| davvid a întrebat:

De ce credeti ca oamenii cinstiti si corecti aproape ca sunt pe cale de disparitite?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Cind buruienile navalesc in lanul de grâu, slabe sanse sa mai faci pâine...

14 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu stiu de unde ai informatia asta. S-a facut vreo statistica si noi nu stim? Si apoi, e vorba de lume, in general sau de societatea romaneasca? Pare a fi vorba de o apreciere subiectiva, nu de un studiu socio-psihologic, ca sa spun asa.Sunt doua cuvinte in intrebarea ta care imi spun ca e vorba de o apreciere subiectiva, bazata pe experiente proprii si nu pe realitati obiective:"credeti"si"aproape". Daca e sa ne exprimam o credinta, in ce ma priveste nu cred ca acum sau altcandva raportul oamenilor cinstiti cu al celor necinstiti a fost altul.Totdeauna au existat oameni necinstiti si incorecti si totdeauna numarul lor a fost mai mare decat al celor cinstiti si corecti, daca luam termenii acestia in sensul perfectiunii...Si asta nu datorita unei anume forme de organizare sociala ci datorita naturii umane supuse tuturor tentatiilor...Problema lui"cat la suta'' este de fapt problema legilor si a fermitatii si corectitudinii celor ce vegheaza la respectarea lor... Daca te referi la societatea noastra, si in jur ne pare ca numarul celor necinstiti e tot mai mare, acest lucru e posibil tocmai datorita lipsei autoritatii legii...Aici ai, din pacate, dreptate si spun si eu doar atat:vai de tara in care stapan este haosul!

| Parintele a răspuns:

Intotdeauna oamenii au fost asa si mai precis au fost si mai rai.Si,apropo,nu a zis nimeni ca ar crede ca "oamenii cinstiti si corecti sunt pe cale de disparitie"tu ai zis asta...ai grija cum formulezi intrebarea.Trebuia formulat cam asa: Credeti ca...Imagineza-ti cum erau prietenii vostri crestini din vechime.inchizitorii.Si asta, toata gogoasa asta, pentru ca nu crezi in evolutionism si in instinctul de conservare care te indeamna sa nu fii cinstit si corect ca sa traiesti.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu cred ca sunt pe cale disparitie, dimpotriva, cred ca se vor inmulti pe masura ce starea economica se va imbunatati. In perioada de criza si recesiune, oamenii sunt prea apasati de problema zilei de maine pentru a-i educa sau indeparta pe cei necinstit. De asemenea, oameni labili, care sub influente bune ar putea fi oameni de isprava ajung depravati sub imperiul saraciei.
Incehei cu un citat din bunica mea, femeie onesta pana in maduva oaselor, de o mare calitate morala: "lucrurile rele se intampla si fiindca oamenii buni isi intorc privirea".

eileen
| eileen a răspuns:

Cred ca suntem impresurati de atatea curente occidentale, de atata rautate care pluteste in aer incat oamenii uita sa mai fie oamenii, aici e buba. Dar mai sunt si oameni cinstiti si corecti, am intalnit si aici pe TPU deci se poate...important este sa stie cum sa se conservewinking

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Eu nu cred in asta, cred ca oamenii devin tot mai mult ceea ce sunt de fapt.

Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza globalizarii...

| juniper a răspuns:

Din cauza mediului in care traim sau a incalzirii globale, ei trebuie sa fie educati foarte bine de mici, am fost educata bine de mica, iar cand fac ceva bun la scoala de exemplu, ceilalti imediat comenteaza. Oamenii din ziua de azi nu-i apreciaza pe cei cinstiti si buni la suflet, trebuie sa le demonstram ca cei buni sunt mai apreciati in unele locuri.

| Alexandrinaa a răspuns:

Mai exista oameni cinstiti si corecti, care isi fac datoria, dar sunt inlaturati si inghititi de marea majoritate, iar problema este ca multi dintre ei nu au ce face si sunt influentati de ceilalti, pentru ca au puterea...si nu doar puterea, ci au AUTORITATEA... Dar trebuie sa stii ca aceia care sunt intr-adevar cinstiti... nu vor pieri asa usor... "Nu mor caii cand vor cainii"... stii tu...

carla
| carla a răspuns:

Indivizii sunt diferiti. Asa cum intalnesti in viata criminali, tampiti, nebuni, fanatici, asa vei intalnii si oameni, cinstiti, cu bun simt, care vad altfel viata decat ceilalti.

| N538961518 a răspuns:

Pentru ca societatea in care traim e corupta... iar singura chestie ce conteaza pentru foarte multi este banul...si nu conteaza cati calca in picioare pentru ei...si normal ce-i corupti o sa faca tot posibilul sa scape de cei cinstiti si corecti pentru ca nu sunt la fel ca ei... o zebra intre lei...care dispare oare?

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Pentru ca trec de partea coruptilor, a mincinosilor si de-aia ii vom gasi altundeva, n-au disparut

pupimik
| pupimik a răspuns:

Pentru ca in societatea de azi.valorile morale s-au cam inversat.Nu mai e de apreciat omul cinstit si onest...si cel care are gura mai mare, comenteaza mai mult...si scoate bani din nimic(fara a conta cat de licite sau ilicite sunt afacerile acestuia).
Cu cat esti mai bun...pierzi.Eu cel putin asa vad lucurile.Intr-o mare de nesimtiti... tu cu bunatatea ta pici de fraier.Nesimtirii trebuie sa ii raspunzi cu nesimtire...indiferent daca iti sta in caracter sau nu.

Om cinstit si corect ...nu cred ca mai exista.Fiecare isi pazeste fundul si spatele... ce mai conteaza celalalt? Fiecare isi urmeaza propriul interes.Asta e...eu m-am obisnuit deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea alearga dupa bani si sint in stare de orice ca sa ii dobandeasca, deci nu ne miram pina unde s-a ajuns... din pacate. viata grea, situatie incerta, conducatori corupti, nepotism etc... cum sa mai traiasca bietii oameni? se adapteaza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saracia tarii, a poporului, a dus la midifcarea caracterului in general, regulile si educatia primite de la bunici...strabunici,multi nu o mai vad valabila, numai sunt nici capabil sa o simta, sa o inteleaga, de aici...egoismul,alturismul...minciuna,inselaciunea..."sa fie totul bine pentru. mine" constient sau subconstient...nu nu se va schimba nimic...sunt deja prea multi asa... fara limite, onoare, virtute...educatie.