| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt tinerii din ziua de azi atat de sensibili si deprimati?

21 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Societatea din ziua de azi, mediul modern, asteptarile prea mari, stresul la care societatea ne supune si modul de adaptare al fiecaruia dintre noi este de vina.

| doctorandus a răspuns:

Nu generaliza, nu toti sunt asa.

| T0T a răspuns:

Mulți din motive penibile cum e la primul răspuns. Orice om greșește, e un motiv absolut prostesc. Deci oamenii dacă nu au motive le caută. Răspunsul ăla ți-a demonstrat asta. Omului poate să i se dea toate condițiile din lume, tot va găsi ceva, gen " Sunt extrem de trist că nu sunt perfect".

| Donsavas a răspuns:

Pai iti spun eu care e treaba...isi traiesc momentele excitante, frumoase, cum vrei tu prea devreme! mai tarziu, nu prea mai au ce sa experimenteze nou intrucat in societate se promoveaza foarte mult sexul, drogurile si alte lucruri considerate ''interzise'' dar la care ei au acces foarte usor.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Donsavas):

Ai mare dreptate aici, sunt de acord cu tine.

| Clorox a răspuns:

Nu-i pune pe toti in aceeasi oala!

| AC4S4 a răspuns:

Parerea mea este ca se cred prea importanti, si ca nimeni din aceasta societate nu ii intelege. Un fel de "om de geniu" din lirica lui Eminescu.
Cam ciudati tinerii... Sunt care posteaza pe Facebook lucruri de genu "Nu mai am pe nimeni aproape, toti m-au parasit", "Imi urasc viata" si saptamana viitoare o poza intr-un club cu nu stiu cati, apoi revin la acele postari si se tot face schimbul asta.
Din ce am observat, cei care se uita foaaaarte mult la anime-uri sunt si cei care sunt mai deprimati si "neintelesi de nimeni". Poate au fost doar coincidente cazurile pe care le-am intalnit.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Sincer sa fiu eu nu am dat de persoane de varsta mea care sa fie asa, am 16 ani,eu mereu pana acum am dat de persoane mai arogante,mai nesimtite,pramatii,de oameni putin mai prosti dar persoanele pe care le-am cunoscut nu mi s-au parut sensibile sau deprimate, nici de cum dar fiecare are problemele lui, astea sunt sentimente complet normale, fiecare are o zi mai proasta sau o faza mai grea pana la urma, nu stiu dar nu prea am intalnit astfel de persoane.

| Scarbo a răspuns:

Rasa umana e facuta mai mult sa distruga, decat sa creeze... iar cei care isi doresc sa se schimbe ceva sunt trasi in jos de oamenii ignoranti si nepasatori ca tine. Ar trebui sa fiu fericit cand sunt pus intr-o asemenea situatie? Zi de zi mor oameni : copii avortati, femei violate si omorate, adolescenti rapusi de droguri si alcool. Si totul din cauza acestui sistem de rahat, mai mult de jumatate din oamenii de pe glob sunt condusi de puterea oarba a banului, care ii impiedica sa vada realitatea. Ei, na, asta-i realitatea, fara sens si buna de nimic, dar sunt obisnuit. Eu mi-am propus sa schimb lumea asta cat de mult pot, si am sa reusesc un pic, dar oricum oamenii aia pe care i-am schimbat un pic, vor reveni la vechea gandire. Citeste-mi raspunsul si spune-mi, merita sa-ti faci griji pentru asa un lucru...de "nimic"?

| Cyrano a răspuns:

Stilul de viata modernist! Genetatia touch screen, cu socializare online dar socializare offline cat mai redusa... prea multe stimulente de orice tip pentru simturi, nelinistea oraselor.

| ardei795 a răspuns:

Eu ma pis pe toata generatia mea care se uita la meme-uri, sau cum se numesc. Sunt amuzante, dar cat sa te uiti la ele si cat sa vorbesti despre ele? Singurul subiect de discutie pe care il vad la ceilalti sunt pozele de pe Facebook si mistocareala despre chestii care de-abia conteaza. Nimeni nu vorbeste despre ceva important. Probabil de-aia sunt deprimati de la lucruri neimportante. Singura mea neplacere e ca nu pot sa ma adaptez. Asta e, trecem mai departe si ne mai cautam prieteni.

| sltlp a răspuns (pentru ardei795):

Despre ce ai vrea sa discute?

| sltlp a răspuns (pentru ardei795):

Eu consider ca asta e firea omului. Sa se planga de ceva, asa a evoluat. Acum 60 ani se plangeau de razboaie. Acum 100 se plangeau ca au de carat apa, si tot asa. Azi se plang ca nu merge telefonul sau nu face xyz. Plus ca exista o vorba, cu cat mai inteligent, cu atat mai trist.

| ardei795 a răspuns (pentru sltlp):

Nu sunt de acord laughing
Nu ai dat niciun motiv pentru care oamenii inteligenti sunt tristi. Il stii pe Einstein? A avut niste citate despre fericire. Printre care si asta: "Dacă vrei să duci o viaţă fericită, ancoreaz-o de un scop, nu de oameni sau de obiecte."
Cand oamenii se plang, ei evolueaza, asta mi se pare corecta.
Imi place discutia asta big grin

| cristinel375 a răspuns:

Vor sa se victimize ca dupa sa te faca sa-ti fie mila de ei ulterior umilindu-te!

| MentalHolocaust a răspuns:

Din cauza internetului, pentru ca nu sunt intelesi de catre societate laughing) idk sunt mai multe motive.

| DenisaAnon a răspuns:

Buna! Eu am 14 ani si sunt stresata sau deprimata din cauza ca imi este teama sa nu gresesc ceva.Mai ales acum ca sunt in clasa a 8-a si as vrea sa intru la un liceu bun si la profilul pe care il vreau.E o minidepresie deoarece am momente cand ma gandesc intens la asta si ma epuizeaza.Depinde de tineri, altii sunt din cauza iubirii sau a unor probleme de care le este rusine sa vorbeasca cu cineva

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru DenisaAnon):

Multa bafta la examen si eu am fost in a opta acum sunt in a noua,nu trebuie sa fii stresata, eram si eu putin in perioada asta dar pana la urma am trecut cu brio si am intrat la un liceu destul de bun, cu avantaje si dezavantaje, nu trebuie sa te stresezi, invata la ce te pricepi cel mai bine si materia la care stii ca esti in stare sa iei o nota mai mare.
Bafta.

| DenisaAnon a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Multumesc!

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru DenisaAnon):

Cu placere.

| MaryusSK2012 a răspuns:

Eu am 16 ani si sunt intr-o stare ciudata de mult timp, cred ca de 1 an si ceva... in dealungul acestui an am observat cum viata se schimba si devine din ce in ce mai grea. M-am dezamagit singur deoarece nu cred in mine si ma las uneori f repede... ( media primului an de liceu e cred ca cel mai bun exemplu). Am primit in ultimul timp f multe vesti proaste si am trecut prin multe momente grele in care nici familia mea nu era alaturi de mine ..Ba chiar fratele meu mi-a zis ca nu-s asa important precum altcineva. Apoi vine incredibila dragoste, incepi sa crezi ca un om ar putea sa te duca in al noualea cer si sa iti petreceti o parte din viata langa el si apoi vin certuri dezamagiri despartiri. ori te indragostesti de cineva care nu simte chiar aceleasi chestii pentru tine si incerci sa te faci interesant ca sa ii schimbi parerea. In mare parte, la adolescenti, scoala este mereu subiectul principal care le provoaca o stare urata. Am incercat sa iti dau exemple si sa iti zic sidin viata mea sper ca intelegi.