| Goddessss a întrebat:

De ce murim?
Mie nu imi convine

40 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Intrebare la Radio Erevan
I: -De ce murim?
R: -pentru ca suntem muritori! happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce murim?
Fiindcă trăim.
Mie nu imi convine.
Nici mie.

| Drimmero a răspuns:

Suntem cu totii datori cu o moarte, de aia. Tot ce se naste are un sfarsit, e ceva firesc, stiu ca e un subiect deprimant dar e tristul adevar, e singura certitudine pe care o are omul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca daca nu am face-o, atunci nu am avea unde sa mai stam si lume nu ar mai experimenta diferite bucurii (cum ar fi sa ai copii), dar depinde de punctul fiecaruia. Zic acum la modul general.

Eu cred ca acesta este singurul algoritm posibil de la prima particula din univers.

Am visat odata ce s-ar intampla dupa ce murim si... nu zic ca nu este chiar asa, dar mi-a parut logic.
Chiar daca nu vrem si nu ne place, asta este crudul adevar. sad Un moment de liniste pentru cand o sa murim si o sa uitam de toti cei care au raspuns la aceasta intrebare.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca asa este organismul nostru. Dar de ce nu ar fi ceva dupa moarte, nu te intrebi?

| Sofer a răspuns:

Nui bai. Și asa ne reîncarnam după ce murim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sofer):

Ești sigur?

| Sofer a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimic nu e sigur. Dar eu cred ca asa o sa fie.

| Goete a răspuns:

E simplu, oxigenul pe care il respiram produce oxidarea.
Si nu murim. Suntem energie, cea mai mica particula din carensuntemmformati e electronul - care nu e materie.
Dar... sa iti raspund cum mi-ainraspuns tu mie la un comentariu?
Ce te f pe tine grija?
Oricum, studiaza putina fizica cuantica si vei ramane uimita - si convinsa ca nu mori

| Goddessss explică (pentru Goete):

Imi place ca reacționezi asa de '' înțepat '' la ceva ce tu chiar nu ai dreptate

| Goete a răspuns (pentru Goddessss):

Dreptatea e relativa
Eu pot spune ceva si tu altceva, referitor la acelasi lucru. Si putem avea ambii dreptate chiar daca pare contradictoriu ceea ce spunem.
Sa iti explic in Engleza?
Si nu sunt intepat delocwinking

| Goete a răspuns:

Stai linistita, intr-o zi vei muri.
Dar in celelalte zile, nuwinking

| CostinAlamariu a răspuns:

Că așa

| PainTech a răspuns:

De ce ne gândim la faptul că murim decât să ne gândim la faptul că trăim?

| StrongHeart a răspuns:

Sufletul nu moare niciodata!

| RedNightmare a răspuns (pentru StrongHeart):

Hahahahahaaaaa,bună glumă, aproape am zâmbit

| StrongHeart a răspuns:

De jego.si ce suntem

| Legion7X a răspuns:

Pentru că există moarte.
De ce există moarte? Pentru că ea este poarta, keya către bine sau către rău, asta dacă crezi în Dumnezeu. Dacă nu ar fi fost moarte lumea ar fi fost ruinată complet. Moartea a însemnat salvare pentru pământ și longivitate. Pământul trebuie să dureze pentru a se împlini profeția. Dacă ție nu îți place un soi de cartof, îl scoți din pământ și pui altul mai gustos dar pământul va rămâne mereu același la fel de folositor pentru legume și pomi de lungă durată. Iar Pe viitor te vei decide tu ce vei face cu el. Nici îngerii nu vor ști când va veni Apocalipsa ci doar Dumnezeu. Moartea, a schimbat vremurile fapt de adus la nașterea unor oameni noi, iar cei noi a trebuit să fie cei vechi la momentul stabilit de soartă șmd.

| Ineys a răspuns (pentru Legion7X):

Ce-ai fumat maestre? Ce e aia "keye"?

| zilog a răspuns:

Stai linistit nu mmoare toata lumea, daca tu descoperi ceva misto exista oameni pe planeta asta care traiesc mii de ani
si ei te vor salva si pe tine
dor ca tu trebuie sa fii mult peste toti ca si inteligenta constiinta bunatate sinceritate credinciosie modestie
si atunci cand tu vei descoperi ceva senzational care va face bine lumii
de exemplu alternativa la benzina care sa nu polueze
sau ceva deosebit asa sa vindeci cancerul
sau sa vindeci corona virus
sau sa vindeci sida

atuci ei or sa te analizeze si o sa te testeze si o sa te puna in tot felul de ipostaze in care o sa fii tentat sa minti sau sa te dai mare
si pierzi examenul

dar daca tu nu esti mincinos
atunci o sa iti ofere si tie argint coloidal cu aur coloidal si platina coloidala si cupru coloidal si magneziu coloidal si din combinatia asta iti prelungeste viata pana la mii de ani

dovedeste ca meriti sa traiesti mai mult

ai destul de multa viata ca sa poti sa dovedesti ca meriti sa fii salvat

hai fa ceva deosebit pe care nu la mai facut nimeni niciodata

cam de genul premiul nobel
la nivelul asta de premiul nobel

si sa vezi cum vin baietii la tine si te iau in AGARTA AGHARTA si acolo traiesti bine bine bine
https://www.youtube.com/watch?v=EM2HFdVEzWg

https://www.youtube.com/watch?v=M7vt5paORIc

| zilog a răspuns:

NU MOR TOȚI
dacă ajungi să faci o invenție deosebită si să ajungă cei ce conduc lumea să te respecte
o să te lase să te duci intr-o țară unde nimeni nu moare de cât atunci când vor ei!

https://www.youtube.com/watch?v=ybDwHGy5Mt4

https://youtu.be/FNENCz50DF0?t=2389

| SingleForOne a răspuns:

Sigur nu ai vrea "enșpe" trilioane de oameni nemuritori care să suprapopuleze planeta, luna, și alte planete și luni, care pot fi corupți, aroganți, ignoranți, bătuți în cap, triști, fără vreun rost în viața personală, și alți negativiști... și pentru că mai toată lumea devine din alb in negru, sau negru în alb...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un indian zice ca trupul este ca si haina care o porti temporar, dar dureaza mai mult.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Bunicul zice ca nu dureaza atat de mult cat pare sa dureze in tinerete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa zici acum, da la batranete rapusa de o boala de abia o astepti cu bratele deschise. sufletul in schimb e nemuritor.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, spiritul omului exista. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie. Dar moartea e doar o transformare. Practic sufletul nu moare, doar corpul. Sufletul ramane prin locurile unde a trait.

| TristanTzara a răspuns:

Pentru că suntem un sistem ordonat într-un univers care se mișcă natural spre dezordine. Existența noastră ca energie concentrată într-un loc e oarecum contrară legii naturale care distribuie egal în cele din urmă toată energia în tot sistemul.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Păi asta e viața pe pământ te naști și mori, tu te gândești des la moarte?

| Goddessss explică (pentru Katona_Claudiu_1999):

Da, dar nu sa ma omor sau ceva si doar faptul ca in capul meu sunt mereu întrebări despre existenta.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns (pentru Goddessss):

Păi și eu pățesc la fel,dar moarte nu te întreabă dacă îți convine sau nu, deci scuză-mă dar nu pot înțelege, cum poți spune că nu-ți convine când știi foarte bine că moartea nu poate fi o opțiune, ea oricum va veni fie că îți convine, fie că nu, asta e viața nu ai ce să faci

| AureliusTPU a răspuns:

Noi nu murim de varsta ci murim de problemele aduse de aceasta.

Răspuns utilizator avertizat
| Sly a răspuns:

Plata păcatului este moartea.

| Sly a răspuns:

Mai nou se moare numai de covid.

| Simpatic a răspuns (pentru Sly):

Da, pentru ca cumva cuiva trebuie sa iasa o statistica, nu am prins-o de ce trebuie sa fie mai multi morti de covid decat realitatea dar sigur e o smecherie la mijloc happy

| Goete a răspuns (pentru Sly):

Ai dreptate, mai toate cazurile de moarte i se asuma

| 7PotDouglah a răspuns:

Dupa ce vei afla răspunsul la întrebarea "De ce sunt aici?", vei realiza și de ce trebuie să mori.

| Anastasia12390 a răspuns:

Pentru ca nimic nu este vesnic.

| Augusta57 a răspuns:

Am auzit că mai mulți oameni de știință lucrează deja la asta.Probabil peste câțiva ani vom deveni nemuritori.Who knows? La cât de repede se dezvoltă știința în zilele noastre niciodată nu se știe?‍♀️