| SaveTheNature a întrebat:

Stau si ma gandesc asa, exista foarte multi oameni care inca nu constientizeaza faptul ca absolut toata suferinta de pe pamant e provocata de oameni.
Deci ma repet -absolut toate suferintele de pe pamant,sunt provocate numai si numai de oameni,prin actiunile lor, prin nepasarea lor.
Absolut toata suferinta-absolut toata.
Ganditi-va bine.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ne-o cam facem cu mana noastra.

28 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Și tu descoperi, „ca noutate", mersul pe jos?

| Inferno a răspuns:

Si care e intrebarea?
Suferinta este doar pentru cei saraci, pentru bogati este un cuvant neinteles.

| doctorandus a răspuns:

Nu toata, cutremurele, vulcanele, uraganele, inundatiile, etc. nu sunt provocate de oameni, sunt fenomene ale naturii care s-ar intampla si in lipsa oamenilor.

| RAY a răspuns:

In proportie de 70% ai dreptate restul sunt dezastrare naturale, desigur ca omul creaza rau nu exista o finta superioara care ne indeamna sa facem rau noi il facem corect asa e, noi dam vina pe personaje imaginare ca sa ne absolvim din vina, ipocrizia ce ne defineste ca specie

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

De ce sunt oamenii rai ..si buni? De unde vine rautatea? de unde vine bunatatea?
Putem spune despre animale ca sunt rele sau buna?

| SaveTheNature explică (pentru SaveTheNature):

Bune*

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Asta depinde de fiecare in parte eu unu chiar nu stiu cui i-am facut rau vreodata sau poate am facut, rautatea e si o problema a inculturi daca ai o educatie buna nu cred ca injuri, furi, minti etc in Romania problema e educatia care e la pamant, rautatea vine din dorinta omului de a isi atinge scopul, bunatatea vine din a face cuiva un bine dar astea sunt cazurii rare, animalele nu au ratiunea de a distinge raul de bine, noi avem ratiune dar parca degeaba o avem

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Genetic vb suntem programati sa ne ajutam intre noi astfel am evoluat, de aia omul va accepta sa faca un bine decat un rau in cele mai multe cazurii

| Wøodenpints a răspuns:

Ce-mi pasă mie de suferinţa de pe pământ? Eu nu sufăr.

| SaveTheNature explică (pentru Wøodenpints):

Ai sa suferi cand da suferinta peste tine de la boli provocate de poluare, de la E-uri, de la vitezomani, de la nnnnn motive.Numa gura-i de tinewinking

| Wøodenpints a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ai impresia că-mi pasă? De la poluare,coloranţii şi chimicalele din alimente o să suferim toţi. De la fumat,vor suferi mulţi. Deci, nu-s singurul, şi oricum, chestiile astea probabil mă vor afecta când eu voi fi ceva mai bătrân, iar atunci chiar că nu-mi mai pasă. Nu vreau să trec de 60 de ani.

| SaveTheNature explică (pentru Wøodenpints):

Tui crezi ca poti programa boala sau accidentul?

| Wøodenpints a răspuns (pentru SaveTheNature):

Tu crezi că este neaparat să am vreo boală sau accident?

| SaveTheNature explică (pentru Wøodenpints):

Absolut

| Wøodenpints a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cunosc oameni bătrâni care în toată viaţa lor nu au avut ici un accident mai grav, sau vreo boală mai ameninţătoare.

| SaveTheNature explică (pentru Wøodenpints):

SI maine ti se poate intampla.

| Wøodenpints a răspuns (pentru SaveTheNature):

Aşa şi? pot schimba asta?

| Seby90 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si ce te fereste pe tine de asta? Poluarea ne afecteaza pe toti, indiferent daca crezi sau nu in dumnezeu, la fel si vitezomanii si eurile.

| SaveTheNature explică (pentru Seby90):

Uite asta nu intelegi tu.Ca daca ne-am iubi unii pe altii, am avea grija sa nu ne facem rau unii altora.
De exemplu sa vindem produse chimicale, constienti fiinde de faptul ca sunt dsaunatoare.Ca sa nu mai vorbim de droguri, si tigari si etc.

| Seby90 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si unde e legatura dintre ce spun eu si ce spui tu.
Eu unul nu o vad... Serios. Voi sunteti drogati cand dati raspunsuri? Sunt foarte putine raspunsuri pertinente date voi in afara de cele care sunt copy paste de pe google.

| ancaval a răspuns:

Da,zici bine. Poate,daca noi am fi altfel nu ar mai exista rautate, invidie; ar fi mai bine, liniste. Aci, noi nis de vina de toate problemele, suferintele pe care le avem.Na asta e, unu singur nu poate schimba lumea!

Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| vitbsk a răspuns:

Nu omul, e sursa răului ci păcatul care s-a împământenit în el odată cu decăderea, stăpânindu-i subconştientul.
Cine crezi că l-a învăţat pe Cain să dea cu cuţitul în fratele său.
Invidia, care a pus stăpânire pe el atunci când a văzut că jertfa lui Abel e bineprimită de Dumnezeu.

| AVRILavigne1000 a răspuns:

Da si nu unele fapte pe care le facem sunt gandite fara nici un cap nici cu dumnezeu nu cu dracusori dar multe din fapte sunt gandite de dracusori care ne provoaca sa facem aceste fapte de neiertat dumnezeu nu mai are atata putere pentru a face numai bine si atunci isi baga dracusorul coada

| eLPySum a răspuns:

Moama, parca. comunicam. ( scuze de cacofonie ) telepatic! Exact la acelasi lucru m-am gandit astazi. Si nu glumesc!

Dar tot timpul a existat si va exista suferinta. Precum polul sud nu poate exista fara polul nord ( un exemplu ).
Omul este cel mai rau animal posibil! Omul ucide uneori din satisfactie, din nebunie, chiar si dupa toti acesti ani de "evolutie", in timp ce un animal ucide sa supravietuiasca.

Toata suferinta de pe pamant e provocata de oameni : DA si NU.
Nu: Gandeste-te la catastrofele "naturale". Sunt intr-adevar unele care se produc din cauza oamenilor ( ex: inundatiile din cauza taierii copacilor in exces ) dar sunt si multe naturale, fara interventia omului. Aceste lucruri produc de asemenea multa suferinta.

Sa spunem ca suferintele de pe pamant sunt provocate de oameni in jur de 99%. ( e doar o aproximare, nu putem sti exact cat laughing )

Oricum, omul este cam de vina de aceste "suferinte".
Am senzatia ca raul invinge binele cam peste tot. Raul domina binele! Si de multe ori Rau=Om.O luam la vale fratilor! Am ajuns pe varful muntelui unde era greu de urcat. Am senzatia ca acum e usor de coborat.