| Humanist a întrebat:

Despre libertatea religioasa si de gandire am tot vorbit, vizavi de ateism : dreptul de a crede si nu crede. Dar cati dintre voi aveti si convingeri politice mai liberale si sunteti libertarieni in adevaratul sens al cuvantului, pledand pentru : legalizarea prostitutiei, dreptul la moarte, drepturile minoritatilor ( etnice, gay, persoane cu dizabilitati ), libertate de exprimare ( inclusiv opiniilor cu care nu esti de acord ), anti-cenzura, diversitate, dreptul de a avea arme etc.?

15 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Vezi tu... ceri pareri despre conceptia de libertate a celorlanti dind indrumari inspre ceea ce crezi tu ca inseamna libertatea.In cazul asta nu-ti vom putea raspunde pentru ca libertatea incepe cu ce fel o concepe fiecare individ in parte.

| Humanist explică (pentru harciog):

Pai asta am si intrebat. Daca intr-un stat democrat-liberal, asa cum ne percepem, garantam pentru libertatea deplina a individului?
( asta desigur, fara a atenta la libertatea altui individ, cum a spus prea bine @Parker ).

| harciog a răspuns (pentru Humanist):

Imi mirosi deja a reporter gen Antena 3.

| Humanist explică (pentru harciog):

Nu, nu sunt. Dar multumesc pentru compliment. A fost un compliment, nu? big grin
Eu mi-am si pus tag-ul verde ca sustin libertatea pe internet happy Tu de ce nu ai asa ceva? Nu tanjesti dupa libertate?

| harciog a răspuns (pentru Humanist):

Iti sugerez sa nu ai treaba cu cei care inteleg libertatea diferit.Important sa ramina ca lupta pentru ea asa cum o inteleg ei.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Cred ca nu realizezi ceva. Dumnezeu ne a dat libertate deplina in limita legilor fizicii. Ai dreptul sa fi gay, ai dreptul sa detii arme, ai dreptul sa spui ce vrei, ai dreptul sa omori, ai dreptul sa mananci supa cu furculita... numai ca in unele tari esti bagat la puscarie pentru asta.

| Rapplex a răspuns:

Prostia si inteligenta au ceva in comun, sunt amadoua foarte periculoase.Deci mai bine nu am pleda pentru dreptul de a avea arme sau alte lucruri daunatoare. A fi ateu nu inseamna ca permiti un haos, ci un comportament rational, de fiinta civilizata.

| harciog a răspuns (pentru Rapplex):

Si a fi credincios de care comportament necivilizat dai dovada? Numai si numai timpenii debitati.

| Humanist explică (pentru Rapplex):

Nu e vorba de haos. Uite, de exemplu la arme m-am referit strict pentru auto-aparare, si nu sunt si nici n-as fi vreodata de acord sa fie date la orice dezechilibrat psihic care va folosi armele in alt scop ( furt,, intimidare, crima etc. ). In alta ordine de idei, interzicerea libertatii de a detine arme nu va impedica un psihopat sa isi procure in vreun fel sau altul una, pe care sa o foloseasca in prealabil sa ucida oameni intr-un coafor ( asa cum a fost caz mai recent ).

| Rapplex a răspuns (pentru harciog):

Exista oameni care se comporta civilizat doar de frica zeilor, care daca ar afla ca nu exista zei, ar deveni simple animale.Nu concep ca niste oameni sa fie educati cu teoria creationista, detest afacerea denumita Biserica, detest prostia crestinului roman.Pe scurt, detest prostia(chiar daca face parte din genetica umana). Putini au fost inteligenti, iar multimea de prosti doar a copiat de pe foaia cu schite si explicatii. Unii nici macat nu-si merita prostia.

| harciog a răspuns (pentru Rapplex):

Cert este ca inca nu-ti dai seama ca omul este totusi animal si totul culmineaza in impulsul de a domina, semeni, animale, alte specii, nu conteaza; directia este instinctuala si deci animalica 100%. Eu cred ca aia care isi merita prostia vad logic ca nu pot depasi conditia asta si e un impuls totusi de a zbura mai departe, in timp ce ceilanti vor ramine ancorati in propriul ego.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Humanist):

Asta e adevarat. De ce au toti obsersia asta cu interzicerii armelor eu nu inteleg. Armele sunt de atata timp in circulatie incat e o nebunie sa le intrezici oamenilor, doar avantajezi infractorului. dar uite ca in Romania cam asta ar fi cazul. zici ca legea mana in mana cu birocratia incearca la tot pasul sa te impiedice pe tine, cetatean onest si intreg la cap, sa-ti procuri o arma pentru autoaparare. dupa ce te omoara un dement in propria casa, auzi prompteristele de la ora cinci ca vai ce tragedie.

| Parker a răspuns:

Libertatea unui individ se termina acolo unde incepe libertatea altcuiva. asta e definita democratiei in stare pura si nealterata de gandirea de los multos imbecilos, care nu stiu sa faca o mica departajare intre lucruri, le put pe toate de-a valma si vor sa faca o legatura acolo unde ea nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de acord cu toate in afara de dreptul de a avea arme si dreptul de a fi nesimtit.