| Birjaru a întrebat:

De ce nu da dumnezeu nici un semn ca exista...ca sa poata crede lumea in el?

Răspuns Câştigător
| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Deci daca exista nu trebuie sa se implice. Fiecare isi face singur destinul. Nu trebuie nici ajutat nici impedicat.

Cand ai nevoie de DUmnezeu crezi in el (ex: urmeaza sa faci o operatie, urmeaza un examen major, scapi dintr-un accident.)
Cand o duci bine si nu ai nevoie de nimic credinta iti scade.

43 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

@petruclaudiu 78 da-mi un motiv sa rationez, "...cum a aparut totul din nimic". De ce capatul firului de inceput este nimicul!? e un concept abstract in reflectarea realitatii, (in cazul de fata). Daca la inceput a fost nimic, atunci nimic nu este. Eu spun ca universul este si e constant, doar mintea ta il face variabil.

| Hombre a răspuns:

@petruclaudiu78 te-ai grabit ca fata la maritat, vorbeam de universul determinat ca timp, căci despre asta vorbeam si nu de pistoanele, rulmentii, suruburile si saibele lui componente, acestea sunt variabile ca si tine de altfel.

| EmaS a răspuns:

Pentru cel necredincios oracate dovezi s-ar aduce ele sunt de prisos.Dar pentru cel credincios, in fiecare dimineata cand vede rasaritul de soare, ii multumeste lui Dumnezeu ca i-a mai daruit inca o zi.Pentru sanatate si pentru tot ce avem, trebuie sa Ii multumim lui Dumnezeu.
Cat despre acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei Fiinte inteligente si puternice.Stim ca orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un proiectant. Potrivit lui Hawking teoria Bing-Bang-ului, lumea crede ca universul si timpul insusi au inceput la Bing-Bang.Cum a recunoscut chiar el, teoria imaginara a lui Hawking nu rezista atunci cand este aplicata in lumea reala. Timpul imaginar este exact ceea ce-i sugereaza numele.Sa crezi ca din nimic au aparut toate lucrurile, care sunt perfecte si functioneaza dupa niste legi bine puse la punct.

| EmaS a răspuns:

Alphawolf
Desi multi necrestini isi pun intrebari intelectuale sincere, unii par sa se impotriveasca la nivelul vointei lor.Marele ateu Friedrich Nietzsche este un exemplu foarte bun al acestui tip de persoana.El a scris:,,Daca cineva ni L-ar dovedi pe acest Dumnezeu al crestinilor,ar trebui sa fim inca si mai putin dispusi sa credem in El; si preferintele noastre sunt cele care decid impotriva crestinismului,nu argumentele.,, Este evident ca necredinta lui Nietzsche se baza pe vointa lui, nu doar pe intelectul sau.Asa ca eu cred ca oricat de mult m-as stradui sa iti aduc argumente despre existenta lui Dumnezeu,despre experientele mele personale cu El, despre minunile si transformarile pe care El le-a facut in viata mea, despre raspunsuri la rugaciuni, tot nu ai crede.Pentru ca nu vrei sa crezi.

| Alphawolf a răspuns:

@petruclaudiu78, dar daca lucrurile la care te referi sunt doar speculatii? In cazul asta, afirmatia ta: "Pana la urma, sa recunoastem, creierul uman e departe de a avea capacitatea de a intelege astfel de lucruri." este o speculatie pe baza altor speculatii.
Pe tine te deranjeaza siguranta oamenilor in afirmatii la asfel de subiecte, pe mine ma deranjeaza afirmatiile fara nicio baza(speculatiile).

| Alphawolf a răspuns:

@petruclaudiu78, daca momentan nu avem raspunsuri la intrebarea "cum a aparut totul din nimic?" nu inseamna ca creierul uman nu poate intelege, ci ca nu avem cunostintele necesare, deocamdata. Dumnezeu nu este ceva concret, este cel mai simplu raspuns dat existentei, este o speculatie.
Eu nu trebuie sa-ti explic nimic, tu ai facut afirmatia - tu ar trebui sa demonstrezi ca exista ceva ce creierul uman nu poate intelege.

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, eu sunt constient ca tu poti concepe existenta doar prin intermediul unui creator(din raspunsurile tale), dar poti sa ne spui si ceva mai concret?

| Alphawolf a răspuns:

@petruclaudiu78, te inseli, afirmatia ta nu este deloc in picioare. Chiar daca nu avem capacitatea sa identificam mijloacele prin care putem sa le dobandim, afirmatia ta tot speculatie ramane. Peste un numar de ani s-ar putea demonstra ca lucrurile(speculatiile) la care te-ai referit sustinandu-ti afirmatia sunt inexistente.
Pentru a intelege este nevoie de timp si de multe idei. Nu putem intelege totul dintr-o data, dar de inteles vom intelege.

| Alphawolf a răspuns:

@petruclaudiu78, te citez: "dar cum explicam faptul ca Sursa exista dintotdeauna?
Pana la urma, sa recunoastem, creierul uman e departe de a avea capacitatea de a intelege astfel de lucruri."
Creierul uman este departe de a intelege asfel de lucruri daca ele sunt adevarate(!), dar daca nu sunt adevarate(daca nu exista sursa eterna), creierul uman nu merita afirmatia ta. Bineinteles nu avem de unde sti. Afirmatia ta poate fi adevarata, dar poate fi si falsa, iar pana se demonstreaza ea este o speculatie.

| Angel0 a răspuns:

«Împărăţia lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut. Şi nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăţia lui Dumnezeu este înăuntru vostru»

| DianaScorpio a răspuns:

Fiecare om daca are o relatie cu el, acea relatie este intima. Da semne la fiecare dintre acesti oameni in parte. Plus ca privind dintr-un alt unghi, semnele sunt peste tot in jur, doar ca nu prea stim sa le "descifram".

| ania a răspuns:

Daca tie nu ti-a dat nici unul sau nu le-ai perceput inca, nu inseamna ca El nu da semne. Tocmai pentru ca da semne cred atat de multi in EL.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Mă, tu nu eşti ală cu bătutul nevesti-si?

| petruclaudiu78 a răspuns:

@Birjaru, cum ti-au spus si altii, poate Dumnezeu da semne ca exista, dar unii dintre noi nu vrem sau nu putem sa le sesizam.
@Rury, spui ca trebuie sa existe o Sursa, pentru ca nu putea sa apara totul din nimic. Pare logic, nimic de spus, dar cum explicam faptul ca Sursa exista dintotdeauna?
Pana la urma, sa recunoastem, creierul uman e departe de a avea capacitatea de a intelege astfel de lucruri.
De aceea, pentru mine, e deranjanta siguranta si agresivitatea cu care unii isi exprima opiniile cu privire la astfel de subiecte (nu ma refer la tine, bineinteles, nu e cazul tau).

| petruclaudiu78 a răspuns:

@Alphawolf, in ce sens este afirmatia mea o speculatie?
Poate cineva sa explice cum a aparut totul din nimic sau cum e posibil ca Dumnezeu sa existe dintotdeauna?
Daca gasesti tu pe cineva care poate sa explice una din cele doua variante, atunci imi demonstrezi ca ceea ce spun eu e doar o speculatie. Daca nu, tu faci o afirmatie fara nicio baza (speculatie) si nu ar fi deloc normal, din moment ce imi spui ca te deranjeaza cei ce fac acest lucru.

| petruclaudiu78 a răspuns:

@Alphawolf, nu avem cunostintele necesare, pentru ca nu avem capacitatea sa identificam mijloacele prin care putem sa le dobandim. Ceea ce spui tu nu demonstreaza ca nu am dreptate, ci dimpotriva, confirma.
Dupa cum am mai spus, afirmatia mea va ramane in picioare atat timp cat nu va veni cineva (tu sau altul) care sa stie (sau sa stie pe cineva care stie) sa explice astfel de lucruri. Nu este necesara nicio demonstratie din partea mea.

| petruclaudiu78 a răspuns:

@Alphawolf, am obosit sa ma invart in jurul cozii.
Eu m-am referit la prezent (daca nu ma crezi, verifica si o sa vezi ca verbele sunt la timpul prezent).
Nu am facut nicio referire la viitor, pentru ca asta ar fi fost o speculatie, intr-adevar, neavand suficiente date pentru a contura macar un viitor probabil, cu atat mai putin unul cert (ceea ce nu te-a impiedicat insa pe tine sa faci acest lucru).

| petruclaudiu78 a răspuns:

@hombre, daca afirmi ca Universul este constant, spui (implicit) ca exista dintotdeauna si ca nu se sufera modificari.
Prin simplul fapt ca ai calcat pe un fir de iarba (ca sa dau un exemplu, la scara mica), ai modificat Universul. Ce sa mai spunem despre stele care se nasc si mor (ca sa dau alt exemplu, la scara mare)? Sa zicem insa ca e asa cum spui tu (mintea mea il face variabil). Mintea ta poate sa isi imagineze cum e posibil asa ceva, ca Universul sa existe dintotdeauna, intr-o forma sau alta?

| petruclaudiu78 a răspuns:

@alphawolf, da, asa am scris, "dar cum explicam faptul ca Sursa exista dintotdeauna?"
Am inteles in sfarsit la ce te referi cand spui "speculatie".
Tu de fapt nu ai inteles ce am spus eu. Eu nu afirmam (nici nu negam) existenta Sursei. Spuneam doar ca argumentul adus (Sursa exista, pentru ca nu putea sa apara totul din nimic) se bazeaza pe ceea ce putem noi sa intelegem in acest moment, respectiv pe ceea ce ni se pare logic sau nu). @Rury nu a sesizat insa ca e la fel de greu de inteles si ca pare la fel de ilogic faptul ca Sursa exista dintotdeauna.

| petruclaudiu78 a răspuns:

@VladSilviu, ce simplu era! Cum de nu mi-am dat seama pana acum?!
Si totusi citisem cate ceva despre Big Bang.
Multumesc ca m-ai lamurit. A, dar stai! Punctul acela de materie concentrata de unde a aparut?

| blondissima a răspuns:

Stiu ca nu-i politicos dar uneori e inevitabil sa nu raspund printr-o intrebare. Ce semn ar fi incontestabil de la Dumnezeu?

| Dumnezău a răspuns:

2000 de puncte pentru atei.Touche! laughing

Si eu ma intreb asta de ceva timp,de vreo trei ani,de cand mi-a venit mintea la cap, si pendulez intre ateism si deism. Poate daca exista, il doare in paispe' de noi si face ce vrea cu noi(vezi mania Domnului)

@Ema.Eu nu multumesc pentru astea, pentru ca nu sunt nici hippy, nici hipster sa multumesc si pentru ca m-a lasat in viata.Ii multumesc daca o sa fiu fericit si implinit peste 20 de ani, daca o sa fiu un top5 scriitor din lume in urmatorii 50 de ani si alte d-astea.Un rasarit,o picatura de apa; astea sunt firesti,nu vin de la Dumnezeu,ci de la puterea soarelui si compania de apa,care in ultimul timp,s-a cam zgarcit,stale-ar in gat.

Mie ca sa imi demonstreze ca existe,trebuie decizia alfa a lui,prin care inteleg: lipsa razboaielor,lipsa foametei,lipsa crimelor,dreptate pentru toti,ceea ce draga Ema, e cam utopic, sa fiu corect.Sau daca Dumnezeu e asa tare si mare, hai sa inaintam o petitie sa vina pe Pamant.Ce se ascunde atat? I-e frica de paparazzi? laughing

| Ecea a răspuns:

Mda.
Semnele alea care sunt,de fapt sunt interpretate de oameni.
La fel de usor pot sa vad si eu cand pe cer este o forma mai ciudata sa am impresia ca sunt sanii cuiva,sau penisul meu.
Dar este interpretarea mea proprie,la fel ca si credinta voastra,
o interpretare proasta.
Daca exista dumnezeu oamenii nu erau asa prosti cum sunt cei care cred in el.
Daca exista dumnezeu,nu aveam istorie asa mare.
Daca exista dumnezeu,muream eu de mult pentru renegarea lui.
Daca exista dumnezeu, fetitaCubombonele si gabryella ii face blowjob zilnic(desi cred ca in imaginatia lor o sug PNV lui dumnezeu)
In schimb,cred ca un blowjob facut de ele este "divin si de dumnezeu dat",asa ca fetelor pentru credinta voastra eu ma las pe mainile sau gurile voastre.

Scuzati vocabularul, nu imi sta in caracter dar deja prostia este domina foarte mult Romania, nu m-am putut abtine.

| Hăgiul a răspuns:

Nu stiu ce zice lumea, dar in viziunea mea, Dumnezeu sta la tine in suflet si te asteapta. Pana cand tu nu decizi sa-l vezi, el nu-ti va da nici un semn. Cauta-l in tine si cand il vei gasi, vei simti.

| AlxMro a răspuns:

Cum sa nu dea nici un semn? Ai auzit de sfanta lumina? Ai auzit de raul Iordan care i-si schimba cursul in fiecare an (aceeasi zi din an)?

| SENEX a răspuns:

Pentru ca nu toata lumea il percepe, stiut fiind faptul ca: „ În faţa lui Dumnezeu noi toţi suntem egal de deştepţi, mai bine zis egal de proşti. Totul depinde de aceia, dacă îţi dă sau nu Dumnezeu acces la cunoştinţele pe care le aspiri".

| SENEX a răspuns:

Dumnezeu da semne suficiente despre existenta SA, insa nu toti IL percepem.In plus ne pastoreste din umbra pe scara evolutiei spirituale, iar singurul nostru efort poate fi doar acceptul existentei si superioritatii Lui prin cuvant.

| VladSilviu a răspuns:

Petruclaudiu78 :,, Poate cineva sa explice cum a aparut totul din nimic sau cum e posibil ca Dumnezeu sa existe dintotdeauna?,,
Da e extrem de simplu! Sa zicem ca universu era acest punct,,.,, foarte calduros, cu trecerea timpului universu sa dilatat, din ce in ce mai mare, caldura se dispersa de acolo o inceput o explozie Big-Bang, iar de acolo a fost crearea universului. Dar pe mine nu ma macina gandu asta... vreau sa stiu daca universu e infinit, daca e e imposibil de calculat masa lui asa cum a facut o romanca, daca nu e infinit, sa zicem ca e un perete. ce e dupa peretele ala? happy

| raluca0306 a răspuns:

Crede-te in el, si nu in altcineva, e singurul care te intelege si te poate ajuta...