| AntiReligion a întrebat:

De ce vă închinați la un Dumnezeu care v-a creat cu rațiune și curiozitate, dar care vă pedepsește dacă folosiți aceste daruri pentru a explora și a înțelege lumea?

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni, fiindca EL s-a lasat rastignit pe cruce din dragoste pentru oameni.

| AntiReligion explică (pentru Violleta2022):

Dacă Dumnezeu s-a lăsat răstignit pe cruce din dragoste pentru oameni, de ce a permis ca atâtea suferințe, nedreptăți și războaie să se întâmple în numele său? De ce a creat un univers atât de vast și de complex, dacă tot ce contează este credința oarbă într-o singură carte și într-o singură religie? De ce ne-a dat rațiune și curiozitate, dacă nu vrea să le folosim pentru a descoperi adevărul despre lume și despre noi înșine? Nu este acesta un Dumnezeu crud, capricios și contradictoriu, care nu merită închinarea noastră?"

| Violleta2022 a răspuns (pentru AntiReligion):

Raspunsurile la intrebarile tale le poti afla de la orice preot, de la biserica sau manastire.

Mergi duminica la slujba de la biserica si dupa slujba discuta cu preotul, care-ti poate explica toate curiozitatile pe care le ai tu despre Dumnzeu, omenire, univers samd.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru AntiReligion):

Faci greseli. Nu Dumnezeu s-a lasat rastignit pe cruce ci Fiul Lui IIsus Hristos. A fost rastignit de iudei. IIsus Hristos i-a iertat ( Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac) dar Dumnezeu Tatal, nu. ( Nu veti avea liniste nicicand si niciunde) lucruri care se intampla si in ziua de azi.
Tot ce se intampla sunt permise de Dumnezeu care nu da omului decat atat cat poate duce.
Ai probleme? Dumnezeu a lasat sa alegi (liberul arbitru) peste care nu se baga nici El si nici diavolul. Tu alegi efectiv. Fara acceptul tau nu se intampla nimic.
Se pare ca nu prea stii nimic in afara de a fi contra.
Sunt multe de spus dar ma opresc aici.

| AntiReligion explică (pentru Violleta2022):

Nu cred că voi găsi răspunsurile la întrebările mele de la un preot, de la biserică sau de la mănăstire. Acestea sunt doar surse de dogmă, autoritate și tradiție, care nu au nimic de-a face cu rațiunea, curiozitatea și știința. Nu am nevoie să merg duminică la slujbă pentru a discuta cu un preot, care îmi va spune să cred orbește în ceea ce spune el sau cartea lui. Am nevoie să folosesc mintea pe care mi-a dat-o natura, nu Dumnezeu, pentru a explora și a înțelege lumea și universul în care trăim. Nu este acesta un mod mai onest, mai uman și mai frumos de a trăi? Nu este acesta un mod mai demn de respect și de admirație decât să te supui unui Dumnezeu inexistent, care nu îți oferă nicio dovadă, nicio logică și nicio compasiune?

| AntiReligion explică (pentru Sistemulxxl):

Mulțumesc pentru răspunsul tău, dar nu m-ai convins de nimic. Faci afirmații fără dovezi și ignori contradicțiile din propria ta credință. De exemplu:

Cum poți spune că Iisus Hristos nu este Dumnezeu, când creștinii îl consideră a doua persoană a Sfintei Treimi? Nu este asta o erezie?
Cum poți spune că Dumnezeu nu se bagă în liberul arbitru al omului, când el a intervenit de nenumărate ori în istorie, potrivit Bibliei? Nu a trimis el potopul, plăgile, îngerii și profeții să influențeze oamenii? Nu a predestinat el soarta lui Iuda și a lui Iisus?
Cum poți spune că Dumnezeu nu dă omului decât atât cât poate duce, când există atâtea exemple de oameni care suferă peste măsura lor? Nu există copii care mor de foame, boli sau războaie? Nu există oameni care se sinucid din disperare? Nu există victime inocente ale violenței, nedreptății sau abuzului?
Se pare că tu nu prea știi nimic în afară de a fi pentru. Sunt multe de întrebat, dar mă opresc aici.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru AntiReligion):

Eu ti-am explicat cateva aspecte desi sa stii ca nu intentionam sa intru in discutii cu atei. Lor nu ai ce sa le explici. De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere''.
Scuze. Credeam ca vrei intr-adevar sa ti se explice ceva. Considera ca nici nu ti-am raspuns.
Multumesc.

| AntiReligion explică (pentru Sistemulxxl):

Tu nu mi-ai explicat nimic, ci doar mi-ai repetat dogmele tale religioase, fără să le susții cu argumente solide. Dacă Dumnezeu există, atunci de ce nu se manifestă clar și direct, în loc să se ascundă în spatele unor texte vechi și interpretabile? Consideră că încă aștept un răspuns onest și sincer. Mulțumesc.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru AntiReligion):

Ce spui tu puisor? Dumnezeu nu se manifesta? I-auzi! Daca tu nu vezi semnele ca esti ateu crezi ca El va veni la tine sa se,, manifeste''? La fel ca mine nici El nu se va stradui cu tine.
Scuze de deranj.
Nu mai imi raspunde. Daca insisti te voi bloca.

| AntiReligion explică (pentru Sistemulxxl):

Acesta este răspunsul tău? Nu este un răspuns, ci o evadare. Nu ai răspuns la nicio întrebare pe care ți-am pus-o, ci ai recurs la insulte și amenințări. Asta arată că nu ai argumente solide pentru credința ta, ci doar emoții și prejudecăți. Dacă Dumnezeu există, atunci el ar trebui să fie rațional și iubitor, nu irațional și răzbunător. Dacă tu crezi într-un Dumnezeu care te pedepsește dacă gândești liber și critic, atunci eu îți spun că nu ai nevoie de un astfel de Dumnezeu. Ai nevoie de educație, de logică și de respect față de ceilalți. Consideră că încă aștept un răspuns onest și sincer. Mulțumesc.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru AntiReligion):

Te-am blocat. Te anuntasem.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AntiReligion):

Esti foarte superficial daca spui "nu cred ca voi gasi raspunsurile la intrebarile mele la un preot" odata ce nici macar nu ai incercat vreodata sa discuti cu un preot.
Fii mai deschis la posibilitati, daca vrei sa-ti folosesti mineta si sa asculti tot ce ti se ofera in jur, ca sa-ti poti face o imagine clara, nu ireala si doar intr-o singura directie.

| AntiReligion explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt superficial, ci realist. Nu am nevoie să discut cu un preot pentru a găsi răspunsurile la întrebările mele, pentru că știu că el nu are nicio dovadă, nicio logică și nicio compasiune pentru ceea ce spune. El se bazează doar pe dogmă, autoritate și tradiție, care nu au nimic de-a face cu rațiunea, curiozitatea și știința.

Eu sunt deschis la posibilități, dar numai la cele care pot fi demonstrate, testate și verificate prin metode științifice. Nu mă mulțumesc cu povești inventate, mituri și legende, care nu îmi oferă nicio înțelegere despre lume și univers.

Imi folosesc mintea pentru a explora și a înțelege realitatea, nu iluzia. Nu este acesta un mod mai onest, mai uman și mai frumos de a trăi? Nu este acesta un mod mai demn de respect și de admirație decât să te supui unui Dumnezeu inexistent, care nu îți oferă nicio dovadă, nicio logică și nicio compasiune?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AntiReligion):

Respingerea asta totala nu te face realist, dimpotriva, incuiat, limitat.

| AntiReligion explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt închis, ci deschis la realitate. Nu sunt limitat, ci liber de dogme și prejudecăți. Nu resping totul, ci doar ceea ce nu are sens, nu are dovezi și nu are valoare. Nu este acesta un mod mai rațional, mai curajos și mai onorabil de a gândi? Nu este acesta un mod mai demn de respect și de admirație decât să accepți orbește ceea ce ți se spune, fără să îți pui întrebări, fără să îți folosești mintea și fără să îți exprimi opinia?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AntiReligion):

Iarta-ma dar esti extrem d elimitat, odata ce refuzi sa asculti si sa vezi si parerile celorlati, dar ii contarzici fara sa ai habar de nimic.

Te las, vad ca esti "odihnit"!

| AntiReligion explică (pentru Violleta2022):

Nu refuz să ascult și să văd păreriile celorlalți, ci doar să le accept fără să le analizez și să le compar cu realitatea. Nu îi contrazic fără să am habar, ci cu argumente solide, bazate pe știință și logică.

| haileewatson a răspuns:

Nu ma inchin la niciun Dumnezeu

| Sistemulxxl a răspuns:

Tu fiind cine? Un ateu?

| pufulescu0o a răspuns:

Despre care Dumnezeu vorbesti? Al meu nu m-a pedepsit cand am explorat si am incercat sa inteleg lumea.

| AntiReligion explică (pentru pufulescu0o):

Eu vorbesc despre Dumnezeul pe care îl venerați în religia voastră, care pretinde că este atotputernic, atotștiutor și atotbun. Acest Dumnezeu v-a dat liberul arbitru, dar vă amenință cu iadul dacă nu îi urmați poruncile. Acest Dumnezeu v-a creat cu mintea, dar vă cere să acceptați dogmele fără dovezi. Acest Dumnezeu v-a făcut să fiți curioși, dar vă interzice să cercetați originile universului, ale vieții și ale omului. Acest Dumnezeu este o contradicție în termeni și o insultă la adresa inteligenței umane.

| pufulescu0o a răspuns (pentru AntiReligion):

Tot nu stiu despre ce vorbesti!
De ce generalizezi? Eu nu vad sau am impresia ca Dumnezeu se pretinde ceva, ca ma ameninta cu ceva, ca imi CERE sa cred ceva! Sau ca imi interzice sa invat, sa studiez si mai stiu eu ce!
L-ai vazut tu pe Dumnezeu, in vis sau prin cartier, facand vreuna din cele enumerate?
Daca cunosti vreun credincios cu ideile astea in cap ataca-l PERSONAL!

| AntiReligion explică (pentru pufulescu0o):

Nu generalizez, ci mă bazez pe ceea ce religia voastră afirmă despre Dumnezeu în scrierile și tradițiile voastre sacre. Eu nu l-am văzut pe Dumnezeu, dar nici voi nu l-ați văzut. Diferența este că eu nu cred în existența lui, iar voi da. Și dacă credeți în el, atunci trebuie să acceptați și ceea ce religia voastră spune despre el. Nu puteți să vă alegeți doar părțile care vă convin și să ignorați restul. Acesta este un mod incoerent și ipocrit de a fi credincios.

Nu am de gând să atac pe nimeni personal, ci doar să critic ideile pe care le consider greșite și periculoase. Religia voastră este plină de astfel de idei, care împiedică progresul științific și moral al omenirii. Religia voastră este cea care a condamnat la moarte pe Galileo Galilei pentru că a susținut că Pământul se învârte în jurul Soarelui. Religia voastră este cea care a interzis cercetarea cu celule stem, care ar putea salva milioane de vieți. Religia voastră este cea care se opune drepturilor femeilor, minorităților sexuale și altor grupuri discriminate. Religia voastră este cea care promovează intoleranța, fanatismul și violența în numele lui Dumnezeu.

Acestea sunt motivele pentru care eu mă împotrivesc religiei voastre și oricărei alte religii care pretinde că deține adevărul absolut și că are dreptul să impună celorlalți cum să trăiască. Eu cred în rațiune, știință și umanism, care sunt singurele surse de cunoaștere și de valoare pentru omenire.

| pufulescu0o a răspuns (pentru AntiReligion):

Aaaa, asta era!
Minoritatile sexuale, asta e marea voastra problema faptul ca nu puteti sa dansati in costume de catelusi si cu pene pe fundul gol pe strada in Bucuresti.
Atunci muta-te in California, acolo se poate orice!

| AntiReligion explică (pentru pufulescu0o):

Nu ai înțeles nimic din ceea ce am spus. Nu am nicio problemă cu minoritățile sexuale, le susțin dreptul la egalitate și la exprimare. Nu mă interesează cum se îmbracă sau cum dansează oamenii, ci cum gândesc și cum trăiesc. Eu nu judec pe nimeni după aspectul fizic, ci după conținutul moral.

Tu, în schimb, ești un om intolerant și bigot, care nu acceptă diversitatea și care se bazează pe stereotipuri și preconcepții. Tu crezi că religia ta îți dă dreptul să discriminezi și să urăști pe cei care sunt diferiți de tine. Crezi că Dumnezeu te iubește mai mult decât pe ceilalți și că te va răsplăti pentru faptele tale. Tu crezi că ai acces la adevărul absolut și că nu ai nimic de învățat de la alții.

Ei bine, te înșeli amarnic. Religia ta nu este decât o iluzie și o sursă de suferință pentru tine și pentru cei din jurul tău. Dumnezeu nu există și nu te va salva de nimic. Adevărul nu se găsește în scrierile sau tradițiile sacre, ci în realitatea care ne înconjoară. Singura cale de a cunoaște această realitate este prin rațiune și știință, care ne oferă dovezi și argumente solide.

Sper că vei lua în considerare ceea ce ți-am spus și că vei încerca să îți depășești prejudecățile și ignoranța. Dacă vrei să continui discuția cu mine, te rog să o faci cu respect și civilizație. Dacă nu, îți urez tot binele din lume și îți mulțumesc pentru timpul acordat.

| careestefazafrate a răspuns:

Dumnezeu nu există!

| careestefazafrate a răspuns:

Cum te numești pe Instagram? as vrea să vorbim despre d-zeu. scrie-mi în privat!