| Inferno a întrebat:

Din moment ce Adam Si Ema au fost primii oameni creati de Dumnezeu, de unde au aparut cele 4 grupe de sange?

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

Intelepciunea a muscat din tine. Esti al ei...

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stii ce inseamna EVA? În cazul în care Adam şi Eva aveau grupa AB (gr.IV) atunci copii lor vor avea toate grupele în afară de grupa O (gr.I), însă nepoţii lor vor avea şi această grupă, din motiv că recombinarea grupelor A cu A, B cu B pot rezulta acastă grupă O.

| Inferno explică (pentru EmaS):

Nu.

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Eva= mama tuturor celor vii.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Poti demonstra acest lucru?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Asta inseamna.Eu nu pot sa demonstrez, dar am citit si am inteles ca se poate.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Pe mine nu ma intereseaza ce inseamna, da-mi un studiu stiintific care demonstreaza acest lucru, afirmi fara vreo dovada e o minciuna ema

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Explicami cum a fost posibil ca nepotii lui adam si eva sa strabata oceanul sa ajunga in america? Australia?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Dar tu de cate ori nu faci afirmatii nefondate?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

A se putea e doar o ipoteza fictiva fara vreun argument stiintific, a demonstra un lucru este un lucru matur si responsabil care arata cat de rational gandesti, ai citit dar nu ai mers mai departe sa vezi te-ai oprit

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cand fac eu afirmati care nu sunt acceptate de comunitatea stiintifica? cand gresesc accept nu ignor tot ce i nou, da mai gresesc si eu in unele detalii, dar accept ca cineva sa-mi spuna ca gresesc si accept

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Dar chiar nu ma intereseaza cum au aparut cele patru grupe de sange.Domnul a facut asa.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ca exemplu mereu ma documentez despre evolutie si incerc sa o inteleg cat mai bine, inca ceva nu sunt sigur de nimic

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Raspuns simplu, x a facut deci ne oprim din a cauta un raspuns rational, grupele de sange au aparut dar doar prin evolutie, teoria creationista spune ca daca imperechiez 2 specii va iesi una dintre ele, desi nu-i adevarat

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Adam si Emarolling on the floor))

| Inferno explică:

Pardon eva nu ema.

| muffy1 a răspuns:

Ce imi place raspunsul asta, god did it.
e un argument de neegalat. atunci cand nu mai au raspuns logic, crestinii ajung in zona numita zidul lui dumnezeu, cand incheie orice discutie si baga faza, nu conteaza, dumnezeu a facut asa, de parca lipsa logicii poate fi justificata de puio un argument ce nu poate fi testat, dar care e valabil doar pentru ca personal cineva crede in el.
e o metoda foarte usoara, si foarte dezarmanta de a incheia un argument. ce mai poate zice cineva? dovedeste ca dzeu nu a facut asta. nu poti.
binenteles e un argument inept. e ca a pune o intrebare, de ce ai facut, sau de ce e asa, si raspunsul sa fie: d-aia! are la fel de multa relevanta si logica cu, god did it.
apropo, am citit ca s-au mai descoperit doua grupe de sange, dar sunt mult mai rare, si se gasesc la rasa asiatica.

| EmaS a răspuns (pentru muffy1):

În cazul în care Adam şi Eva aveau grupa AB (gr.IV) atunci copii lor vor avea toate grupele în afară de grupa O (gr.I), însă nepoţii lor vor avea şi această grupă, din motiv că recombinarea grupelor A cu A, B cu B pot rezulta acastă grupă O.

| muffy1 a răspuns (pentru EmaS):

De fapt grupele A si B au format grupa AB si 0, nu invers. dar referitor la intrebare, asta nu explica Rh-ul pozitiv si negativ, si nici nu explica grupele de sange M si N, care nu sunt asa cunoscute.
de fapt este explicata varietatea grupelor, europenii avand o legatura mult mai mare cu cro-magnon, de aici ponderea grupei A fata de B fiind mult mai mare, in timp de rasa asiatica avand posibile interactiuni cu neandertalienii au o pondere mai mare de A si B.
de fapt grupele de sange sunt una din dovezile care explica foarte frumos cum oamenii au fost originari din africa, si au migrat inspre nord, unde s-au despartit apoi spre est si vest, conditiile si interactiunile aparute acum sute de mii de ani ducand la caracteristica grupelor de sange in cele doua rase umane predominante, indo europeana si asiatica.
dar chiar si asa, conditiile sunt destul de greu de obtinut. procentul este mult mai mare, ca de parintii sa fie A sau B, copii sa fie si ei A si B, sansa pentru aparitia grupei 0 fiind incredibil de mica, si doar unele procente mai mare pentru aparitia grupei AB.
dar nu schimba faptul ca raspunsul tau, dumnezeu a facut asa, e la fel cu raspunsul ca asa vreau eu, sau de aia, sau de flori de cuc.

| EmaS a răspuns (pentru muffy1):

Evident ca asa ne-a creat Dumnezeu suntem atat de asemanatori si totusi atat de diferiti!

| muffy1 a răspuns (pentru EmaS):

E credinta ta. biologia explica perfect toate aspectele pentru care suntem si asemanatori, si diferiti, dar, de nu vrei sa o accepti, nu te obliga nimeni. e o lume libera sa crezi ce vrei, atat timp cand tii credintele personale pentru tine.
ar putea sa para ca zic, crezi ce vrei, dar atat timp cat nu crezi biologia, si evolutia care explica toate asemanarile si deosebirile dintre oameni, nu vorbi.
nu, nu asta vreau sa zic, nu e discriminare, poate fiecare sa isi spuna opiniile, si parerile, ma refer la a contrazice evolutia si stiinta pentru ca nu corespunde credintelor personale a cuiva.
spre deosebire de religie, stiinta vine cu afirmatii bazate doar pe dovezi testabile. de aceea in scoli cineva credincios nu poate sa spuna, nu accept biologia care mi se preda, pentru ca nu corespunde cu ce cred, deoarece credintele religioase nu sunt testabile, q.e.d. nu au nici o valoare in lumea reala.
de aia tu poti sa crezi in ce vrei, poti avea ce prieteni imaginari vrei, si poti spune ca evolutia e falsa, pentru ca nu corespunde cu o carte de acum 2000 de ani. dar atat, parerile tale sunt doar personale, si nu au nici o baza reala. dovezile pe care le avem pentru absolut orice teorie stiintifica nu vor fi negate pentru ca nu convine cuiva.
dar lasand polemica asta. e si mai rau ce faci tu. pentru ca limitezi puterea zeului i n-are crezi. tu nu accepti faptul ca asa ne-a facut dumnezeu prin evolutie, prin aparitia vietii pe pamant, nu, tu accepti doar varianta ta a ce a facut dzeu. ma scuzi dar, erai acolo? erati prieteni vechi si l0ai ajutat sa faca oamenii? nu, de aia mi se pare o aroganta sa spui ca stii exact cum a procedat dumnezeul in care crezi, cu toate ca are o putere infinita si putea face orice.
asta e cel mai mare contraargument adus religie. nu faptul ca e plina de chestii ilogice, si are un zeu sadic care lasa 29 de mii de copii sa moara pe zi din cauza foametei si a suferintei, si lasa alte zeci de mii sa traiasca in sclavie. nu, faptul ca cei care sunt credinciosi in un zeu sau altul, stiu ei perfect ce si cum a facut zeul lor. ori, acest lucru e posibil doar daca e inventat, si zeul ala traieste doar in capul lor.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

De fapt 99 la suta din adn este indentic la noi totii, avem acelasi organe, in multe gandim la fel, desi ce asa diferente sunt? din moment ce un om poate convinge multe lume de ideiile lui arata faptul ca cam gandim la unison

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar atatea culori de oameni? dar atatea diferente intre indicizi ale eceleeasi specii? maaare, minune.

| AnonimDeOcazie a răspuns:

I see what you did there.

Meaaagic! ( Magic)