| Florinalul a întrebat:

De ce nu e normal ca un baiat sa aiba mai multe iubite? Adica pana la urma nu asa e natura?
Primatele/oamenii din antichitate nu aveau mai multe sotii?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Pai daca unu e bogat si are 100 de iubite asta inseamna ca 99 de baieti o sa-si faca laba.

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dar ca o fată să aibă mai mulți iubiți e normal?

| anonimg a răspuns:

Chiar daca a fost îngăduită, poligamia nu a fost niciodată în planul lui Dumnezeu.
Și primatele de care vorbești tu, nu au existat niciodată. Dumnezeu i-a făcut pe oameni inteligenți. Mai inteligenți decât sunt acum. Altfel nu ar fi putut trăi sute de ani.

| SG1995 a răspuns (pentru anonimg):

Presponsable că nici pedofilia care și ea era îngăduită.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Ce vorbesti tu este de fapt victoria paganismului asupra Legii lui Dumnezeu din Biblie. Martin Luther a precizat ca nimic din Scriptura nu impiedica poligamia. Numai o religie corupta de paganism poate sustine ca Dumnezeul Bibliei nu doreste poligamie.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

"Ba încă le-am dat şi legi care nu erau bune şi porunci prin care nu puteau să trăiască." (Ezechiel.20:25)
Poligamia era una dintre acestea.

| Nilsson a răspuns (pentru anonimg):

Unde scrie în Biblie de vreo lege referitoare la poligamie? Eu nu am găsit nicăieri.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Asta zici tu, nu e ce zice Biblia. Dumnezeu poate da Legea o singura data, deoarece el nu se schimba.

De fapt, bine ca ai tras concluzia ca Dumnezeu i-a mintit si le-a facut rau fara sa fie vinovati. Biblia spune si-n alte locuri ca Dumnezeu este autorul raului din lume. Si spune ca el insala oamenii si minte.

Iar Nilsson fac pariu ca n-a citit toata Biblia. Sau daca a citit-o, nu a inteles ce-a citit.

| anonimg a răspuns (pentru Nilsson):

Este o îngăduință. Iar acestei îngăduințe i s-a dat o lege. Cum găsim scris în Noul Testament expresia: "Dar de la început nu a fost așa."
Legile de mai jos nu protejează și nici nu încurajează poligamia, ci ține o astfel de familie sub control:
"Să n-aibă un mare număr de neveste, ca să nu i se abată inima." (Deuteronom.17:17)
"Dacă un om, care are două neveste, iubeşte pe una şi nu iubeşte pe cealaltă..." (Deuteronom.21:15)

Evreii au mai avut și alte legi în afară de cele date de Dumnezeu. Nu comentez aici dacă acestea erau bune sau nu, sau doar parțial.

| anonimg a răspuns (pentru doctorandus):

"Biblia spune si-n alte locuri ca Dumnezeu este autorul raului din lume." Nu vei găsi scris așa ceva. Caracterul lui Dumnezeu este iubire, chiar dacă găsim și situații neplăcute.
Nu doar poligamia se găsește printre acele legi și porunci. Mai există și îngăduința sclaviei -dar Dumnezeu a dat legi pentru protejarea sclavilor; le-a dat și lor drepturi. Ei aveau dreptul la libertate după câțiva ani, și nu plecau cu mâinile goale de la stăpânii lor.
De asemenea mai era îngăduit și consumul de băuturi alcoolice.
Deci poligamia, sclavia și alcoolul făceau parte din acele "legi prin care nu puteau să trăiască". Dumnezeu nu a interzis evreilor aceste lucruri; dar nici bine nu le-a făcut.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Asta e doar concluzia ta, nu reiese explicit din Biblie. De ex. in Imperiul Roman nu puteau conserva mustul de struguri, asa ca se impartaseau cu vin, nu cu must. A bea must conservat este un lux al Epocii Moderne, anticii si medievalii nu-l aveau. Iar strugurii nu se coceau de Paste, ca sa obtina must proaspat.

http://bibviz.com/is-god-the-author-of-evil-evil-bible.html

http://bibviz.com/does-god-lie-sab.html

Vezi ca nu cunosti Biblia? Biblia se contrazice ca la usa cortului asupra asertiunilor "Dumnezeu nu poate minti" si "Dumnezeu nu poate face raul".

Ce afirma un profesor universitar de Biblie: Intervievat de magazinul Time asupra acestei cărți, el spune de asemenea... conform cu Sola Scriptura, Mormonii aveau dreptate cu privire la poligamie. http://ro.wikipedia.org/wiki/God_and_Sex:_What_the_Bible_Really_Says

| Bizon95 a răspuns:

Regulile societatii impun "normalitatea"
oamenii NU sunt NICI monogami, NICI poligami
ci sunt ceea ce pot sa fie
iar ideea de mai multe femei la un singur barbat tot a fost prin instorie si inca mai e, in islam inca exista binemercic haremuri, la mormoni exista mai multe sotii, etc.

insa atat timp cat exista un numar aproximativ egal de barbati si femei atunci asta e o tampenie
iar cum in ziua de azi sunt mai putine femei decat barbati, deci acum e ULTIMA TAMPENIE (cum vine asta, in India se face intrerupere de sarcina cand se constata ca e fata, iar in China la tara femeile sunt vandute ca neveste asa ca multe se sinucid, iar in Thailanda fetele de 6 ani (NO SHlT) sunt vandute ca prostituate, asa ca iar, unele nu fac fata, etc.)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Ba oamenii sunt poligami respectiv monogami asta o spune psihologia și stiinta, nu eu.
Respectiv bărbații sunt poligami/femeile monogame.

Este o tâmpenie pentru că nu îți convine ție și majoritatea bărbaților printre care și eu. Daca ar un singur bărbat pe întreaga planetă nu ar fi nici o problema pentru că ar putea însămânța o întreaga planetă în schimb daca ar exista o singura femeie ar reprezenta o problema majora.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

DUDE, la femei instinctul este sa faca gang-bang, adica sa se culce cu 10+ barbati odata, ca sa ramana sigur insarcinata, asta e INSTINCTUL, NU decizia logica
am intalnit asta in mai multe locuri dar sunt SIGUR ca e o fraza in filmul "The Lover"
https://www.imdb.com/title/tt0101316/
ideea apare in extrem de putine locuri ca alfel sunt blamati serios

dar la femei taboo-ul, indoctrinarea, societatea si frica de stigmatul "tarfa" le opresc, iar cand au copii vor ca barbatul sa stea acasa, nu sa ii dea apa la moara sa plece pentru ca se culca cu altii si sa o lase singura cu copiii, asa ca majoritatea zdrobitoare a femelor nu ar recunoaste instinctul asta NICI FATA DE ELE INSELE

oamenii sunt GAY, sau NU SUNT GAY
oamenii sunt MASOCHISTI/B_S_D_M SAU NU
oamenii au fetish relativ la "catolic schoolgirl" sau NU
oamenii sunt pedofili, SAU NU
etc.
la fel e si poligamia, e pur chestie de preferinte sexuale, SI SE APLICA LA AMBELE SEXE... CAT CUPRINDE!

DECI, NU stii nimic despre subiect, DAR TE BAGI

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Ești amuzant, placerea nu instinctul le face sa vrea asta, instinctul întotdeauna împinge pentru supravietuire.
Femeile au că bazã sa aibă copii cu cel mai dominant și puternic mascul care îl pot atrage, pentru a da mai departe genomul uman care este superior.

Din contra după mine societatea le împinge spre poligamie(oricum femeie în general se supune normelor societatii și ce este considerat normal/anormal de majoritatea) tu vrei sa spui că dacă nu ar exista metode de protecție/avort ar face aceeași chestie laughing dimpotrivă ar avea grijă și nu ar fi logic să se culce cu atât de mulți bărbați pentru că nu ar avea de unde sa știe a cui e copilul.

Oamenii au multe boli mentale după mine toate taboo urile/gay/pedofilia sunt disfuncții ale creierului, că sunt orientari sexuale și preferințe e alta treabă.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Ai zis bine. "Primatele".

| Ajay a răspuns:

Nu așa e natura, așa e boala. Daca tu te consideri primata e treaba ta. Oamenii normali și stabili psihic au principii. Nu ai decât să ai 10 iubite, cat timp știu una de alta și nu le minți că sunt singurele din viața ta, pentru că asta se numește abuz emoțional și un om fără probleme psihice nu simte o plăcere din joculețele din astea penibile. Eu îți sugerez sa te angajezi, asta cu umblatul după 20 fete e activitate de adolescent sau de șomer. Un om care face ceva cu viața lui nu are timp de prostii din astea și un psiholog ar ajuta mult în ceea ce privește instabilitatea ta emotionala. Lăsa ce făceau oamenii acum nspe mii de ani când mâncau de unde de rahateau, citește studii științifice noi despre monogamie că nu degeaba e impusă de atâția mii de ani.
Egiptenii în antichitate erau vegetarieni, asta nu te tentează?

| deeaandrehhh a răspuns:

Omenirea a mai evoluat de atunci si sentimentele s-au intensificat odata cu dorinta de stabilitate. Nu prea exista sa ai sentimente puternice pentru 2 sau mai multe persoane. Aia din antichitate nu erau suficient de dezvoltati mintal in perioada aia pentru a percepe asta.