| 4b a întrebat:

De ce oamenii buni fac lucruri rele? big grin

Răspuns Câştigător
| Aesir a răspuns:

Se numesc greseli, iar greseli face oricine...

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu există oameni buni și oameni răi. Deciziile pe care le luăm, faptele noastre, gândurile pot fi predominant albe sau negre, însă în mare parte trăim printre griuri, cu atât mai mult, cu cât nu putem ști cu certitudine absolută ce e bine și ce e rău. Totul e relativ și foarte nuanțat.

April
| April a răspuns:

Fiindca ei insisi nu sunt in totalitate buni; nu exista lucruri absolut pure pe lume.Nici macar aurulhappy

| Leocerba a răspuns:

A fost ceva neintentionat, 4bb4. Noi, oamenii buni, facem DOAR neintentionat lucruri rele tongue

| morningstar a răspuns:

Pentru ca a fi bun nu inseamna a fi perfect; si a nu fi perfect inseamna a face si lucruri rele.

| tenshi261 a răspuns:

Pentru a fi intotdeauna in centrul atentiei >

| vali1985 a răspuns:

Din ambitie.

| mat31new a răspuns:

Sa atraga atentia

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Si oameni rai fac lucruri bune si trebuie sa existe un echilibru.

Tu totii facem greseli, iar bunatatea precum totul este relativa. Depinde din ce punct de vedere privesti.

De exemplu: Eu omor pe cineva. Am luat o viata, dar poate omul ala suferea de cancer in faza terminala sau de SIDA sau poate nu avea nimic.
Poate am luat o viata asa aiurea, dar am luat o vaita care nu mia polueaza, care nu mai consuma si care va fi ingrasamant organic pentru pamant.

Ce chestie nu?
Am luat un exemplu cam drastic, dar asta e. Viata e relativa.

O alta posibilitate ar fi faptul ca oricine isi doreste sa incerce alceva, cu totii facem "lucruri rele" din curiozitate.

| Handrei a răspuns:

Pentru ca pot

| Wøodenpints a răspuns:

Pentru că lucruriel bune sunt plictisitoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori gresesc ca orice om..nimeni nu e perfect.Ori au un anturaj nepotrivit si sunt influentati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu exista oameni bun.
E o iluzie.
Un om bun ar trebui sa se apropie de perfectiune sau sa fie insusi perfectiunea, ceea ce...intr-o lume ca asta nu exista.
Concluzia? Orice om e rau.
Nu te poti numi 'om bun'pentru ca nu ai facut fapte rele. Gresesti chiar si cu gandul, inconstient.

| crytical a răspuns:

Deoarece ceilalti oamenii au asteptari mari de la ei, si trebuie sa echilibreze cumva situatia. happy

| mihaitaLGP a răspuns:

Caractere diferite cu calitati si defecte.
Nu exista caractere bune sau rele.
Depinde in ce mod stim sa aratam aceste "competente".

Cu cat un om este mai maret, mai bine vazut cu atata greseala este mai mare.
Lumea are alte asteptari cand esti sus.
Din aceasta cauza mai trebuie sa si cobori, daca stai prea mult sus te apuca "ameteala".

Nu poti multumii pe toata lumea.

| Someoneeene a răspuns:

Ca sunt plictisiti de bunatatelaughing

| MoNyKa66 a răspuns:

Pai ei cred ca fac lucrurile bune si nue se gandesc la ceea ce fac. Poti face si un accidend fiind neatenr si tu facand fapte bune asta sa distrus(cu faptele bune).E greu sa pricepi ce e bun si ce e rau.Normal ori ce om face si lucruri rele.Nu poti fii un om perfect!

| k1fighter a răspuns:

Nu prea suna ok, teoretic oamenii buni ar trebui sa faca lucruri bune iar oamenii rai ar trebui sa faca lucruri rele.Practic,si oamenii buni o mai dau in bara dar si oamenii rai mai fac lucruri bune deci trebuie sa existe un echilibru, de aceea oamenii buni, uneori fac lucruri relebig grin

| xAndraa23 a răspuns:

De obicei sunt atrasi sa faca si altceva, in afara de rutina zilnica de bunatate. Un om bun face un lucru rau si din cauza suprasolicitarii, se simt mult prea incarcati cu sarcini grele sau sarcini banale... Daca sunt intr-adevar cu capul pe umeri revin la lucrurile bune, mai rapid sau mai lent, oricum toti oamenii au facut un lucru cat de putin rau, nimeni nu este perfect.

| maryand12 a răspuns:

Eu cred ca oameni buni fac rau, dar raul asta e unu corect care duce spre bine

| cristians a răspuns:

Deoarece de obicei oameni buni nu sunt bogatii si saraci si ca sa se imbogateza ori incep sa minta sau sa fure... funda?

| FilipPetru a răspuns:

Omul nu poate sa fie bun, o parte din sufletul lui este rau

| VirginiaSlims a răspuns:

Pentru ca sunt pur si simplu oameni, si, oricat de "bun" ar fi un om, tot face un lucru rau.asta este firea omului.nu cred ca exista o persoana atat de buna, incat sa se gandeasca numai la ceilalti si sa nu fi facut vreodata un lucru rau, oricat de mic.happy

| FeedMyFascination a răspuns:

Nu există nici oameni buni, nici oameni răi. Există doar oameni, şi fiecare avem potenţialul să facem la fel de mult bine şi rău.

| DenisiaLorena a răspuns:

Fiindca vor sa iasa in evidenta. Vor safaca lucruri bune ca sa impresioneze dar ei vor sa faca si imposibilul asa ca se pierd. Si oricum aproape toti suntem buni dar nu se poate sa nu fi facut vreo fapta rea. Toti vrem sa iesim in evidenta dar in timp ce facem asta suntem oribiti de rau. Trebuie sa scoatem diavolul din noi si sa reusim sa facem un rai pentru Dumnezeu.

| gabriell86 a răspuns:

Pentru ca noi, oamenii, prin natura noastra suntem si rai.

Unii mai mult, altii mai putin, dar toti avem o doza ( mai mare sau mai mica ) de rautate.