| RAY a întrebat:

De ce exista acele mustrari de constinta? cum se nasc ele? le mostenim genetic?

am niste mustrari de constinta nu stiu de ce
sa va povestesc intr-o zi mam program la un doctor pentru masea doctor stomatolog a doua zi am mers acolo,acolo am dat de alti doctori cu alte tarife mai mici, cum ma durea de muream, doctori ma intrebau ce fac acolo le-am spus ca sunt programat deja, apoi am vb cu un doctor care ma rezolva mai rapid si mai ieftin, apoi asta cand a aflat am sunat-o ca merg la altu s-a enervat, am procedat incorect?

14 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Esti o persoana cu bun simt si de aceea ai avut mustrari de constiinta, insa in cazul acesta nu era necesar. Sunt banii tai, iar decizia de a iti alege doctorul iti apartine cu desavarsire. happy

| Mădă0611 a răspuns:

Kant, pare-mi-se, a zis ca sunt grija pentru moralitate, iar cum am ajuns la concluzia ca moralitatea izvoraste din empatie, da, le cam mostenim. Nu uita, in lumea ta, absolut totul e cu si despre tine, in cazul asta e ca nu ti-ar fi placut sa iti faca cineva asa.

| horia2012 a răspuns:

Tu ai procedat corect,(la urma urmei fiecare dintre noi incearca sa rezolve o problema si sa te coste cat mai putin si e OK, rezultatul final fiind acelasi), doctorul care te-a rezolvat nu trebuia sa intervina stiind ca esti programat. Chiar daca tu ai vorbit, trebuia sa te refuze. E vorba de etica profesionala, dar la unii lipseste.

| RAY explică (pentru horia2012):

Ea mi-a zis ca a venit special pentru mine, ceea ce nu prea cred ca nu a mai avut programari atunci

| horia2012 a răspuns (pentru RAY):

Nici eu nu cred. Daca venea numai pentru tine trebuia sa-ti spuna de la inceput (ca sa nu se astepte la surprize din partea ta). Si eu am fost la dentist si m-a intrebat in ce zi pot veni ca sa vina si ea.In fine... Altfel, parearea mea, vrajeala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-ai tinut locul ala ocupat de-a moaca si poate ai incurcat-o.

| Blamely a răspuns:

Conștiința e abilitatea de a distinge binele de rău. Dacă ai mustrări de conștiință, înseamnă că deja știi dacă ai procedat corect sau nu. Ce-i drept nu-i tocmai politicos să spui omului că mergi iar apoi să nu-ți mai faci apariția. E totuși bine că l-ai sunat să îi spui.

| RAY explică (pentru Blamely):

Am spus si acelui doctor ca sunt deja programat, si pe ea am sunat-o de vreo 5 ori

| Blamely a răspuns (pentru RAY):

Precum poți vedea în răspunsul lui soloangel01, degeaba spui altui doctor că deja ai o programare, e concurent celuilalt, încearcă să depășească concurența nu să-i facă să se simtă bine.

| soloangel01 a răspuns:

Eu zic sa te maturizezi! Fiecare incearca sa faca bani! Doctorul care iti cerea mai putini bani era concurenta celuilalt. Asa merge in viata...cine e mai tare castiga. Nu te mai gandi ca doctorul mai costisitor se simte prost. Gandeste-te ca daca mergeai la el erai fraierit cu o suma de bani, a doua zi avea el alti clienti si nu murea de foame. Trebuie sa fii mai egoist cateodata!winking

| RAY explică (pentru soloangel01):

Da,ai dreptate

| soloangel01 a răspuns (pentru RAY):

Si inca ceva! Mustrarile alea depind de moralul fiecaruia. Daca nu esti incercat de viata o sa te mustre constiinta pe lucruri simple. Daca esti un tip bland cu animalele, iti place sa vorbesti cu copii sau batranii si alte chestii din astea probabil iti pare rau daca faci ceva gresit. Te sfatuiesc sa nu disperi daca nu multumesti pe toata lumea!

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Buna.
Da, ai procedat corect, ai facut ce era mai bine pentru sanatatea si buzunarul tau, nu pentru al doctorului.
Si. cu totii avem mustrari de constiinta sad, chiar si in legatura cu unele lucruri banale.
O seara frumoasa!