| sabin89 a întrebat:

Dintr-o lume congelată... Imaginaţi-vă o situaţie (ipotetică) în care congelerea în azot este pusă la punct şi un om alege să fie congelat pentru a fi readus la viaţă după mulţi ani. Acum viaţa lui este suspendată, ca să spunem aşa. El este în viaţă, dar nu are viaţă, dar nu este nici decedat. Ar trebui ca averea lui să fie predată moştenitorilor? Ce ziceţi?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Presupunand ca asa ceva este posibil din punct de vedere medical, stiintific, tot ipotetic ar trebui sa presupunem ca si aspectele legale ar fi foarte bine puse la punct. Adica, chestiuni legate de durata criogenarii, data "trezirii" la viata, acoperirea costurilor de intretinere a produsului congelat in cele mai bune conditii etc. Cu siguranta cineva care isi permite (ipotetic!) o astfel de extravaganta, are resurse financiare apreciabile. Cred ca testamentul ar trebui sa sune cam asa: "Daca de-congelarea programata la data de... 1 aprilie 2099 va esua si se va solda cu decesul semnatarului, acesta dispune ca sumele ramase in contul sau dupa plata costurilor catre compania de criogenare sa fie transferate in parti egale descendentilor copiilor sai" big grin
Cine stie cum vor evolua preturile la energie, poate nici nu o sa-i ajunga averea sa plateasca intretinerea pentru o perioada prea lunga happy

| sabin89 explică (pentru Kaℓi):

"produsul congelat"? Omul nu e un produs, omul e om. A, poate te referi la faptul că e un produs al evoluţiei. laughing Oricum, ai adus o oarecare lumină asupra subiectului. Mai delicată mi se pare problema cu clădirile. Poate că ele ar trebui predate imediat moştenitorilor, că până în 2099 s-ar degrada şi nu ar mai fi bune de nimic. happy

8 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Luaţi-o ca pe o situaţie ipotetică. Deci, să presupunem că...

| relian a răspuns:

Poti sa faci un act unde sa spui, gen mostenire, deci poti avea o avere mare mica, faci mostenire si aia se va deschide cand spui tu acolo in acel act, ca in anul decongelarii in fctie de rezultata averea daca ai poate reveni rudelor sau statului ori tie, daca esti in viata laughing

| Darkmagic a răspuns:

Simplu.
Cand se va realiza asa ceva, se va si legifera, la fel cum s-a intamplat cand au aparut masinile si s-a nascut codul rutier, sau cand a aparut radio-amatorismul...
Este lipsit de sens sa intrebi "Ce se va intampla cand se va realiza teleportarea? Ce legi vor actiona in sensul acela?", pentru motivul ca acestea inca nu exista.
SE VA LEGIFERA ATUNCI...si poti sa ma crezi ca o sa fie grav, mai exact, cea mai drastica limitare a libertatilor, atunci se va declansa.
Intelegi si motivul... happy
Ei bine, la fel se va intampla si cu criogenarea, vor actiona legi speciale, o sa se defineasca un nou statut al persoanei criogenate, altul decat ce exista acum: "in viata", "decedata", "fizica", "juridica", etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aşa ceva ar fi imposibil, deoarece s-ar forma cristale de gheaţă în celule, şi ar fi distruse.Dar practic el este viu, deci până nu moare...big grin

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Până moare... ce?

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu se cheama criogenare chestia asta? Am auzit de ea...
Cred ca depinde de cum defineste legea din statul respectiv decesul. Atata timp cat se emite un certificat de deces, ar trebui sa fie predata averea. Cred ca doar prin America sau Franta am auzit de clinici unde cativa oameni au ales as faca asta, dar nu stiu ce se intampla cu bunurile lor.

| Cyrano a răspuns:

Inghetarea duce la dilatarea apei din celulele nervose si organismul nu va putea fi readus la viata...inca se mai lucreaza la acest aspect.