| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Cum reusesc sa ies din zona de confort?

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cu autobuzul, ai incercat? Sau cu trenul?

| maiAm8conturi a răspuns (pentru ardnaxur1961):

OMG! si daca e sofer de autobuz? ne baga pe toti in stalp sau nu-si mai face pauzele la o cafenea, stationeaza pe calea ferata.

| Klepto a răspuns:

Cine a zis ca trebuie sa iesi? Mai bine iti extinzi zona de confort incetul cu incetul.Nu mai fi prada automatismelor si lucrurilor/activitatilor cu care te-ai obisnuit, incearca lucruri noi, iesi mai mult, baga-te in cuptor sa fi mai dezghetat(doar in cazuri de urgenta si cand ai pielea facuta din ciment), comunica, aventureaza-te, stiu ca ii bine si frumos in locul tau special, dar nu ii sanatos, iti zic din proprie experienta, daca nu vrei tu, poate sa te vrea unul sau mai multi prieteni sa te scoata.
Lucrurile devin plictisitoare in zona de confort, plus ca devii un grandoman si o dai in exces de zel si aure de zeu.

| PaulCCraciun a răspuns:

Depinde la ce te referi mai exact, in ce situatie. asa ai putea merge complet dezbracat prin mijlocul orasului, banuiesc ca nu vei fi tocmai confortabil facand asta, sau eu stiu?! laughing

| adelina19 a răspuns:

Aceiasi problema am avut-o si eu, apoi am realizat ca nu pot. pur si simplu nu pot. unii dintre noi au in asa fel personalitatea incat se simt mai bine in medii familiare, cu prieteni foarte apropiati sau in locuri cunoscute si sigure. daca incerci sa iesi brusc o sa apara fobia probabil. aceasta problema se trateaza cu un pshiholog, dar poti si singur cu pasi mici. Incearca sa faci ceva ce nu ai mai facut singur. dar incearca incer, de odata nu e bine.