| StrongHeart a întrebat:

De ce ne punem mereu increderea in oameni, desi stim ca acestia ne pot trada?

10 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Pentru că altfel, existența noastră nu ar avea vreun sens.

| Celcestietot a răspuns (pentru Ofiintă):

Are sens si fara sa ne punem increderea in ei.

| Ofiintă a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu poți avea încredere în nimeni. Cu toții greșim.
La rândul meu, consideram că întoarcerea către mine îmi va aduce echilibrul. În realitate, nu am ajuns la acest echilibru.
Poate doar pe moment, însă pe termen lung nu funcționează.
Avem nevoie de oameni în jurul nostru, altminteri izolarea va avea efecte negative asupra psihicului nostru.

| Celcestietot a răspuns (pentru Ofiintă):

Corect, nu functioneaza pe termen lung, dar trebuie sa ne acomodam realitatii secolului nostru, adica ca nu putem avea incredere in oameni, acum facand ca o generalizare. Eu unul nu am incredere in multi, cel putin de la prima vedere, este ca si cum te-ai duce dezarmat pe frontul de lupta daca le oferi increderea ta de la primul contact.
Intoarcerea si deci focalizarea catre propria persoana este intotdeauna corecta, ba chiar in acest caz il aprob pe Miyamoto Musashi, care spunea ca nu exista nimic in afara de tine care sa iti permita sa devii mai bun, mai puternic, mai bogat s-a.m.d., totul pleaca din interior iar numai tu esti cel care realizeaza toate acestea.
Daca te adaptezi la cerintele mediului nu mai ai nevoie de niciun om, o poti duce mult si bine singur, exact asa cum sunt pustnicii.

| RAY a răspuns (pentru Ofiintă):

Si asa nu are vreun sens scop

| kaTTsu a răspuns:

Pentru ca avem prea multe așteptări de la acei oameni, pentru că ne dorim să fim fericiți și în naivitatea noastră credem că am găsit persoana care merită, dar este doar o iluzie. cel puțin în cele mai multe cazuri.

| RAY a răspuns:

Avem de ales? Eu unu am avut incredere in nike store, prima oara le am dat bani fara sa am nimic, si a doua oara, mi au castigat increderea, eu unu dau o sansa asa cum ai alti imi dau mie, nu uita ca frica este cel mai mare dușman al dezvoltari, oameni urasc fricosi le considera slabi

| Celcestietot a răspuns:

Eu nu fac asta de obicei, deci fara,, ne (punem)''.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In ce altceva vrei sa-ti pui increderea? In copaci?

| Darkmagic a răspuns:

Alta solutie nu exista, iar extremele sunt medicale.
Neincrederea in oameni conduce in scurt timp la paranoia, iar increderea in sine exacerbata are si ea un nume medical: efectul Dunning-Kruger.
Darwin i-a spus mai simplu acestui efect, citez:
"Ignoranta da mai multa incredere decat cunoasterea".
Daca nu ai un echilibru intre cele doua, vei avea o viata urata, poate nu acum, imediat, dar in timp, neincrederea in semenii tai sau prea multa incredere in tine sau in altii, or sa loveasca.

Sunt "frumoase" si raspunsurile literare despre prea multe asteptari si iluzii tarzii, dar nu fac doi bani, iar cei care le dau, sunt candidati cu sanse uriase la respectivele iluzii.
Pe bune, "BaiatulVisator"? laughing
O sa fie lovit de dezamagiri, ca de un tren.