| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste raspunsuri la urmatoarele intrebari : cati volti are curentul electric in : frigider; cuptor cu microunde 800 wati, o masina de spalat normala, un mixer normal un aragaz electric? multumesc, fundaaaaaaaaaaa

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Intrebarea era corect pusa de cati volti are nevoie aparatul x sa functioneze?
Si raspunsul la intrebare il gasesti scis pe fiecare sin aparate. De obicei aparatele electrocasnice functioneza intre 210 si 230v.
La priza ai curent de aprox 220v.
Consumul de energie este masurat in w si asta difera de un aparat la altul.
Ex: cum ai spus tu cuptor cu microunde de 800wati, asta inseamna ca intr-o ora de mers continu acel aparat consuma 800w adica aproape 1 kilowatt (1kw = 1000wati)
Sper ca am fost pe inteles.

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Toate aceste electrocasnice funcţionează la tensiunea reţelei de 220 V cu excepţia aragazului electric care poate funcţiona după model şi la 380 V. Dar asta în cazul ţării noastre, sunt state în care tensiunea reţelei casnice este de 110 V -sau 120 V.