| andre999 a întrebat:

Dragi atei. Voi negati divinitatea implicit religia (absur sa negi ceva ce tu crezi ca nu exista, e ca si cum ai nega nimicul dar ma rog, asta e un paradox al vostru) pentru ca le credeti nefolositoare, masinarii de manipulat masele, primitive etc. Eu va propun un test de imaginatie, oare care ar fi mai buna:
O societate care traieste dupa principiile religiei si ale biserici care promoveaza dragostea, iertarea, compasiunea, bunatatea sau o societate lipsita de credinta desfranata, mandra, competitiva, materialista.
Va rog rapundeti-mi va place mai mult o societate religioasa ( fara hoti si criminali in care dragostea sa inlocuiasca curvia ) sau o societate bolnava si animalica. Petre tutea afirma ca " diferenta intre atei si animale este ca ei nu au coada " contraziceti-ma cu argumente.
Va rog sa-mi raspundeti iar pentru ca nu am reusit sa citesc raspunsurile deoarece mi-a fost refuzata intrebare.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ia te uita! Nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca protagonistii stirilor de la ora 5 sunt toti - dar absolut TOTI, atei. Chiar asa de multi atei sa fim? Si popii sau calugarii aia cu inclinatii sexuale mai asa...deosebite, tot atei sunt?
Si tu, care sari la gatul meu fara macar sa ma cunosti si sa-mi cunosti preceptele morale, esti tot ateu?
Intreb si eu asa, ca prostu'. Ca stiam ca orice religie se bazeaza in primul rand pe toleranta. Si la tine, nu prea da toleranta pe dinafara.

36 răspunsuri:
| aliona_6797 a răspuns:

Ateii sunt oameni la fel ca si crestinii ori adeptii altor religii. Din mesajul tau reiese faptul ca ti-ai dori ca toata lumea sa urmeze invatatura crestina. Dumnezeul tau te invata cumva sa discriminezi asa cum o faci? Daca vrei sa faci o fapta buna, cere-le iertare utilizatorilor atei pe care i-ai jignit si desconsiderat... Iisus a spus sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.

| kennyspark a răspuns:

Mi se pare foarte interesant ca utilizatorii declarati experti TPU sunt cei care lupta cu cea mai mare inversunare pentru a le deschide ochii celor care se asteapta ca cineva care locuieste in cer sa ne salveze sau sa ne ofere un trai mai bun. Ei vin cu raspunsuri foarte bine argumentate si inteligente lucru care ma bucura nespus. Concluzia idioata pe care o voi trage este aceea ca ateii au contestat existenta divinitatii si au studiat s au documentat si toate alea in timp ce personajele care se autointutileaza credincioase l au luat pe dumnezeu in brate dar nu sunt capabile sa puna doua cuvinte in ordine. Cred ca dumnezeu se foloseste de dezinformarea selectiva pentru a va lasa pe voi crestinii sa muriti fraieri.

| DanielJackson a răspuns:

Deci abh, bine gandit. acum eu cred in Dumnezeu, dar nu si in oameni deci nici in religie.,, cine se-ncrede in oameni e un nebun" sti unde scrie asta? in biblie, si are dreptate.eu zic, ca ar fi bine sa credem in dumnezeu si in biblie si nu toate interpretarile, date de oameni din diferite religii.deci nu cred ca daca un om imi zice ce crede el despre Dumnezeu, omenire, rau-bine, nu cred ca trebuie sa cred si eu ce crede el, chiar daca el incearca sa-mi impuna parerea lui ca fiind... buna

| Mara15 a răspuns:

Stii, e culmea cum tu pari asa religios, iar la profil ai o poza cu House care e ateu.Ar fi frumos ca lumea fantastica din biblie sa devina reala, dar pana si tu sti ca asta nu se poate, adica sa recunoastem.De la venirea lui Iisus pe pamant lumea a devenit tot mai rea, tot mai malefica. Vreu sa spun ca daca nu facem ceva, Bilblia va deveni o carte de basme! Dar cu toti stim ca nu ne putem schimba, astai natura omului si din cauza acestei naturi, vom muri cu toti.Atat am avut de spus!

| Laminin a răspuns:

Hei!
Orice ar fi eu il iubesc pe Dumnezeu si vreau sa vestesc existenta Lui in toata lumea. happy Nu vreau sa ma cert cu nimeni, ca sa stiti. (ma refer la cei care vor sa ma contrazica...)
Gbu :]

| Raengar a răspuns:

Majoritatea spun ca Dumnezeu nu exista pentru ca nul va
aratati-mi si mie cum arat un senitment
ce forma are? ce culoare? ce miros? cum arata? cum il pipai?
sau mintea omului ratiunea cum arata e verde rosie maro cum?
le vezi cumva? nu le simti stii ca sunt acolo
cam asa sta treaba cu Dumnezeu
oricum m-am resemnat si stiu ca unui ateu oricate argumenta iai aduce nu va crede
Oricum e o tara libera fiecare crede in ce doreste pana la urma avem liberul arbitru
Cu alte cuvinte ce treaba ai ttu ca eu cred in Dumnezeu lasa-ma sa cred ata timp cat nu te oblig vezi-ti de treaba