| CinevaNou a întrebat:

Ca sa citez un crestin: "Lasa-i pe atei in pace, ei au negat pe Dumnezeu si o vor face in continuare, pentru ei oricat de multe minuni s-ar face ei tot nu cred, chiar daca se va pogori foc din cer ei tot nu vor crede."
Uite ca focul deja s-a pogorat din cer: http://www.youtube.com/watch?v=dpmXyJrs7iU
De ce refuzati in continuare sa credeti, ateilor?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Stii de ce s-a pogorat in Rusia? Acolo e Iisus: https://www.youtube.com/watch?v=W2Cv5hZfOmk

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiam asta, numai stiu cand a fost dat pe discory acum ceva ani.

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu minunile trebuie sa-l aduca pe om la Dumnezeu ci dragostea si credinta. Minunile nu sunt generatoare de credinta ci doar de curiozitate si teama. Dumnezeu nu are nevoie ca asemenea oameni sa vina la EL, oameni inspaimantati sau din interes.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu nu are nevoie de oameni ce se tem? Hmm. Unde naiba am auzit eu vorba " Da ţie nu ţi-e frica de dumnezeu? ".

| danut a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Probabil inca nu ai aflat diferenta dintre o teama sfanta si FRICA.
Exista o deosebire fundamentala intre cele doua temeri, studiaza Biblia pentru a te lamuri.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Probabil inca nu ai aflat diferenta dintre o teama sfanta..."

Ce exprimari pretentiose, dar total lipsite de orice sens, auzi sintagma, "teama sfanta"...iar trimiterile la Biblie pe care le tot faceti, sunt stupide, in sensul ca din start cartea aia e evident doar o fabulatie "sfanta" vorba ta.
E ca si cand ai vrea sa argumentezi ceva cu pasaje din Alba ca Zapada.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Sensul apare prin intelegerea diferentei dintre cele doua temeri. Cand lipseste cunoasterea apelam la ignoranta apeland la "acreala strugurilor" care prin "caracteristicile individuale" vor duce la excluderea existentei acestora. Chestia cu vulpea si strugurii, deh!

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Bati campii, povesti religioase de clasa intai...strugurii aia de care vorbesti nu exista decat in imaginatia voastra, dar, cum am zis si alta data, daca alergatul asta al vostru dupa cai verzi pe pereti nu ar avea efecte nocive asupra societatii, m-ar durea in cot...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Atat ai inteles tu din ce am scris eu, e bine ca totusi ai reusit sa intelegi lierele, poate in timp, peste o vreme indelungata, vei reusi sa distingi si sensul cuvintelor, succes.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Nici macar atat n-am inteles, dar m-am straduit sa dau un sens cat de cat aberatiilor tale. Si ca sa incheiem, zeul tau nu exista indiferent cat te straduiesti tu sa il faci credibil. E un basm, unul special creat pentru manipulare si prostire, dar tot basm.

| fllu07 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Nu frica morbita ca iti va face rau, ca te trazneste, ca te arde in iad.
ci o teama sanatoasa, in sensul de a nu-i displacea. de a nu-l supara.
la asta se refera teama de Dumnezeu.

| OOOLEOOO a răspuns:

LSD try it, pe mine ma face sa cred.

| Zenithf a răspuns:

Ce glumet esti. Te astepti sa puna careva botul si sa inceapa sa-ti explice treburi legate de astronomie? Dar chiar ar fi hilar sa creada careva ca intrebarea asta este serioasa.

| danay72 a răspuns:

Nu e suficient sa credem, trebuie sa si actionam in armonie cu ce ne cere Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

"Oricate minuni s-ar face ei tot nu cred". Si unde-s minunile alea? Crestinii asa vorbesc de parca in fiecare zi invie cate un om, altii se vindeca instantaneu de orice boala, si fiecare tufis in flacari vorbeste. Iar noi ateii suntem atat de orbi incat nu vedem evidentul.
Sunt curios ce ar zice crestinii romani daca un astfel de meteorit ca si cel din Rusia ar exploda deaspura noastra. Dar sa fie unul din ala mare, ca si cel din 1908 de la Tunguska din Siberia. Ar fi convinsi ca d-zeu ne-a pedepsit, si ca de acum va trebui va trebui sa ne rugam mai mult. N-ar strica un astfel de eveniment, pentru ca oricum tara asta trebuie reconstruita de la zero, sau macar Bucurestiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treaba are un meteorit cu dzeu ma inteligentule? vai de mine. eu unu am zis, pana lu il vad pe dzeu in fata mea poate sa faca ce vrea, ca nu cred.
ps:asta e minune, ca " cade un meteoriti? in loc sa faca minune sa dispara cancerul sau saracia, el arunca meteoriti, hmm e si asta o chestie.

| DarkAndDreary a răspuns:

Serios? laughing

Răspuns utilizator avertizat