| elena272 a întrebat:

E normal ca zilnic sa suferi in viata asta? Considerati cu unii s-au nascut doar pentru a avea de suferit pe aceasta lume?

26 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toti suferim din cauza păcatului adamic, nu există om pe pamint care sa nu fi suferit niciodata. Dar tu ce ai pătit din ce cauza suferi? Este o suferinta fizică un handicap sau o boală? Ce varsta ai?

| elena272 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca vrei iti spun mai multe in privat, dar nu ma lasa sa iti dau mesaj.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru elena272):

Nu te lasa deoarece esti utilizator junior, dar cu timpul vei avansa la gradul de utilizator senior si poti trimite mesaje private.

| elena272 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am de destul mult timp acest cont, cum pot avansa la gradul de utilizator senior?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru elena272):

Raspunzînd cit mai mult, degeaba esti utilizatoare veche daca nu ai fost activa in fiecare zi pe TPU, daca intrii din an in pasti nu devii utilizator senior niciodata.

| ALM2000RO a răspuns (pentru elena272):

Bună!
Trebuie să ai 100 de răspunsuri date pentru a ți se acorda gradul de utilizator senior.

| RAY a răspuns:

Existența este o suferință continua, cum scrie in biblie, fericiți sunt cei morți, dar mai fericiți sunt cei care nu s-au născut

| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare om isi traieste viata care si-a facut-o singur si de care este responsabil!

Nu este nimeni nascut sa sufere, aia fiind doar alegerea lor, fiindca se complac in anumite situatii grele, urate sau degradante si nu fac nimic ca sa iasa din ele, cand totul, dar absolut totul depinde de noi si alegerile noastre.

| T0T a răspuns:

Fiecare cu norocul lui.

| dullcat a răspuns:

Nu, nu consider ca pentru asta s-au nascut, dar din motive neintelese, e clar ca exista destule astfel de cazuri.

| relian a răspuns:

Depinde unde te nasti, in ce tara, in ce familie. Daca te nasti intr-o tara saraca, unde nu ai unde nici munci, daca te nasti intr-o familie saraca lipita, slabe sanse sa o duci mai bine decat parintii tai.

Doar sa cine stie geniu sa fii, dar cum te afli in acea tara lipita, unde nici nu te baga nimeni in sama si geniu de esti tot naspa po duci.
Dar vad ai internet, ai calculator sau telefon, asta inseamna ca nici geniu nu esti laughing
Daca esti un om normal, nascut intr-o familie si tara naspa, atunci cam asta va fi viata, nu ai cum schimba, poate cine stie ce sa se intimple, sa citigi la loterie, sau sa se intimple un cataclism, unde o sa fie care pe care laughing atunci toti or sa fie in situatia ta, asa ca o sa fie toti egali, sau cel putin asa cred.

Daca nu vrei sa suferi mult timp, pleaca de acolo, mergi in alta tara, munceste, o sa fie mai bine.

| Frank51 a răspuns:

Suferința e normala și naturală. Și Țiriac suferă uneori că nu are pilot și trebuie să-și conducă singur avionul.

| StoicAnalysis a răspuns:

E normal, daca continui sa nu inveti din ele.
De exemplu sa zicem ca tu suferi de frica de intuneric. ( Stiu ca o sa zici ca nu e la ceea ce te-ai referit tu, dar gandeste-te logic putin ) In timp, dupa repetate randuri de expunere la aceasta frica, ea dispare, si esti constient ca acum intunericul nu are de ce sa fie atat de periculos. Deci ai invatat din acea suferinta si acum, nu mai suferi pentru ca stii exact cum sa gestionezi situatia.
Ei bine pe logica asta mergem toti in viata. Fiecare om la inceput, sufera de pe urma actiunilor lui. Si e datoria lui sa invete din acea suferinta, facand un plan sau evitand sa mai repete actiunile ce l-au adus la acea suferinta.
Daca tu continui sa suferi, inseamna ca nu ai invatat nimic din acele suferinte, si nestiind cum sa le gestionezi, ai toate sansele sa tot suferi pana cand inveti din ele.

| elena272 explică (pentru StoicAnalysis):

Putem vorbi mai multe undeva? Pe insta sau ce aplicatii mai folosesti? Nu pot aici pe privat deoarece esti la gradul de senior.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru elena272):

Nu poti deoarece tu esti la gradul de junior nu el este la gradul de senior, tu nu ai voie sa trimiti mesaje private pe TPU

| StoicAnalysis a răspuns (pentru elena272):

Am mai multe, dar prefer skype-ul pentru conversatii cu strainii sau la servici. Ti-am dat mesaj cu skype-ul meu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut prin multe in viata asta, si zic ca daca nu as fi experimentat lucruri negative, nu m-as putea bucura de cele pozitive. Sunt pregatit pentru orice lucru rau pe care vrea viata sa mi-l arunce in fata. Pt mine ar fi doar o alta zi banala. Nu imi este frică, sunt construit din kevlar și oțel.

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Din pacate unii s-au nascut cu diferite probleme de sanatate pentru care nu este leac, sau in conditii de viata mai precare, totusi nu cred ca Dumnezeu vrea sa suferim asa... daca omul respectiv ar putea sa faca ceva pentru a-si ameliora suferintele, e bine sa incerce. Si poate fi si un model si pentru altii, sa mearga mai departe.

| EliLeli a răspuns:

Nu. Despre ce e vorba?

| elena272 explică (pentru EliLeli):

Daca vrei iti spun pe privat, dar nu ma lasa sa iti trimit mesaj.

Răspuns utilizator avertizat
| DomnulPoliticos a răspuns:

Da e normal

| User2683 a răspuns:

Esti sigura ca nu e si o alegere suferinta asta? Daca totusi ai o casa si mai ai si internet, ca daca pui o intrebare pe net, inseamna ca ai net...eu cred ca nu suferi chiar asa de mult...

| kalasnicov22 a răspuns:

Absolut. Universul nu greseste niciodata.