| Rizer a întrebat:

Pentru dentist.ro
Am fost la stomatolog pentru o masea pentru ca ma durea f tare, am avut infectie, dar am si carie la ea, si mi-a facut un drenaj si mi-a dat reteta medicala sa iau amoxicilina si metronizadol arena si mi-a zis ca trebuie tratata si apoi imi va pune plomba! Cu totul e 200 de lei, cam cum e-E SCUMP, IEFTIN?
Eu am mai avut aceeasi problema anul trecut pe vremea asta, si tot la aceeasi d-na doctor am fost, pentru ca lucreaza fbn dupa parerea mea, si tot 200 de lei am platit!
Si as vrea sa stiu:
1.Cat timp tine o plomba la o maseluta? Pt ca eu in prezent am plomba(de anul trecut pusa) si nu am patit nimc la ea!
2.Si cum e pretul (mare, mic), la problema pe care am avut-o si o am(precizez ca nu este aceeasi masea!)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Cine nu plateste nu se face bine.
Daca omul lucreaza bine si daca ai avut probleme la masea pe care ti le-a rezolvat, vrei sa incepi cu un alt doctor pe care nu il cunosti (doar pentru ca este mai ieftin)? Doare pentru 10-15 lei?

Imi pare rau. Fa tu un calcul: ora de lucru, materialele, chiria spatiului, cheltuelile cu cabinetul.tot. Asa se lucreaza in toata lumea.
O plomba tine ani de zile (cel putin 10), cu atat mai mult cu cat ai grija de dinti, daca este imbracata maseaua, depinde de o gramada de factori. Daca ramai insarcinata si nu iei suficient calciu sau daca ai o dereglare de metabolism, plomba iti poate cade. Va trebui imediat sa te duci si sa ti-o inlocuiasca.
Intrebarea ta este buna, doar pentru ca ne da ocazia sa ne spunem parerea.
Daca vreti doctori buni in Romania, platiti-i cum se cuvine, respectati-i, criticati-i doar daca aveti motive intemeiate si dovezi (ca sa se poata corecta sistemul). In paralel fiti preocupati de sanatatea voastra si nu lasati totul pe spinarea doctorilor si pe medicamente.
Cum este posibil sa te duci la doctor cu carie care sa te doara tare? Te duci cand simti cea mai mica problema si chiar daca nu e nici o problema faci o vizita la cel mult 6 luni pentru detartraj si control periodic.
Scuza-ma ca sunt asa direct, insa cred ca este important sa invatam sa avem grija de noi. E mai ieftin si mai folositor.

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu umblu la un stomatolog care ia pentru o plomba simpla 120 de RON.Asa ca nu cred ca e exagerat pretul.

| tyana a răspuns:

Daca ai inceput tratamentul acolo, continua pentru ca daca iti pui plomba in alta parte te pot taxa mai mult.
E importanta si igiena cabinetului(care nu se reflecta neaparat in pret)pentru a nu te alege cu cine stie ce boli.Pretul e putin piperat dar acceptabil.
Referitor la cat tine plomba, conteaza foarte mult starea maselei plombate si de medicul care lucreaza.In mod normal ar trebui sa tina ani buni dar exista cazuri in care pica la cateva zilehappy. Daca medicul este bun si ai fost multumita de cum ti-a lucrat anul trecut, mergi in continuare la ea si nu te gandi la bani.Sanatatea conteaza!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Preţul este mare. Aş zice eu cam prea mare pentru ceva pastile şi atât.
O plombă bine pusă trebuie să ţină între 10 şi 15 ani.
Eu am două plombe puse în Brăila una în 1998 şi una în 2001 şi nu am nici cea mai mică problemă cu ele.
Schimbă doctorul.