Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

De ce,,doare "',, sufletul? Sau mai precis sufletul,, doare'?'
Vi s-a intamplat sa simtiti o apasare cand cineva drag (si nu numai ) va dezamagit.Sau cand lucrurile nu au iesit intocmai cum v-ati fi asteptat!
Cum o scoatem la capat?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

E teamă, teama ca vreo actiune legata de acea persoana o sa aiba repercusiuni, teama e grija pentru viata; apoi poate e ciuda ca am investit timp in ceva ce nu merita si acum nu mai avem pentru investit in altceva; cu cat pierdem mai mult timp cu anumite lucruri, cu atat avem mai putin pentru altele, e teama ca din cauza primului n-o sa-l atingem niciodata pe al doilea.

Cum o scoatem la capat? Intelegand ca toti avem interese, ca nu e vina cuiva ca a crezut sau simtit ca nu e bun drumul pe care mergea si a decis sa isi aleaga altul, iar daca tine doar de noi, mai multa atentie si autocunoastere.

60 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
e ceva normal sa simti ca te "doare" sufletul..atunci cand cineva drag te dezamageste si nu numai, tinzi sa crezi ca totul este pierdut, dar trebuie sa iti dai un refresh si o iei de la capat, este adevarat ca durerea persista cand dezamagirea vine din partea celui drag ori a unui prieten apropiat..in rest e bine sa dai la spate tot, asa nu te vei imbolnavi si nici nu vei mai fi suparata.dar daca ar fi asa de simplu sa trecem cu vederea ce bine ar fi.
O zi frumoasa sa aihappy

| RroxXyaa a răspuns:

O scoti la capat folosindute de principii, care daca sunt solide nu te lasa sa te prabusesti.

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Iar eu, fiind fire mai sentimentala pun suflet si acolo unde nu ar trebui!

| Fatamuntilor explică (pentru RroxXyaa):

Corect!

caramela
| caramela a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Stiu si iti dau crezare, asa am patin cu ani in urma cand, pe cei care ii credeam de partea mea, ryde fiind, m-au dezamagit si m-au vandut cum s-ar zice in ziua de azi, am suferit/am ajuns la spital si pentru ce? am invatat sa nu mai cred in acele rude si imi vad de familia mea, asa este cel mai corect
O zi bunahappy

| oprescudorin11 a răspuns:

Doar sufletul doare, corpul doar asculta de reflexiile transmise de suflet.Cum o scoatem la capat? Pai vindecandu-ne sufletul! De aia sunt religiile! Totul e sa nu alegi aiurea, sau sa-ti religia in care te-ai nascut! In acel moment, totul e OK.

| Fatamuntilor explică (pentru oprescudorin11):

Deci bolile (trupesti si sufletesti ), pornesc de suflet.Iar daca vrei sa te vindeci, de acolo trebuie sa pornesti. Insa nu tot timpul trebuie sa ne bazam doar pe o religie anume!

NOname
| NOname a răspuns:

Cu puţină serotonină se rezolvă.;))
http://i.imgur.com/8HP2bUG.jpg

Acum serios, dezamăgirile, apăsările sufleteşti/emoţionale pot fi extrem de dureroase şi, de regulă, e nevoie de timp ca să trecem peste ele, de o perioadă de adaptare, de împăcare cu ideea.
Până una-alta, nu uita de regula de aur:
mai puţine aşteptări = mai puţine dezamăgiri.
...şi viaţa ţi se va părea mai uşoară şi frumoasă.
Totul ţine de perspectiva noastră asupra ei. :)

| Fatamuntilor explică (pentru NOname):

Cred la mine va trebui sa schimb usor proportiile ca fie totul Ok!

Sunt o persoana care pune mult suflet in tot cea ce face. Uneori cu persoane care nu merita.Iar dezamagirile apar inevitabil.
Iar daca cei dragi te-au dezamagit, ranile din suflet sunt greu de vindecat!
Si eu cred ca,, mai putine asteptari, mai putine asteptari. si cred ca voi incepe sa o aplic din ce mai des.
Pustiul pe care l-am crescut eu (are 12 ani acum) a zis,, Eu sunt cel mai bun prieten ''(avea 8-9 ani )Si zau daca nu are dreptate!

| natsuo a răspuns:

Fiecare dintre noi avem astfel de patanii, care mai mult sau mai putin pot fi tratate cu usurinta...Important este sa nu cazi in agonie sau intr-un exces de tristete.Si eu, la fel ca tine si la fel ca multi altii cred, sunt sensibila(imi dau seama ca si tu esti din ce spui)si de fiecare data cand sufar ma gandesc la faptul ca viata e constituita din o serie de momente.Tu trebuie sa le selectezi pe cele frumoase, sa le pui cap la cap si sa incerci sa treci peste cele care iti provoaca suferinta.
Sper ca ti-am sugerat ceva util tie si daca mai ai vreodata probleme poti intreba si te voi ajuta cum imi sta in putinta mai bine!

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Oxitocina e mai usor de procurat, parca :-?

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Aha.
http://youtu.be/9BE1YqDYlLo :)

Dar mai e şi reversul medaliei.;))
http://www.tpu.ro/......nalina-si/

| Skullace a răspuns:

Pai eu cand patesc asta incerc sa ma simt bine eu de fel sunt un tip care face haz de necaz si nu vreau sa vorbesc sau sa ma gandesc la ce e mai rau ieu cand mi se intampla ceva rau vreau sa scot doar lucrul bun din acel lucru nu cel rau...
dar daca cineva tea dezamagit intoarce si celalat obraz

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Bineinteles oricine a avut parte de mizerie in viata asta, de aia uneori suntem goi pe interior, alteori suntem buni cu altii tocmai din cauza raului.
prin asteptare o scoti la capat, pana se obisnuieste persoana ta cu ideea nefericita.

| Musique a răspuns (pentru RroxXyaa):

Poate tocmai pentru că avem aceste principii și totodată așteptări de la ceilalți, ne doare.
Baftă!

| Fatamuntilor explică (pentru Musique):

Nu tocmai! Nu poti avea acelasi asteptri de la copilul tau cum ai avea de sot / sotie/ prieten apropiat!

| Musique a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu am spus că avem aceleași așteptări. Evident că ne "portivim" pretențiile în funcție de persoanele din jur.
Atunci când persoana respectivă nu a putut ajunge la nivelul așteptărilor noastre ne punem un mic semn de întrebare, iar dacă nu-i găsim răspunsul ne simțim dezamamăgiți, însă atunci când putem înțelege situația, iertăm și/sau trecem peste.

| natsuo a răspuns:

Fiecare dintre noi avem astfel de patanii, care mai mult sau mai putin pot fi tratate cu usurinta...Important este sa nu cazi in agonie sau intr-un exces de tristete.Si eu, la fel ca tine si la fel ca multi altii cred, sunt sensibila(imi dau seama ca si tu esti din ce spui)si de fiecare data cand sufar ma gandesc la faptul ca viata e constituita din o serie de momente.Tu trebuie sa le selectezi pe cele frumoase, sa le pui cap la cap si sa incerci sa treci peste cele care iti provoaca suferinta.
Sper ca ti-am sugerat ceva util tie si daca mai ai vreodata probleme poti intreba si te voi ajuta cum imi sta in putinta mai bine!

| DyanneDyyD15 a răspuns:

Da este normal, fiecare trecem prin asta iar uneori este nevoie de mult timp ca sa iti treaca. In legatura cu asta nu poti sa faci nimic doar sa astepti sa iti treaca.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca nu ai aceleasi asteptari atunci nici nu ai de ce sa fii dezamagit. e ca si cum ai fi suparat pe un tigru ca te face varza atunci cand ii iei mancarea din fata, mancare care tot tu i-ai pus-o initial.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu te-am contrazis, stiu ca nu tu ai spus ca principiile sunt totuna cu asteptarile. eu doar am continuat raspunsul tau.

| suffarstar a răspuns:

Nu te ingrijora daca te "doare" sufletul. Durerea face parte din viata noastra. Ne defineste. La fel ca fericirea. Un motiv de ingrijorare este daca nu mai simti nimic, doar tacere si raceala. Peste durere poti trece, timpul vindeca totul. Dar cand totul e gol si inert, ce scapare ai?

| Fatamuntilor explică (pentru NOname):

Ce tare!laughing! Eu in liceu am facut rusa si franceza si au trecut multti ani.Voi traduce citatele tale.Cred ca sunt de,, bine''', nu?happy

| Fatamuntilor explică (pentru suffarstar):

Durerea si fericirea vin la,, pachet '', nu?

| suffarstar a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da. Sunt lucruri cu care ne confruntam in fiecare zi. Daca viata ar fi doar roz, ar fi groaznic.

| AlinaGoncerenco a răspuns:

Eu cred ca doare sufletul pentru ca avem curajul sa ne dorim si nu putem avea ceea ce ne dorim...

| OOOLEOOO a răspuns:

Traiesti cu incredere si intr-un mod pozitiv fiecare clipa a vietii fara sa ai asteptari si fara ca fericirea ta sa depinda de o persoana sau ceva din exterior.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Aha, de bine.;))
O să încerc să-ţi traduc, deşi în engleză sună mai bine. :)

- Oamenii sunt tulburaţi nu de lucruri(/oameni), ci de felul în care le percep (de viziunea lor).

- Cred că este foarte sănătos să-ţi petreci timpul singur. Trebuie să ştii(/să înveţi) cum să fii singur şi să nu fii definit de o altă persoană. (Oscar Wilde)

- Când îţi pui toată încredere într-o persoană, fără îndoieli, fără rezerve, obţii unul din cele două rezultate: o persoană pe viaţă sau o lecţie pe(/de) viaţă.

- Eliberează-te de persoane negativ(ist)e. Petrece-ţi timpul cu oamenii plăcuţi/simpatici, care sunt inteligenţi, determinaţi şi receptivi/sentimentali. Relaţiile ar trebui să te ajute, nu să te rănească. Înconjoară-te de oameni care reflectă persoana care ai vrea să fii. Alege-ţi prietenii pe care eşti mândră să-i cunoşti, oamenii pe care îi admiri, care te iubesc şi te respectă - oamenii care îţi înseninează ziua prin simpla sa prezenţă. Viaţa e prea scurtă ca să ţi-o petreci cu oamenii care te storc de fericire. Când te eliberezi de oamenii negativi, îţi acorzi libertatea să fii tu - şi fiind tu este singurul mod de a trăi cu adevărat.

- http://i.imgur.com/t3kDBfq.jpg (fără traducere;)) )

| Fatamuntilor explică (pentru NOname):

Multumesc!
Cred ca cel mai bine ma defineste al doilea!
Fiecare OM e unic in felul lui, corect?