Pana sa fie creat omul pe pamant era liniste si pace. dupa ce acesta a inceput sa populeze pamantul si sa se inmulteasca a inceput sa apara ura intre semeni, uitantu-L pe Cel care ne-a dat viata.

| AdeVero12 a răspuns:

Înainte de toate suffarstar refuz să cred că în esență suntem răi. De faăt suntem buni, dar exista anumiți factori externi care ne influențează. Toți au un scop în viață. Viața este ca un tren și rolul oamenilor este să adauge niște "bagaje" unor persoane. Scopul în viață este a iubi, de a fi cineva, mă rog, am mai multe. Viața nu ar fi așa de amuzantă dacă n-ar exista oamenii. În viață trebuie să existe o balanță: bine și rău. laughing Mă rog, e complicat. Trebuie să avem încredere în Dumnezeu, el știe ce are de făcut. pace! :*