| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii spun ca biblia este adevarata, si exacta, iar altii spun ca e o carte de mituri? Eu pe cine sa mai cred? Am vazut un documentar in care spunea ca biblia este foarte exacta, ca profetiile s-au adeverit absolut toate, ca cercetarile arheologice au confirmat foarte multe lucruri din biblie, sau ca Isus chiar a existat, sunt dovezi pentru minunile lui, invierea si existenta sa. Dar sunt si ceilalti, care spun ca biblie e o minciuna. Eu pe cine sa mai cred? Cine are dovezi mai multe? Eu nu ma refer la credinta, ci la dovezi.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Citeste tu Biblia si intelege-o cu mintea si cu sufletul. Atinci vei sti adevarul. Nu te mai baza exclusiv pe parerile si impresiile altora, fa-ti propria ta parere.

24 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

"cercetarile arheologice au confirmat foarte multe lucruri din biblie, sau ca Isus chiar a existat, sunt dovezi pentru minunile lui, invierea si existenta sa"

Din nefericire, arheologia nu prea confirma eposul biblic. Nu exista nici dovezi si marturii privitoare la viata lui Iisus si minunile acestuia, altele decat cele neotestamentare sau preluate prin filiera neotestamentara. Dar credinta nu trebuie sa se formeze neaparat in jurul dovezilor, ci in jurul simtamantului. Ambele tabere propun un adevar si ii acuza pe ceilalti de mistificare si manipulare. Tu alege "adevarul" care te va face un om mai bun, sau poti sa alegi concomitent ambele adevaruri. Eu asa am facut.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Danut

Relatarea biblica despre Ur este o sursa dovedit valabila, fara indoiala. Cat despre reactia arheologilor, ma lasi stupefiat. Se stia de existenta orasului, trebuiau doar sa il depisteze. Existau si alte mentionari ale acestuia, la Ammianus Marcellinus, si in Antichitatea Tarzie. Era aceeasi poveste ca si cu Troia: we know it's probably out there, we just have to find it!

De unde iti iei sursele bibliografice?

| danut a răspuns:

Atentie, Biblia NU ESTE O CARTE DE ISTORIE, Biblia este o carte care ajuta UN INDIVID CARE CREDE IN DUMNEZEU sa-L poata intelege, accepta, urma, asculta, atat cat sa poata face parte dintre cei alesi sau nealesi pentru o existenta viitoare. Faptul ca de exemplu in Biblie a fost indicat unul din cele mai vechi orase din istorie, UR, iar aproate toti arheologi au luat in BADJOCURA existenta acestuia ca de curand acesta sa fie descoperit iar descoperirea lui sa aduca la un ridicol fundamental toata sleafata arheologilor (ateisti) nu este decat un pas pentru a convinge pe oricine ca Biblia este reala si relateaza fapte adevarate. Nu uita Biblia nu este o carte de istorie ci o carte care indica spre cel ce poate asigura o viata vesnica si fara probleme daca IL accepti si urmezi.

mira
| mira a răspuns:

Va trebui sa te documentezi mai mult si sa ajungi tu insati la o concluzie care sa-ti fie convenabila.

| ania a răspuns:

Citeste carti si pro si contra.Sugestii de lectura: Josh Mc Dowel- Marturii care cer un verdict, Ravi Zacharias-Poate omul sa traiasca fara Dumnezeu?, Henry Morris- Bazele biblice ale stiintei moderne, Farid Abou-Rahme Si Dumnezeu a zis-autoritatea Bibliei confirmata de stiinta, F. F Bruce- Documente care stau la baza Noului Testament, Norman Geisler, Thomas Howe- Sub semnul indoielii-intrebari frecvente ale scepticilor privind credinta crestina.Incearca si metoda directa: Doamne, daca existi cu adevarat si daca Biblia e cartea Ta, convinge/ma Tu!

| liviu00 a răspuns:

@märzblume Lee Strobel e creationist. Faza cu ", un jurnalist foarte sceptic care ii lua in deradere pe crestinii dedicati si care a cautat sa combata Biblia facand propriile cercetari" e propaganda pentru oameni ca tine;)
@Guy trw stone
"Dupa parerea mea biblia exista". Exista, dar asta nu inseamna ca e adevarata.
@mira "sa ajungi tu insati la o concluzie care sa-ti fie convenabila." Cam egoist punctul asta de vedere. Dumnezeu n-ar fi prea fericit sa afle motivele pentru care unii cred.
@ania Carti pro si contra cica. Apoi sugestii. In ordine, autorii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Josh_McDowell
http://en.wikipedia.org/wiki/Ravi_Zacharias
http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_M._Morris
http://www.bcseweb.org.uk/index.php/Main/FaridAbouRahme
http://en.wikipedia.org/wiki/F._F._Bruce
http://en.wikipedia.org/wiki/Norman_Geisler
De ce vad "Christian apologist" pe fiecare pagina? Sugestiile tale se vor si contra sau doar pro?

| profudereligie a răspuns:

Biblia, ca şi toate celelalte cărţi sfinte, se bazează pe câteva pseudo-dovezi: revelaţia (adică numai unii oameni pot accesa divinitatea), autoritatea (Biblia este scrisă de sfinţi, apostoli, preoţi, persoane cu autoritate) şi tradiţia (a fost citită şi acceptată de părinţii noştri, bunicii, străbunicii, stră-stră-bunicii etc). Acestea nu sunt dovezi.
Iată aici o scrisoare lămuritoare: http://profudereligie.blogspot.com/......catre.html

| Kassandra1408 a răspuns:

Uita-te la Zeitgeist si apoi la The Secret si trage singur o concluzie. De asemenea, imi poti da te rog mesaj cu numele documentarului?

| ȘtefanLamas a răspuns:

Buna.
Iti propun un exercitiu. Imagineaza-ti o masa din lemn, dar nevopsita; apropie-te de ea si incepe s-o pipai; simte-i partile netede si cele neuniforme, adanciturile, santurile, ridicaturile, apoi pleaca de langa ea. (e bine sa-ti imaginezi cu ochii inchisi si sa nu fii cu gandul la altceva).
Acum mergi in bucatarie si incepe sa pipai masa de-acolo, incercand sa observi aceleasi lucruri ca si mai sus.
Care masa ti se pare mai reala, cea din mintea ta sau cea din bucatarie? Despre care poti spune ca stii mai multe lucruri? Ce este mai real, mintea sau materia?
Daca cea din mintea ta ti se pare mai reala, felicitari, ai facut un pas in a vedea cu asa-zisul "ochi al mintii".
Principiile Bisericii coincid cu principiile Francmasoneriei: credinta si valori morale.
Terminati cu expresia "crezi in Biblie"! Nu poti crede intr-o carte, cum nu poti crede nici in Declaratia de Independenta a Statelor Unite ale Americii de la 4 iulie 1776. Eventual, crezi in ceea ce scrie in acea carte, nu in ea, ca obiect.
Acelasi lucru il fac si crestinii astazi si aici ma refer la icoane. Multi se inchina icoanei ca obiect al lumii materiale, nu la ceea ce este reprezentat in ea(sfant, eveniment, etc.).
Crezi pentru ca asa ti se spune, pentru ca asa ai auzit, pentru ca asa ai citit sau crezi pentru ca asa ai trait?

Numai bine!

| maya_7683 a răspuns:

,, Nu cerceta aceaste legi caci esti nebun de le-ntelegi,,(G.Cosbuc).
Nu cred ca tine de dovezi, tine de credinta. Poti sa ai cite dovezi vrei, daca nu crezi, nu crezi...si gata.Aici totul tine de credinta, credinta ta.

| SnicK a răspuns:

O carte de mituri nu are cum sa fie.
Cu Siguranta ca EXISTA Dumnezeu.
Oare eu de ce am trecut prin zeci de accidente si am doar 15 ani? Familia mea este Penticostala la fel si eu.
Eu am fost intr-un accident de masina, am cazut intr-un rau adanc numit ARIES, acum 3 zile m-am lovit la tampla de mi sa invinetit tampla, pentru ca am cazut cu tampla pe fierul de la sanie, cand am fost mic, m-am nascut la 6 luni si 3 saptamani sunt prematur pentru ca mama avea infectie urinara, apa la plamani si inca 4 boli care nu le mai tin minte, si nu a putut sa mai tina sarcina, mama mea a intrat atunci in Moartea Clinica, nu mai avea puls si eu eram ca mort, tatal meu fiind foarte credincios atunci a inceput sa planga si s-a pus langa calorifer si s-a rugat iar mama a inceput sa aiba puls. Daca mama a "inviat" din moarte dupa 5 minute de moarte, Isus nu putea dupa 3 zile? Si am inca multe accidente prin care am scapat eu la fel si mama mea, tatal meu a plecat in Spania cu autocarul si cand a ajuns a fost anuntat dupa 1 zi de medic ca daca mai statea pe Autocar si 40 de minute ii era fatal pentru ca are colesterol... iar mama mea in accident in Cluj de mult in Curba Mortii de care multi stiti, a supravietuit cu fratele meu mai mare iar restul au murit si soferul si pasageri, am mai multe intamplari dar nu cred ca intereseaza pe cineva.Si tot ce spun eu aici nu mint pentru ca nu am de ce sa te mint, daca vroiam sa te mint iti spuneam alceva si nu te indrumam sa crezi.
Cand crezi in Biblie trebuie sa crezi in Dumnezeu.
Sunt multe dovezi ca exista Dumnezeu, dar Masoni si ateii vor sa ascunda asta, vor sa-ti traiesti viata din plin... iar maine poate vei muri in accident sau de vreo boala, ei vor ca pe planeta asta sa nu auda de Dumnezeu, ei il iau pe Dumnezeu ca pe un personaj dintr-un basm. Daca si in cartea de istorie spune de Dumnezeu, si ca sunt dovezi si ca imediat dupa nasterea lui a inceput sa se numere ani I.Hr.(inainte de Hristos)
Multe sunt, dar totusi Exista Dumnezeu.
Daca voi vreti sa va traiti viata din plin fara Dumnezeu, este treaba voastra.Si daca va puneti intrebarea..."Daca Dumnezeu exista, de ce sunt oameni care se chinuie si care se nasc fara maine fara picioare, se nasc bolnavi sau mor?" Raspunsul este: "Dumnezeu face asta pentru asi arata Slava." Daca totul ar fi soare si fluturi si frumos in toata lumea, cine s-ar mai gandi la Dumnezeu?
Iar pentru cei ce isi pun intrebarea "Totul are un inceput, asta inseamna ca si Dumnezeu trebuia cumva sa ia fiinta, dar cum?"
Raspuns: "In Ioan 1:1-3, 10 este scris: " La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El. El era în lume, şi lumea a fost făcută prin El, dar lumea nu L-a cunoscut. A venit la ai Săi, şi ai Săi nu L-au primit."
Ganditi-va.
Cat despre 2012 Sa va ganditi mai bine prin asta http://proto-teologia.info/wiki/index.php5?title=Ziua_Domnului.
Domnul spune ca vine ca un hot, in noapte. Poti tu sa stii daca in seara asta cineva iti va sparge casa? NU.
Asa nici noi nu stim cand va veni el.

| NomberOne a răspuns:

Du-te pe caile inimii tale! degeaba poti sa citesti daca nu citesti Biblia.

| Crs a răspuns:

E minciuna. Acest dumnezeu pentru mine nu exista. Am vazut multe documentarii care m-au lamurit. Totul e un mit. not worthy

| Crs a răspuns:

Si multe fapte care m-au determinat sa cred ca nu exista! eu nu pot sa cred in ceva ce nu vad. am nevoie de ceva palpabil

| Cleona a răspuns:

Dupa parerea mea biblia exista, tu nu ai fast vreodata la biserica?

| märzblume a răspuns:

Buna! Iti recomand sa citesti cartea "Pledoarie pentru Cristos" de Lee Strobel, un jurnalist foarte sceptic care ii lua in deradere pe crestinii dedicati si care a cautat sa combata Biblia facand propriile cercetari. Avand posibilitati, a luat legatura directa cu specialisti si oameni de stiinta cautand dovezi din toate punctele de vedere. A "sfarsit" intr-un mod foarte interesant si surprinzator pentru cei ce-l cunosc. Poti gasi cartea la o librarie crestina din orasul tau sau poate printr-o comanda pe net sau vreo cunostinta.Merita absolut sa o citesti! Vei gasi raspuns la intrebarea ta si nu numai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Georgiana.ai citit multe carti lumesti. dar cartea cartilor ai citit-o? de ce ii spune asa? ai aflat? esti in bataia vanturilor? cand cu aia cand cu aia? citeste biblia si inainte de asta roaga-te Domnului sa te lumineze, ca sa o intelegi.si vei deveni inteleapta. poate nu credincioasa, dar inteleapta.si vei primi multe raspunsuri majore la intrebari esentiale, despre moarte despre viata despre sot sotie, despre copii, despre prieteni, despre casatorie, curaj lasitate, iubire si ura.vei fi desteapta fata de multi care vorbesc doar din auzite, curaj.citeste si ai propriile pareri.in fiecare zi cate trei patru pagini.si mai vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta patesc si eu. Nu stiu ce sa cred. Citesc Biblia, dar apoi ma cuprind indoielile. Daca tot ce citesc este o minciuna? Gandul asta nu imi da pace si nu mai pot citi. Puteti sa imi dati si mie un sfat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E adevat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și în Biblie spune să crezi fără dovezi eu personal cred ca este adevărat ce scrie in ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred in Dumnezeu pentru ca altfel nu vad ce sens ar avea tot ce se petrece in univers. Insa recent am inceput sa studiez Biblia si am inceput sa am o gramada de nelamuriri:
De ce Dumnezeul din Biblie indeamna oamenii la crima cand El este plin de bunatate, indurare, iubire fata de noi? (in Vechiul testament) Si una dintre porunci este sa nu ucizi.
De ce sunt atea contradictii in Biblie?
Ce s-a intamplat cu sufletele oamenilor din triburile in care nici acum nu a ajuns Biblia? Au ajuns in iad doar pentru ca nu au avut acces la Cuvant? Ce vina au avut?

| Andromedda a răspuns:

Fa ce simti...citeste-o si poate te convingi.

| ghalexandru a răspuns:

Pai in primul rand nici un istoric adevarat nu are curajul sa spuna ca Isus nu a existat, istoria este plina de marturii ( atat a crestinilor cat si a celor pagani ) ca Isus a trait pe pamant.
In al doilea rand istoria poate fi studiata obectiv si subiectiv.
Subiectiv adica eu caut doar sa imi aplic teoria mea, nu am nici o treaba sa caut adevarul, iar obectiv, atunci cand caut doar sa aflu adevarul.
In timp s-au trezit multi "destepti" care au studiat istoria in mod subiectiv si au gasi numeroase marturii si dovezi ca Isus a facut minuni si a inviat dar ei au zis simplu " e imposibil " fara ca sa tina cont de dovezi.
In consecinta nu e nimic grest daca cauti dovezi, si ca o dovada solida pentru tine, vreau sa-ti spun ca Biblia mi-a schimbat viata mie si a altora milioane ( ceea ce nici o alta carte nu o putea face )

| alvin12 a răspuns:

Si ca sa iti dovedesc ca Dumnezeu nu exista:
El e atotputernic/omnipotent, nu? ei bine, daca ai auzit de paradoxul omnipotentei, n-ai decat sa nu citesti asta. Daca nu ai auzit, citeste dar mai mult gandeste cum nu exista fiinta omnipotenta (adica si Dumnezeu, el fiind omnipotent):
Poate Dumnezeu/o fiinta atotputernica crea un lucru atat de greu incat el nu ar putea sa ridice acel lucru? Daca nu poate, nu este atotputernic. Daca poate, ar putea ca dupa ce a creat-o sa ridice lucrul? Nu, desigur ca nu, fiindca a facut-o astfel incat sa nu o poata ridica, deci: nu o poate ridica -----> nu e omnipotent. Ambele variante, cea de a face acel lucru si de a nul face, dovedesc clar ca nu exista fiinta omnipotenta.