| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunteti asa naivi si inchisi? cum puteti afirma ca nu exista extraterestri? majoritatea populatiei nici macar nu stie semnificatia acestui cuvant.noi suntem precum o furnica in universul asta, puteti fi asa naivi sa afirmati ca suntem singuri in intregul univers? majoritatea oamenilor nu stiu nici macar ce se afla dincolo de tara de origine si au tupeul sa afirme cu tarie ca NU exista viata in afara de cea de pe pamant... astea au fost intrebarile va rog sa raspundeti sincer.Doresc sa mentin ca nu vreau sa jignesc prin faptul ca am spus (inchisi)

24 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Las' c-acuş dau religioşii pe-aici şi zic şi ei citându-l pe Papă (la Ioan Paul al II-lea mă refer, că ăsta de-i acu' e prea mic şi speriat) că "şi extratereştrii sunt fiii domnului".
Oricum, este evident că există extratereştri şi asta o demonstrezi prin matematică.
Ah... că nu se poate demonstra că există extratereştri la fel de inteligenţi sau mai inteligenţi decât noi (sau mai avansaţi tehnologic), aia-i altă poveste.
Dar forme de viaţă din afara planetei Pământ există cu siguranţă.
Salut.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt de acord cu tine.Si eu cred ca exista viata pe alte planete, viata superioara sau inferioara.Cred si in Dumnezeu.Viata pe alte planete nu poate influenta existenta lui Dumnezeu oricum. E egoist si ciudat sa spunem ca suntem singurii in Univers sau singura planeta locuibila din milioanele de planete, din daca nu infinitul atunci marele Univers.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dar de unde ma cunosti tu pe mine incat sa ma cataloghezi a priori drept naiva si inchisa? Cauta-ti de treaba, mai baiete si lasa-te de sportul asta, ca nu te pricepi!

| mihaibrasov a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=PwOGgqsaxOg
http://www.youtube.com/watch?v=58e_iKmiuk0
(chinezii au inchis un aeroport pentru asta. nu acum 20 de ani ci in 2010! )
Eu cred ca exista extraterestri. Nu se poate sa fim singuri. Mi-e imposibil sa cred ca intr-un univers infinit suntem singurele fapturi. Asta nu poate exista decat intr-o logica a unor oameni prea plini de ei. Nu suntem singuri. Pot sa pariez totul pentru afirmatia asta.

| Razvan a răspuns:

Hai sa-ti zic ceva:Noi nu stim sa ne exprimam corect in limba materna si tu ai pretentii de extraterestrii? Hai sa fim seriosi.Aici e super sa fii prost.Esti meserias daca esti mai prost ca un cocos
Sa afirmi ca intr-un univers cu miliarde de galaxii tu esti singura fiinta superioara e ca si cum ai zice ca tu esti singurul om care are 5 degete la o mana

| Angel0 a răspuns:

Eu sper doar sa fie vegetarieni.
Am avansat si noi in ultima suta de ani si acum ne credem buricul universului, chiar daca locuim la marginea galaxiei din periferie.
Daca sint cu citeva milioane de ani inaintea noastra credeti ca prezentam interes pentru ei?
Numai un redus mintal poate aplica formula nu cred pana nu vad.Cu ce dracu sa vada daca este orb?
Cum sa-si dea seama daca este limitat? Cred ca extraterestri ne considera mai degraba niste viermi.

| DorelSudoru a răspuns:

Hopeless cred tu tu esti un fanatic al extraterestilor.Si nu e bine sa generalizam. Poate or exista si alte forme de viata la nivel monecukar sau si mai mare dar odata ce nu se poate dovedi nimic nu are rost sa te agiti atat.

| shadovv a răspuns:

Nu poti dovedii ceva prin negarea opusului sau.

| Marcian a răspuns:

Eu nu sunt sigur, nu stiu ca exista extraterestri dar daca ar fi sa ma iau dupa legea probabilitatii as zice ca exista.

| Minks a răspuns:

Pana la proba contrarie e dreptul lor sa creada ce vor. Din moment ce omenirea exista de 2000 de ani si nu au fost dovezi clare vis-a-vis de existenta unei alte civilizatii e normal ca majoritatea populatiei sa nu creada in basme. Eu nu neg existenta altei rase dincolo de galaxia (sau chiar si in galaxia noastra). Pana acum sondele spatiale trimise sa exploreze spatiul au ajuns la o distanta foarte mica (comparativ cu scala universului).

| CobraLeon a răspuns:

@KGS cati ani are omenirea!?

In legatura cu subiectul... dupa cum ai spus si tu, este imposibil ca intr-un univers infinit planeta noastra sa fie singura care detine viata.

| Floreenofficial a răspuns:

S-ar putea sa existe.Nu avem de unde sa stim si nici nu cred ca vom sti vreodata. Oricum, mai nou cica suntem monitorizati cu nu stiu ce sateliti de cineva (adica planeta noastra). :-s

| dannyella15 a răspuns:

Generalizezi.Eu cred in extraterestri, si cred de asemenea ca religia e aceea ce nu-i lasa pe multi sa faca acelasi lucru(nu sa creada neaparat in extraterestri, cu pur si simplu in ideea ca mai exista viata si in afara Pamantului.). Si, intr-adevar, noi mergem pe principiul ca,, pana nu vad nu cred,,. Pana la urma, asta tine de mentalitate si de nivel de cultura, deci in Romania n-ai sanse sa convingi lumea.

| DanielJackson a răspuns:

Avand in vedere ca universul e infinit, e posibil sa existe chiar oameni, la mare distanta. dar momentan, cu tehnologia pe care o detinem, abia am ajuns la un pas...pe luna! deci e practic imposibil sa ajungi pe un alt,, pamant" chiar daca el exista, si e putin probabil sa vina altii aici din aceleasi motive. binenteles, undele creierului ajung departe, atat de departe incat se pierd informatiile inainte de a se intoarce la creier.

| eugeniu_6685 a răspuns:

S-au facut atatea filme S. F incat multi confunda realitatea artistica cu cea faptica. Si daca ar exista extraterestrii pentru noi pamantenii n-ar fi vreun avantaj, nimeni nu-ti da nimic gratuit. Gandindu-ma mai bine as putea spune ca exista, sunt cei de la F. M. I.

| Dexteo a răspuns:

Cei care nu cred ca exista viata extraterestra sunt niste 'orbi care traiesc intr-o lume micuta incare creierul lor nu poate concepe ceva exterior'...cum se pot gandi unii ca exista miliarde de planete pe care nu exista nimic? trebuie sa fii chiar inapoiat mintal, dat fiind faptul ca sau descoperit semne de viata in cea mai intunecata si nefavorizabila parte a pamantului.de unde stim noi ca neaparat si alte fiinte trebuie sa respire 'aer' (poate nu au plamani), poate traiesc doar in vid. dc daca noi avem nevoie de anumite conditii se crede ca nu poate exista viata fara acestea? pot exista lucruri inimaginabile pentru cultura noastra.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se intampla asta pentru ca majoritatea oamenilor nu cred in ceva decat daca vad. Merg pe principiul "demonstreaza si cred". Vor ceva concret, nu vorbe. Gen Mos Craciun, Dumnezeu, spirite, fantome si chiar extraterestrii. Pana acum nu a venit nimeni sa ti se prezinte, nu? Suntem mult prea limitati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine a zis ca suntem naivi si nu credem? spre exemplu tu, de unde stim noi ca nu ai fost manipulat de ei sa ne pui aceasta intrebare, daca nu existau nu se discuta despre ei si nimc nu este intimplator

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista fiinte in afara Terrei. Nu cred ca traiesc in dimensiunea a 3-a. De aceea nici nu pot fi perceputi.
In rest, important este ca sunt de doua feluri, cei care ajuta umanitatea sa devina constienta, si cei ce se impotrivesc.
Lupta este pe argumente si nu pe forta.
de asta oamenii (cat si extraterestrii) raman inca, in 2 tabere (constienti sau nu de sistemele lor de valori in care traiesc).
PS: nu toti care sunt religiosi, sunt si constienti. Ba marea majoritate spun ca se inchina unui D-zeu, despre care nu cunosc nimic, si nici nu vor sa cunoasca.Ba cine cunoaste cate ceva, intelege ca insusi papa, este departe de D-zeu, cum este apusul de rasarit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia este plina de extraterestrii. Ex: Ilie a fost luat la cer, de niste "care de foc", luat de viu.Sute de oameni stiau dinainte, inclusiv el, pentru ca fusesera informati (prin vedenii).
Isus, sa inaltat la cer invaluit intr-un nor.
Sanherib, un rege sirian, a atacat(inconjurat si asediat) tara din Iuda, si dimineata cand sa trezit, 185 000 de oameni ai sai erau morti, din nimic.
Dar multi vor spune ca sunt fanatic religios.Eu stiu ca nu sunt, si este de ajuns.
Oricum, vestea buna este ca aveti sansa sa vedeti cu ochii vostri.Este o profetie (Ezechiel cap 39), in care se zice ca Israelul va fi atacat de o alianta militara puternica, si ca Domnul insusi va duce lupta contra lor pentru ca tot pamantul sa stie ca D-zeul lui Israel este viu si autentic.Curios ca se zice ca nu va interveni din cauza credintei evreilor, ci doar pentru reabilitarea numelui sau.
Cred ca este aproape ziua aceea, caci Israelul este un ghimpe in coasta musulmana.
Nu stiu si nu fac speculatii de la ce va porni, dar stiu ca in 1967, israelul a fost atacat de egipt (care nu a dorit ajutorul celorlalte state arabe, desi se pregateau impreuna de asaltul suprem de a evapora israelul de pe harta, pentru ca a fost reinfiintat fortat de Marea Britanie, in 1948, suparand toata regiunea, dupa ce la anul 135, imparatul romei Adrian, a desfiintat statul evreu).
Deci in 1967 (sau pe acolo, este posibil sa nu fie exact anul), un razboi de 8 zile, a zguduit egiptul, care se pregatea de un atac izbitor, dar a fost surprinsa de un atac aviatic a 200 de f16, care le-a distrus toate avioanele de vanatoare care erau la sol, asteptand ordin de lupta.Rusia inarmase puternic Egiptul, si sa evaporat toata investitia de miliarde de dolari, fara lupta.
Se spune ca la interogatoriu, ofiterii egipteni sustineau clar ca sa folosit contra lor o arma suprema, fiind neputinciosi in orice plan de lupta, si peste tot vedeau ca sunt depasiti numeric de israelini. Un grup de zeci de egipteni sau predat unui singur israelit, sustinand ca sunt depasiti ca numar si ca tehnologie.
Oricum a fost, urmeaza ceva cu mult mai mare, caci de data aceasta tot orientul va fi aliat, probabil sprijinit din umbra de rusia, iar Israelul de America si marea Britanie, posibil si Nato.
Insa razboiul nu va fi dus de Israel, ci de Domnul, pe care evreii l-au parasit inca de acum 2000 de ani.Nu pentru israel, ci pentru ca intreaga lume sa stie, de aceea se va face interventia.
Nu vreau ca cineva sa ma creada, ci doar sa cunoasca aceste lucruri, caci se vor intampla in curand.
Pe locul unde evreii aveau candva templul, acum se afla o moschee ridicata de profetul Mohamed, pe la anul 700.
Este al 3-lea loc sfant pentru islam dupa Meca, si Medina.
Evreii de zeci de ani au pregatite toate materialele, care sunt in SUA, si vor sa recladeasca templul, dar sunt tinuti pe loc de aceasta moschee, care ocupa o parte din locul cel vechi.
Oricand poate izbucni un razboi pe tema aceasta, sau pe alta legata de teritorii, intrucat dupa 1900 de ani, in care nu a existat Israelul, hop ca se reinfiinteaza luand teritorii de la mai multe state. Oricum israelul doreste mai multe teritorii, intrucat nu i sau redat decat intr-o masura mica, fata de ceea ce a avut candva.
Este nevoie doar de o secunda sa inceapa calvarul.
Acum si America ameninta Iranul, deci creste tensiunea.
Dar, nu doresc sa sperii pe nimeni, am dat doar o informare de ansamblu. Cert este ca Ezechiel 39 se va implini sub ochii nostri. Adica biblia merita atentie. Iar biblia spune ca extraterestrii sunt aici de la inceput ca ingeri rai si buni, care duc munca de convingere individuala, in legatura cu modelul de libertate pe care dorim sa-l cultivam, si deci caracterul ce rezulta de aici.
In rest, nu stiu nici ce este un inger, si nici cum arata, nici cum se deplaseaza, si nici cum actioneaza.Sunt sigur doar ca exista, si cred ca nu are aripi.Asta este ceva simplist, ca sa inteleaga omul ca se deplaseaza pe orice distanta si ca vine de undeva dinafara pamantului.Cititi cartea lui Daniel, in special cap 10.
As scrie mai mult, dar deja cred ca sunt suparator pentru multi.Nu pentru ei am scris.

| Hopeless a răspuns:

Ma asteptam de la raspunsuri genul---du-te si uita-te la desene animate ca visezi prea mult.va multumesc de increderea acordata

| Mara4you a răspuns:

Nici eu nu sunt convinsa ca nu exista extraterestrii de cand m-am uitat la asta http://www.youtube.com/watch?v=OgntugJ7ROc si uitate ca sunt mai multe parti de ex asta e partea 1/7 deci sunt 7 parti uitate la toate si vezi poate te poti convinge intr-un fel sa vezio da exista sau nu...eu nu le-am vazut pe toate doar vreo 4:(
Lasa-mi si mie un mesaj si zi-mi la ce concluzie s-a ajuns in filmuletele acele:*
Sper ca te-am putut ajuta:* Te puuuuuuup paaa!