| Anonimuserr a întrebat:

De ce mereu când vine un front atmosferic rece vara şi nu numai vara, vine numai dinspre vest sau nord vest şi niciodată nu vine din nord est sau est adică dinspre Rusia. Am văzut la televizor că pătrunde numai din vest sau nord vest către ţara noastră. Am văzut tot timpul pe animaţiile acelea ca pătrunde numai din vest sau nord vest. Totuşi care este explicaţia? De ce nu pătrunde din nord est sau est. Vă mulţumesc.

2 răspunsuri:
| Crazyfish a răspuns:

De-ai naibii ce-s rusii!
Nici vant nu vor sa ne dea!
Ehe...

| Archy37 a răspuns:

Foarte simplu: orice front atmosferic/ciclon/anticiclon vine intotdeauna dinspre mare/ocean. Pe suprafata apelor,in timp ce soarele incalzeste,se evapora vapori de apa. Continutul de vapori in aer determina presiunea aerului, iar presiunea precipitatiile! Un alt factor sunt si muntii, ei opresc vintul care duce norii de precipitatii.