| anonim_4396 a întrebat:

De ce doar 1% din cei care citesc carti de motivatie pun in aplicare ceea ce citesc? De ce doar 1% isi mentin greutatea dupa slabit pe viata?
De ce reusesc atat de putini sa isi schimbe comportamentul, sa iasa din zona de confort, o avea legatura cu adaptarea la mediu?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Cred urmatoarele:
1 % din cei care citesc carti de motivatie pun in aplicatie ceea ce citesc: ori li se pare total peste mana sa puna in aplicatie, ori vor ceva mai rapid si mai eficient.
1% isi mentin greutatea dupa slabit, pe viata - aici am o cu totul alta abordare, ma gandesc ca in general dietele ar trebui personalizate pe tipul fiecaruia de om, nu poti standardiza o dieta, sa o faci atat de generala incat sa fie eficienta pentru toata lumea.
La partea cu iesitul din zona de confort cam asta e, trebuie iesit din zona aia, si invatat comportamente noi, cand incepi sa-ti schimbi stilul de viata, iti schimbi rutina, trebuie sa renunti la anumite obiceiuri, e destul de greu sa te lasi de un obicei. Exemplu: uite cati oameni sunt dependenti de situatii, bauturi, tutun, cafea, mici placeri ale vietii. Multi fumatori, majoritatea sa zicem, stiu ca daca renunta la fumat, riscul de cancer scade, dar ca sa renunte la fumat trebuie sa schimbe niste obiceiuri.
E poate chiar adaptarea la situatie, si e mai greu sa te adaptezi situatiei cand vrei sa ai totul constant, cand de fapt in viata e totul in miscare

| RAY a răspuns (pentru Dandinelle):

Ai dreptate, si eu am acel proiect doar stii, nu stiu nici daca eu pot sa ma schimb, daca sunt printre cei 1% sau daca alti vor putea,scria cineva ca carti de genu sunt rahaturi,eu nu cred asta,sunt si carti bune,sunt si carti proaste desigur,faza e ca degeaba sunt daca noi ne iubim zona de confort,faza e ca noi biologic suntem facuti sa ne iubim zona de confort,pai ce rost ar avea sa mergi la vanatoare tu avand destula mancare,iesirea din zona este contrar adaptari noastre,ce sens are ca un leu sa alerge dupa o caprioara daca are destula hrana, nu are sens,practic a iesi din zona este ca daca ai avea o masina bmw dar alegi sa mergi pe jos poate de asta alegem sa nu renuntam la fumat,alcool,dulciuri,fast food pentru ca e contrar zonei noastre,imagineazati sa intri intr o padure necunoscuta tie,cati ar avea curaj,putini, poate ar intra sa caute iesirea de fapt, vezi tu noi cautam iesirea din padurea nu sa intram mai adanc in ea, metaforic vorbind, pacat ca nu sunt filozofi pe TPU

| doctorandus a răspuns (pentru Dandinelle):

De ce ar fi rea cafeaua? De ce ar fi rele micile placeri ale vietii? Ca doar nu suntem calugari d-aia fanatici care se automortifica.

Stii cum e numit Isus in evanghelii? Bautor de vin. Asta spre deosebire de Ioan Botezatorul, care nu bea alcool. Asta scrie-n Biblie despre Isus: ca era mancacios si bautor de vin.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Ce ai patit domnule?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Biblia ai citit-o?

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Da, dar nu capat coada

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Luca 7:33-34 - În adevăr, a venit Ioan Botezătorul, nici mâncând pâine, nici bând vin şi ziceţi: „Are drac." A venit Fiul Omului, mâncând şi bând şi ziceţi: „Iată un om mâncăcios şi băutor de vin, un prieten al vameşilor şi al păcătoşilor."

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cartile de motivatie sunt vanzare de bullshit si fake it till you make it.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Raspunde mai profund te rog, de ce spui asta

| Teffan a răspuns:

Pentru ca toate cartile motivationale sunt porcarii.
Sunt menite sa fie cumparate de oamenii care traiesc sub stres constant la locul de munca, alimentat de alte probleme personale, mai mult sau mai putin grave, si de alte neajunsuri ale lumii moderne.Cartile astea motivationale simbolizeaza triumful depresiei in randul populatiei contemporane. Titluri precum "Cum sa fii fericit", "Puterea Interioara" si altele, sunt prea penibile pentru a fi luate in calcul de un om serios.

Dupa lecturarea unor astfel de carti, e de ajuns sa te sufle cea mai neinsemnata problema si sa te afunzi din nou in suferinta.Sunt superficiale, nu au nicio substanta.

| RAY a răspuns (pentru Teffan):

Recunosc si eu ca sunt tâmpenii fanteziste

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

La prima parte, chestia cu motivatia.
Vezi tu cand te lupti cu un lucru este bine stiut ca motivatia nu e de termen lung ci mind set ul este cel care conteaza.
O carte motivationala iti ofera si un mind set, dar incoroporarea acestuia reprezinta pur si simplu multa munca- si cei 99% se multumesc cu faptul ca motivatia este destula si ca nu se va termina niciodata -60% stiind ca se mint dar continua asa cu o speranta oarba.
Cei de 1% au citit o avand deja mind set ul necesar, si cel mai probabil ar fi gasit succesul si fara acea carte.
Parerea mea este ca trebuie sa ai noroc sa te nasti cu o fire de a nu te da batut de unde si mind set ul si cum pe pamant cred ca exista mai multa nedreptate decat oriunde din univers. ai prins ideea.
Nu vreau sa te simti prost sau orice alt ceva, ti o zic ca poate iti deschid ochii putin, parerea mea despre tine este una rea pentru ca ai ales sa te dai batut, in sensul ca a trebuit sa intrebi pe altcineva in legatura cu niste chestii pe care daca te chinuiai putin puteai sa gasesti si singur raspunsul. Pe cat depinzi mai mult de alti sa te ajute cu atat esti mai nefolositor din mai multe puncte de vedere, am patit si eu.
Te rog sa mi arati ca tu faci parte din aia 0. 0001%

| RAY a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Eu sunt la prima faza auto cunoastere

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru RAY):

Da

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru RAY):

Da de ce dai boss ca n am facut nimic

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru RAY):

Ce ti a facut da u meu de l ai bombardat