| suffarstar a întrebat:

De unde au scriitorii inspiratie? Sau muzicienii cand compun o linie melodica? Ma refer la cei care lanseza opere originale, inedite.
Cum credeti ca apar aceste momente de inspiratie cand brusc iti vine o idee pe care o transformi intr-o opera?

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Din altfel de trairi, necunoscute majoritatii.Un om trait altfel e un om care nu se consuma emotional si intelectual majoritatii ci prin consumul lui incepe sa cunoasca natura umana prin el insusi, oamenii acestia fiind in stare sa imortalizeze clipa pentru vesnicie.

| Lizzu a răspuns (pentru harciog):

"prin consumul lui incepe sa cunoasca natura umana prin el insusi"
-- foarte bine ai exprimat.
Asa e.

| RAY a răspuns:

Avem ceva ce nu are nici o specie este vorba de imaginatie ea ne poarta prin tot felul de locuri

| Lizzu a răspuns:

Mai intai trebuie sa ai in tine o inclinatie ori catre muzica clasica,ori pictura, sculptura etc.
Sa fii facut pentru ceva.
Apoi cred ca totul vine de la sine.

Cred ca ei au nevoie de momente de liniste, relaxare, de momente in care sunt doar ei cu ei si atat.Se folosesc de ele.Aceste momente le alimenteaza mintea, imaginatia,sufletul,creativitatea. Si poate izolarea. Contactul redus cu lumea.

Mai cred ca si evenimentele din timpul vietii ii inspira.
Ii poate inspira fericirea absoluta,intensa...
Ii poate inspira,de asemenea, si starea de profunda dezamagire si tristete prin care pot trece la un moment dat in viata.

De obicei, oamenii cu o inclinatie puternica spre creativitate,visare, introspectie, analiza pot deveni pictori, scriitori, compozitori etc.

| ErrorFound a răspuns:

Emotia este foarte importanta pentru artisti.
Natura este o sursa buna de inspiratie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inspiratia vine datorita sentimentelor pe care le traiesti...am cunoscut o persoana cu o viata ciudata,parea singuratica,trista si zicea ca traieste emotii de furie,durere, singuratate, ura insa simte ca nu asta e realitatea si in suflet avea speranta, era buna cu toata lumea, zambea si se gandea ca totul e relativ.Aceasta persoana avea o inspiratie uluitoare, realiza niste capodopere... datorita a tot ceea ce simtea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca aceia sunt alfa, nu muppets.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci si asta inseamna sa fii alfa?
Daca da, atunci mersi ca m-ai facut sa capat si o alta perspectiva happy

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Unii beau, altii consuma stupefiante, altii sunt putin dusi cu sorcova, etc.

| pastru009 a răspuns:

Prin emotie, prin sentimente de dragiste, fericire, ura sau altele.Asa se ajunge la crearea unei adevarate opere(literara, teatrala etc.).