| PouBlueGirl12 a întrebat:

E o intrebare care ma macina: Ce e fericirea? Greu, nu? Dau funda celui care imi da un raspuns fumos. P.S. Am scris fumos pentru ca asa am vrut! tongue

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Daca cineva este interesat sa primeasca funda, iti poate gasi un raspuns frumos, luat de pe undeva - romane, poezii. Dar nu vad la ce ti-ar folosi. Nu ar fi mai bun un raspuns realist? In primul rand, nu ar trebui sa te macine o astfel de intrebare, din acelasi motiv pentru care nu ar trebui sa te macine intrebarea "unde sunt marginile universului". Nu putem obtine fericirea, la fel cum nu putem atinge infinitul. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa tindem (asa cum x tinde spre infinit) spre a ne face viata cat mai placuta. Sa ne luptam cu greutatile si sa le invingem, in masura in care se poate.

13 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

O stare pe care o traiesti si de care nu intrebi niciodata!

| dragos9234 a răspuns:

O senzatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cel mai valoros lucru si cel m-a cautat, dar cel mai greu gasit.Este satisfacerea tuturor nevoilor omensti.Pe pamant nu poate fi atinsa. Budistii afirma ca fericirea suprema, adica nirvana, este eliberarea de toate nevoile omenesti.Ei mai spun Budha ala al lor o fi atins-o.ciudat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le-am trait pe toate, mai putin fericirea.M-am simtit implinit, impacat, detasat de probleme, dar niciodata fericit.Am zambit, am ras sadic, dar niciodata de fericire.

| robijam a răspuns:

Un reflex neconditionat.

| usuk a răspuns:

Fericirea, e trecatoare

| Dariusuu a răspuns (pentru usuk):

Te sustin.

| Terente20 a răspuns:

Fericirea e sentimentul ce defineste omul, mai exact pretentiile lui. poti fi fericit mancand ziare si iubind sau poti fi fericit doar cand ai milioane de euroi in cont.

| mara11654 a răspuns:

Sa fi iubit si sa iubestilove struck...Sa fi implinit si sanatos.:*

| frzq1 a răspuns:

Nu exista, ce e dincolo acum de cuvinte e punctul la care ajungi dincolo de asta.

| PouBlueGirl12 explică:

Altele?

| dragos9234 a răspuns (pentru PouBlueGirl12):

Altele?
Hmm...
Un borcan cu nutella.

| bluedeyutssa a răspuns:

Fericirea e un cocktail de satisfactie si implinire...e varful pe care toti tanjesc sa'l atinga si prea putini stiu sa reuseasca!